Na ovoj stranici se nalazi indeks svih do sada objavljenih tekstova u časopisu PC. Korišćenjem Find opcije u svom browseru možete pronaći u kom broju je objavljen tekst koji vas zanima.


Pentium je mrtav?, PC#1/6
Dejan Ristanović
Da li je Intel, zabrinut zbog lošeg publiciteta koji je posle baga zadesio Pentium, odlučio da "ubije" svoj vodeći mikroprocesor i da ga na brzu ruku zameni hibridom Pentium-a i nekog planiranog "80686"? Dejan Ristanović smatra da takva odluka lako može da uspori razvoj personalnih računara!

San o domaćem programu, PC#1/9
Dejan Jelović
Vlada mišljenje da se u našim uslovima jednostavno ne može napisati program koji bi se prodavao u iole većem broju primeraka - strani softver je tako rasprostranjen i tako jeftin! Dejan Jelović smatra da ne mora biti baš tako: ako se program dobro osmisli, kvalitetno realizuje i predstavi tržištu, uspeh neće izostati!

Vesti, PC#1/10
Milan Bašić
Posetite prvi Internet kafić, pogledajte štampač od jedne funte, monitore koji su zaista u boji, pročitajte zašto je Microsoft odustao od Ali Babe, proverite karakteristike LaserJet 5P... Ažurne informacije stizale su, posredstvom Internet-a, do samog zaključivanja ovog broja "PC"-ja.

Windows Show '95, PC#1/13
Miljan Vuletić
Miljan Vuletić je prvih dana marta posetio Windows Show '95 održan u londonskoj "Olimpiji". U centru ovog sajma, jednog od naslednika slavnog Personal Computer World Show-a, bio je Microsoft i beta verzija paketa Windows 95. Dostojno se predstavio i OS/2 Warp, a ni Apple ne sedi skrštenih ruku...

Kristalna kugla, PC#1/17
Zoran Kehler
Situaciju na američkom tržištu procenjuje Zoran Kehler: kako računarski svet izgleda posmatran iz Vašingtona, da li će Windows 95 još više kasniti, šta je to interaktivni marketing i šta će se dogoditi na tržištu mikroprocesora.

Poslednja vest, PC#1/80
Dejan Ristanović
Intel je upravo promovisao Pentium-ovog naslednika, koji će nositi ime P6. U poslednjem trenutku uspeli smo da pribavimo nekoliko ekskluzivnih informacija o njegovim karakteristikama.

Savršeni procesor, PC#1/20
Bojan Petrović
Bojan Petrović analizira razne komponente računarskog sistema i odgovara na pitanje koliko koja od njih utiče na ukupne performanse računara. Pokazuje se da nije sve u procesoru: ako se radi u nekom grafičkom okruženju, vredi uštedeti na procesoru i investirati u video kartu! Ovo po mnogo čemu jedinstveno istraživanje pokazalo je da no je da 486DX4 za mnoge primene predstavlja daleko isplativiju investiciju od preskupog Pentiuma!

Za prve računarske korake, PC#1/25
Dejan Veselinović
Dejan Veselinović je od računarskih firmi tražio minimalne PC konfiguracije koje su početkom marta koštale između 2800 i 3200 dinara. Pokazalo se da se za malo para može dobiti prilično muzike: pet testiranih kompjutera sasvim pristojno obavlja čak i umereno složene računarske zadatke!

Obračun kod O.K. lasera, PC#1/31
Dejan Veselinović
LaserJet, verovali ili ne, nije jedini laserski štampač na svetu - Dejan Veselinović ga je uporedio sa Epson-ovim modelom iz iste klase, EPL-5600, i zaključio da su po svemu slični... osim što je Epson primetno brži!

28800? Moguće je!, PC#1/34
Zoran Životić
14400 bps modemi su, kažu neki, igrali samo jedno leto: već se razmišlja o 28800 bita u sekundu! U našim uslovima opreznosti nikad dosta: može li 28800 bita da "prođe" kroz naše telefonske linije? Zoran Životić je utvrdio da može... uz određene probleme!

Warp i njegovi objekti, PC#1/37
Novica Milić
OS/2 Warp stiče sve više pristalica: pravi multitasking privlači kako korisnike tako i programere, kompatibilnost sa DOS-om i Windows-om ocenjena je visokim ocenama a i na performanse se malo ko žali... Novica Milić je detaljno testirao Warp i, uz prikaz mogućnosti, opisuje i njegovu filozofiju: sve se vrti oko objekata!

OS/2 na autoputu, PC#1/43
Pavle Peković
Paket OS/2 uključuje i ulaznicu u svet Internet-a: komunikacije su ugrađene u sam operativni sistem a IBM je obezbedio i Internet providere širom sveta. Pavle Peković opisuje komunikacione mogućnosti Warp-a i načine da se, bez ikakvih dodatnih alatki, uključite u globalni informatički autoput!

Windows baze podataka, PC#1/48
Dejan Ristanović, Nenad Batoćanin
Dejan Ristanović i Nenad Batoćanin detaljno su testirali pet velikih RDBMS programa prilagođenih Windows okruženju. Prijatno ih je iznenadio ne samo komfor u radu i performanse, već i približavanje teorijski prihvaćenom relacionom modelu. FoxPro je apsolutni brzinski šampion, ali će većina čitalaca verovatno birati između Access-a i paketa Visual Objects.

Trinaest, pa šta!, PC#1/59
Radosav Vuković
Prvi utisci Radosava Vukovića o novoj verziji AutoCAD-a: detalji koji će obradovati one koji mnogo šrafiraju i kotiraju, mogućnost za upotrebu TrueType fontova i par drugih sitnica ali u celini sasvim slično AutoCAD-u 12. Naravno, uz dodatne memorijske zahteve!

Šta kažu o nama?, PC#1/60
Dejan Ristanović
Microsoft Encarta posvećuje dosta pažnje bivšoj i sadašnjoj Jugoslaviji: kompletna istorija od Stefana Nemanje do juna prošle godine, odrednice o našim političarima, naučnicima, sportistima... Dejan Ristanović je pregledao sve te materijale i izdvojio najzanimljivije... uključujući i promenu stava prema Jugoslaviji u odnosu na prošlogodišnu Encartu!

Zbogom Mikelanđelo, PC#1/66
Kristijan Lazić
6. mart je upravo prošao - ko je preživeo Mikelanđela, miran je godinu dana. Ipak, prete i mnogi drugi boot virusi - Kristijan Lazić opisuje kako da ih se konačno i zauvek (?) otarasite!

Programiranje uz crtanje, PC#1/70
Obrad Bjelić
Obrad Bjelić detaljno opisuje Visual Basic, savršenu alatku za brzo kreiranje solidnih Windows aplikacija. Nema razloga da se bojite objekata i događaja: na Visual Basic-u se zaista programira mišem, a svoj prvi program možete napisati sa samo tri-četiri klika. Veći programi, naravno, zahtevaju nešto više rada, ali je sve i dalje jednostavno i sasvim modularno.

Muke sa slikama, PC#1/74
Zoran Životić
Iz dnevnika Zorana Životića: pročitajte koliko je jednostavno napraviti "naslovnu stranu" za svoj program i kroz koliko faza je jedan crtež morao da prođe da bi se od ideje pretvorio u uvodni ekran.

Odabrani bajtovi, PC#1/77
Dejan Ristanović
Kratki opisi problema i rešenja sa kojima su se naši saradnici susreli u praktičnom radu. Upoznajte jednu sasvim novu stranu Windows-a, bag novog QEMM-a, opravite ventilator vašeg napajanja, spasite NetWare particiju i, kada završite sve poslove, varajte u čuvenom Minesweeper-u!

Tržišni barometar, PC#1/80
Redovna rubrika u kojoj objavljujemo cene računarskih komponenti kod beogradskih dilera!

Vedra strana računara, PC#1/81
Kako je plavuša kucala uzvičnik, koje sve sitnice morate da znate da biste se zaposlili u Americi, kako kompjuter guta diskete, koja firma već preko 100 godina prodaje računare... nasmejte se tuđim greškama da i sami ne biste pravili slične!

PC Bukvar, PC#1/0
Nenad Batoćanin, Dejan Ristanović
Najosnovnije informacije neophodne za upotrebu PC računara: DOS, Windows, osnovna obrada teksta...

Jesmo li prestigli 386?, PC#2/6
Dejan Ristanović
Navikli smo na 486-ice i Pentium-e, Windows i OS/2... kao da zaboravljamo da se i na slabijim računarima, dakle za mnogo manje novca, može obaviti isti posao. Dejan Ristanović je nedavno morao da piše na 386SX notebook-u... i sa iznenađenjem primetio da je to u izvesnom smislu komfornije i efikasnije!

Reciklirati ili ne, PC#2/8
Danilo Pešić
Šta obično radite kada vaš laserski štampač ispiše TONER LOW? Neki kažu da se toner može vrlo uspešno i jeftino reciklirati, drugi kažu da se tako gubi na kvalitetu ili čak na trajnosti uređaja... Danilo Pešić, direktor Periharda, opisuje prve reciklirane tonere na tržištu i procenjuje domete industrije "reciklerstva".

Vesti, PC#2/9
Milan Bašić

YU Info '95, PC#2/13
Dejan Ristanović
Na Brezovici je početkom aprila održan YU Info '95, prvi kongres domaćih informatičara i računarskih stručnjaka. Na ovom impresivnom međunarodnom skupu izloženo je 400 naučnih radova, prikazano mnogo tehnoloških novosti i održano mnoštvo zanimljivih prezentacija - predstavio se i naš časopis! U razgovoru sa dr Miodragom Ivkovićem, predsednikom Organizacionog odbora YU Info, pokušavamo da analiziramo domete ovoga skupa i saznamo nešto o njegovoj budućnosti.

Kristalna kugla (2), PC#2/16
Zoran Kehler
Zoran Kehler, naš dopisnik iz Vašingtona, ovoga meseca piše o automatskom konfigurisanju računara, mrežama i kontroli nad njima, objektno orijentisanom programiranju, zaštiti podataka, elektronskoj pošti... šta je trenutno u trendu na izvoru kompjuterskih zbivanja?

U svetu digitalnih filmova, PC#2/18
Danilo Lazović
Danilo Lazović posetio je NAB Multimedia World, najveći svetski skup posvećen hardveru, softveru i uslugama iz oblasti multimedije, računarske grafike, animacije i audio/video produkcije Na ovom sajmu u Las Vegasu video je stvari pred kojima zastaje dah, među ostalim i Microsoft-ov multimedijalni teatar u kome računar sinhronizuje živog glumca, animirane likove, njihove "ljudske" glasove, pozadinu, kamere...

CAD Forum '95, PC#2/20
Svetozar Đipanov
CAD Forum '95, održan u Novom Sadu 13. i 14. aprila, pokazao je da je projektovanje pomoću računara hit koji će svakako obeležiti ovu računarsku godinu. Svetozar Đipanov izveštava sa skupa na kome je izloženo 48 naučnih i stručnih radova, i čiju je prateću izložbu samo na dan otvaranja posetilo preko 500 ljudi!

Intel P6, PC#2/21
Dejan Ristanović
Šesti predstavnik Intel-ove 80x86 porodice uzburkao je računarski svet. Iako još nije viđena ni jedna P6 ploča, o novom procesoru se već sve zna: integrisani sekundarni keš, paralelno izvršavanje instrukcija "preko reda" i brojne tehnike "pozajmljene" iz RISC sveta stvorile su, kaže Intel, najbolji mikroprocesor opšte namene koji je ikada proizveden. Dejan Ristanović opisuje novi procesor i novitete koje donosi.

Frizirani procesor, PC#2/25
Bojan Petrović
U prvom broju "PC"-ja videli smo kako pravilan izbor raznih komponenti sistema utiče na njegove ukupne performanse. Ovoga puta Bojan Petrović se pozabavio centrom svakog računara, mikroprocesorom, odgovarajući na pitanje koje se tako često postavlja: koji 80x86 nudi najbolji odnos cene i performansi?

Grafika više klase, PC#2/30
Dejan Veselinović
Pošto ste izabrali procesor i optimalno ga konfigurisali, vreme je da razmislite o dobroj video kartici. Dejan Veselinović je testirao vrhunske modele Western Digital Paradise Bahamas, ATI Graphics Pro Turbo i Matrox MGA Impression Plus, poredeći ih sa standardnim video karticama. Videćete da se za nešto više novca dobijaju zaista izuzetne performanse.

Ne samo za početnike, PC#2/37
Dejan Veselinović
Pošto je u prvom broju "PC"-ja testirao osnovne računarske konfiguracije, Dejan Veselinović je ovoga meseca krenuo korak dalje - tražio je računare iz srednje klase. Najbolje se pokazao računar firme Jugodata, ali ni konkurenti nisu mnogo zaostajali...

Windows kuca na vrata, PC#2/41
Zoran Milosavljević
Microsoft je upravo emitovao poslednju beta verziju paketa Windows 95 koji, još od najave pod kodiranim imenom Čikago, sa nestrpljenjem očekuju milioni korisnika PC računara širom sveta. Zoran Milosavljević detaljno testira ovu verziju, koja će verovatno biti sasvim slična finalnoj, i kaže da noviteta možda i nema toliko koliko su mnogi očekivali, ali da mu, posle samo nekoliko dana sa Čikagom, vraćanje na stari Windows 3.1x uopšte ne bi prijalo!

DOS pod OS/2, PC#2/49
Novica Milić
Važna osobina OS/2 je mogućnost izvršavanja DOS programa, i to na razne načine... Novica Milić ih analizira i pomaže vam da svoj omiljeni DOS program pokrenete u okruženju koje će mu najviše odgovarati.

Trinaesta lekcija, PC#2/52
Slobodan Lazić
Slobodan Lazić je detaljno testirao AutoCAD 13.0, koga su novi entiteti i naredbe dovele sasvim blizu potpunom sistemu za prostorno modeliranje. Inženjeri i projektanti koji već trinaest godina veruju ovom paketu firme AutoDesk imaju dosta razloga da se maše za džep - treba kupiti program ali i pojačati konfiguraciju...

MathType, PC#2/57
Boris Stanojević
Sviđa li vam se editor formula ugrađen u WinWord ili Venturu? To je samo deo kompletnog programa MathType firme Design Science Inc. Boris Stanojević vam preporučuje da nabavite kompletan paket.

Male tajne Excel-a, PC#2/58
Milan Bašić
Sve više se koriste programi za tabelarne proračune, a pre svega Excel. Uz male trikove koje opisuje Milan Bašić, rad sa brojevima biće znatno lakši i efikasniji.

Grolier o Jugoslaviji, PC#2/61
Dejan Ristanović
Dejan Ristanović je pregledao još jednu važnu multimedijalnu enciklopediju, Grolier 95, i našao mnoštvo podataka o Jugoslaviji i njenoj okolini. Naših slika i muzike je manje nego u Encarti, ali je tekst u mnogim segmentima zanimljiviji...

Softverski paraziti, PC#2/64
Kristijan Lazić
Kristijan Lazić ovoga meseca piše o fajl virusima koji se "ušunjaju" na vaš hard disk i postepeno nadovezuju na izvršne datoteke, praveći raznu vrstu štete... Kako da se zaštitite?

Vizuelne baze, PC#2/66
Obrad Bjelić
Visual Basic, najpopularnija Microsoft-ova alatka za razvoj Windows aplikacija, sadrži sve što je potrebno za rad sa bazama podataka. Obrad Bjelić otkriva kako se koristi ovaj mali "Access" ugrađen u VB.

Veza sa korisnikom, PC#2/72
Nenad Batoćanin
Nenad Batoćanin izlaže jedan impresivan projekat: kompletnu Clipper biblioteku za razvoj korisničkog interfejsa. Videćete da će vaši programi, uz sasvim skromne intervencije, izgledati daleko profesionalnije.

Tastatura na dlanu, PC#2/78
Zoran Životić
Verovatno da nema zemlje u kojoj je pisanje DOS drajvera za tastaturu detaljnije proučavano od naše. Zoran Životić izlaže konačno rešenje ovog problema.

CD odsjaj, PC#2/82
Miljan Jovanović
Miljan Jovanović započinje seriju tekstova o strukturi i programiranju CD-ROM uređaja - u uvodnom tekstu naučićemo kako CD-ROM funkcioniše odnosno kako se laserom iščitavaju podaci sa njega.

Odabrani bajtovi, PC#2/88
Dejan Ristanović
Kratki opisi problema i rešenja sa kojima su se naši saradnici i čitaoci susreli u praktičnom radu. Kako se Epson Stylus softverski kvari, kako se konvertuju kodni rasporedi u WinWord-u, kako se piše help sa YU slovima po proizvoljnom rasporedu, koje (još) nedokumentovane komande ima Clipper...

Kako se prelamao imenik, PC#2/92
Dejan Ristanović
Iz dnevnika Dejana Ristanovića: pročitajte brojna praktična iskustva u pripremi i prelomu jedne složene privredne publikacije.

Tržišni barometar, PC#2/94

Vedra strana računara, PC#2/96
Kako su naš časopis lako prepoznali na kiosku, kako se kaže who, mogu li se slova na ekranu zatezati, kako da nađete posao u Americi, šta je CB, kakvih sve oglasa ima u računarskim časopisima... uživajte!

Kako kupiti računar, PC#2/0
Dejan Veselinović
Dejan Veselinović daje obilje informacija i praktičnih saveta kako da, u zavisnosti od posla kojim se bavite, konfigurišete računar, nabavite čitav sistem ili njegove komponente, na šta da obratite posebnu pažnju pri kupovini i kako da testirate sistem. "Dodatkov dodatak" je iscrpna lista adresa, telefona i faksova svih domaćih prodavaca računarske opreme!

Znanje je moć, PC#3/6
Dejan Ristanović
Na našem tržištu ima računarskih profesionalaca ali, na žalost, i "profesionalaca". Dejan Ristanović se nedavno suočio sa problemima koji se javljaju kada se tekst unosi na više mesta...

Uhvaćeni na krivini, PC#3/8
Majkl Mijatović
Majkl Mijatović komentariše najnoviji trač iz Silikonske doline: kako IBM namerava da, prostom promenom imena, smrsi konce Microsoft-u i paketu Windows 95.

Vesti, PC#3/10
Milan Bašić

Korisnik u centru pažnje, PC#3/13
Milan Bašić
Manifestacija koja je obeležila maj bio je tradicionalni beogradski Sajam tehnike. Milan Bašić je prošetao prepunom halom XIV i proverio kako se domaće računarske firme prilagođavaju sve zahtevnijim korisnicima.

CompuServe i Internet, PC#3/16
Zoran Kehler
Na američkom tržištu javnih kompjuterskih mreža u poslednje vreme vlada prilična panika: svi se pitaju šta će biti kada proradi najavljeni Microsoft Network. Zoran Kehler, naš dopisnik iz Vašingtona, piše o CompuServe-ovom preventivnom protivudaru: najveći komercijalni on-line sistem na svetu proširio je ovih dana svoj asortiman Internet uslugama.

Od projekta do proizvoda, PC#3/19
Milan Bojanović
Milan Bojanović je posetio MICAD, najveći svetski sajam CAD tehnologije i robotike. Sve se kreće prema potpunoj integraciji projektovanja i proizvodnje, uz fascinantne programske alate koji dopunjavaju ili zamenjuju čuveni AutoCAD.

Ukradeni projekat, PC#3/21
Dejan Ristanović
Kako je Tajvanska firma ukrala projekat Voje Antonića, konstruktora računara "galaksija", kako je zaobiđena hardversko-softverska zaštita i kako se ploče, koje su se sjajno prodavale u Nemačkoj, sada mogu kupiti na Tajvanu za osam puta manje novca...

Boja čini razliku, PC#3/22
Zoran Životić
Zoran Životić je, jedva mesec dana po svetskoj promociji, detaljno testirao novi Hewlett-Packard-ov skaner, HP 3C. Skaner prikazujemo zajedno sa njegovim parnjakom, Hewlett-Packard-ovim kolor laserskim štampačem koji je veliki novitet na našem tržištu. Može li se za malo (?) para dobiti profesionalna kolor štampa?

Moć narodu, PC#3/28
Dejan Veselinović

Upamti dobro, PC#3/33
Boban Petković
Memorijskog prostora nikad dosta, aplikacije rastu brže nego ikada, diskovi od više gigabajta nisu posebna retkost... Kako preneti podatke na takav disk, i kako backup-ovati njegov sadržaj? Boban Petković analizira nove tehnologije i poredi ih sa vladajućim tržišnim standardima.

Multimedija modem, PC#3/37
Zoran Životić
Zvali ste neku stranu firmu i tamo vas je sačekao "robotski" glas koji vas je proveo kroz menije i najzad zapisao vašu poruku ili primio faks? Zoran Životić je testirao multimedija modema, jeftinu PC karticu koja integriše sekretaricu, faks i modem.

Antika i moda, PC#3/40
Dejan Ristanović
Upravo je izašao Dephi 1.0, Borland-ov naslednik Turbo Pascal-a i "ubica Visual Basic-a". Dejan Ristanović je detaljno testirao ovu kompaktnu kombinaciju objektno orijentisanog kompajlera, debagera, editora za razvoj vizuelnih komponenti i engine-a za rad sa bazama podataka. Posebno mu se dopalo što Delphi ne generiše desetine instalacionih disketa, već jedan EXE fajl umerene dužine koji radi na svakoj instalaciji Windows-a.

Windows 95 interno, PC#3/48
Dejan Ristanović
U prošlom broju "PC"-ja prikazali smo poslednju beta verziju paketa Windows 95. Ovoga puta Dejan Ristanović je, na osnovu raspoložive literature, zavirio "ispod haube" (budućeg) Microsoft-ovog proizvoda da bi video da li se zbilja radi o novom i stabilnom 32-bitnom operativnom sistemu...

Vavilonski PC, PC#3/53
Novica Milić
Priznajte da vas je neki računarski laik već pitao može li "to čudo" da "uzme" engleski tekst i prevede ga na nemački ili obrnuto? Dosadašnje klimanje glavom sada možete zameniti mnogo preciznijim odgovorom - Novica Milić predstavlja programe za PC koji, doduše, ne mogu da prevedu Šekspirove pesme, ali se solidno snalaze sa poslovnim pismima i tehničkim tekstovima.

MicroStation 5.0, PC#3/58
Nebojša Bulović
Kada se pomene crtanje i projektovanje na računaru, svi odmah pomisle na AutoCAD. To ne znači da u ovoj oblasti nema i drugih, izuzetno kvalitetnih programa koji će za neke biti bolje rešenje od vladajućeg standarda. Nebojša Bulović predstavlja vrednu alternativu, paket MicroStation 5.0.

Putovanja - da se sanja, PC#3/87
Zoran Milosavljević
Zoran Milosavljević počinje putovanje po svetu multimedije baš multimedijalnim putovanjima po svetu. Predstavljamo turističke vodiče devedesetih na CD-ROM-u, uz koje ćete u svojoj sobi doživeti užurbanost ulica Amerike, blistavi sjaj budističkih hramova ili čak pomisliti da osećate miris fjordova i vetar Severnog mora...

Internet & WWW, PC#3/63
Dragan Sretenović
Internet, globalna mreža svih mreža, postigla je neslućenu popularnost kada je proradio World Wide Web, školjka za pristup multimedijalnim informacijama: modemom se gledaju slike, čita tekst, sluša zvuk... Dragan Sretenović opisuje ovaj servis i njegovu domaću implementaciju koja je trenutno u punom pogonu na akademskoj mreži.

Pomoć!, PC#3/68
Nenad Batoćanin
Nenad Batoćanin dopunjava Clipper biblioteku kojom ostvarujete kompletan korisnički interfejs - upoznajte jednostavan način da vaši Clipper programi dobiju moderan i efikasan help.

Puna kontrola, PC#3/73
Obrad Bjelić
Iako Visual Basic poseduje veliki broj naredbi, klasa i vizuelnih kontrola, pre ili kasnije (a uglavnom pre) se pojavi potreba za stvarima koje nisu ugrađene u osnovni paket. Srećom, Visual Basic se može neograničeno širiti - Obrad Bjelić, uz detaljan primer, opisuje kako.

Visual Basic 4.0, PC#3/77
Nenad Veljković
Ni Microsoft nije bez aduta pred Borland Delphi-jem: upravo je predstavljen Visual Basic 4.0. Nenad Veljković izlaže prve utiske o ovoma paketu.

Konačna identifikacija, PC#3/79
Bojan Petrović
Verovatno ste već viđali programe koji identifikuju procesor. Tekst Bojana Petrovića je dobra prilika da saznate kako takvi programi funkcionišu, i da ujedno opremite svoju aplikaciju potprogramom za konačnu identifikaciju procesora.

(Bez) greške, PC#3/82
Miljan Jovanović
Iako ga "bije glas" da je izuzetno pouzdan medijum, CD-ROM nije imun na greške. Miljan Jovanović piše o algoritmu za detekciju i korekciju grešaka koji su odabrali autori CD-ROM standarda.

Uvod u vizuelne objekte, PC#3/85
Jovan Bulajić
Clipper-ov Windows naslednik, CA-Visual Objects, među nama je već nekoliko meseci. Jovan Bulajić počinje seriju tekstova o korišćenju ove alatke za razvoj profesionalnih baza podataka koje rade u grafičkom okruženju.

Odabrani bajtovi, PC#3/89
Dejan Ristanović
Ovoga meseca govorimo o modemu na COM4 portu pod Windows-om, kerning-u u WinWord-u, atraktivnijem prikazivanju tabela u Clipper-u, terminatorima na SCSI uređajima i raznim drugim trikovima koji će vam pomoći u svakodnevnim PC situacijama.

Komunikacioni košmar, PC#3/92
Voja Antonić
Iz dnevnika Voje Antonića: kako je projektovan i pokrenut jedan kontroler pomoću koga džinovska mašina, na osnovu dizajna nacrtanog na ekranu PC-ja, proizvodi veštačko krzno. Bilo je tu i dima i vatre i raznih problema, ali je najteže bilo sa Visual Basic-om.

Tržišni barometar, PC#3/95

Vedra strana računara, PC#3/96
Kako se premotava tekst, šta sve mogu da naprave plastičari u Pazovi, kako je vojni kurir nosio disketu, kako plavuše kucaju DIR, šta rade Unix kabalerosi, šta kaže vodeći komentator PC Magazine-a o Jugoslaviji i druge dogodovštine iz kompjuterskog sveta...

Vodič kroz poslovne primene računara, PC#3/0
Miloš Nikolić
Miloš Nikolić opisuje osnove poslovnih primena PC računara u malim i srednjim preduzećima, a početnike u vašoj okolini posebno će zanimati prilozi u vidu kratkih (na po stranu-dve) početnica za rad u DOS-u, Windows-u, Word-u, Excel-u i Access-u: dovoljno da počnete da primenjujete ove programe i da saznate gde da potražite dodatne informacije...

Mi i Internet, PC#4/8
Dejan Ristanović
Već više od godinu dana Jugoslavija "samo što nije na Internetu", ali telnet i ftp nikako da prorade. Dejan Ristanović komentariše domaću komunikacionu infrastrukturu i šanse da se uključimo u informatički autoput.

Revolucija koja teče, PC#4/9
Nenad Batoćanin
U prvim danima razvoja računara programski jezici su bili tema o kojoj se neprekidno diskutovalo, a sada kao da su ih zasenili korisnički paketi i vizuelni alati. Nenad Batoćanin analizira sadašnje stanje na planu programskih jezika i predviđa tokove njihovog daljeg razvoja.

Vesti, PC#4/11
Milan Bašić

Tajvan proizvodi, ostali trguju, PC#4/16
Zoran Milosavljević
U šali se kaže da sve na svetu proizvode Tajvanci, a ostali samo lepe etikete, bave se marketingom, prodajom i podrškom. Obično u svakoj šali ima po zrno istine: Zoran Milosavljević je posetio veliki računarski sajam Computex 95 koji je održan od 4. do 9. juna u Taipeju i osmotrio trendove razvoja industrije personalnih računara.

Dobrodošli u Kanadu, PC#4/21
Zoran Cvetković
Vremena su takva da mnogi naši računarski stručnjaci razmišljaju o odlasku u inostranstvo. Kanada je, pre svega zbog relativno pravolinijske procedure dobijanja imigracionih viza, najprivlačnije odredište. Zoran Cvetković sa lica mesta javlja šta će vas tamo dočekati, kako se snaći, gde tražiti posao, šta treba da znate da biste ga dobili, kakvu platu možete da očekujete...

Poslednja vest, PC#4/112
Majkl Mijatović
18. juna je finalizovana najveća i najspektakularnija transakcija u istoriji PC tržišta: IBM je, za 3.5 milijarde dolara u kešu, kupio Lotus. Ali, to nije sve - Majkl Mijatović smatra da je Borland sledeći na redu!

Ratovi magistrala, PC#4/24
Dejan Veselinović
Sa svih strana se čuje da VESA Local Bus standard ubrzano nestaje sa scene i da ga zamenjuje Intel-ov PCI. U domaćoj ponudi, sa druge strane, i dalje preovlađuje VLB. Dejan V. Veselinović je paralelno testirao identične video karte i disk kontrolere u PCI i VLB varijantama da bi ustanovio treba li da menjate magistralu vašeg PC-ja.

Pristup modernom disku, PC#4/28
Pavle Peković
Pavle Peković je detaljno proučio specifikacije EIDE standarda. Kako da prevaziđete ograničenja IDE-a i iskoristite sve potencijale EIDE kontrolera koji je najverovatnije ugrađen u vaš računar?

Brzina svetlosti, PC#4/32
Bojan Petrović
Ovim megatestom video kartica "PC" počinje projekat razvoja sopstvenih test programa za procenu performansi komponenata i konfiguracija. Bojan Petrović je detaljno testirao preko 30 video kartica obraćajući naročitu pažnju na realističnost rezultata koje neki od postojećih testova daju.

Multipraktik periferali, PC#4/38
Zoran Cvetković
Štampač, faks, kopir mašina i skener u istom kućištu, i to po ceni osrednjeg štampača? Zoran Cvetković je testirao nekoliko ovakvih uređaja namenjenih pre svega malim kancelarijama.

Star WinType 4000, PC#4/40
Dejan Veselinović
Dejan Veselinović testira laserski štampač firme Star koji, u cilju obaranja cene, reafirmiše jednu poodavno zaboravljenu mogućnost: saradnju računara koji radi pod Windows-om pri štampanju stranice. Da li je ovaj uređaj zakasnio i može li se takmičiti sa "vladajućim" Hewlett-Packard-ovim modelom 4L?

Mainframe PC, PC#4/79
Milan Bašić
Svetsko tržište PC računara zapljusnuo je talas servera briljantnih pervormansi i usavršene arhitekture. Milan Bašić analizira ove trendove i pokušava da odgovori na ključno pitanje: da li poverovati propagandnim porukama proizvođača koji kažu da je klasičnim mainframe kompjuterima došao kraj?

Razvojni sistem Sherlock, PC#4/101
Voja Antonić
Želite da se bavite razvojem mikrokontrolera ali vas muči nedostatak razvojnog sistema? Voja Antonić vam predlaže da razvojni sistem sami napravite - na jednoj PC kartici integrisan je emulator EPROM-a, 24-kanalni digitalni analizator, logička sonda, indikator prozivanja i sadržaja odabrane memorijske lokacije ciljnog sistema, frekvencmetar i brojač spoljnih događaja.

R:office] Koji Office?, PC#4/43
Dejan Ristanović
Dobri tekst procesori, baze podataka i programi za unakrsna izračunavanja više nisu dovoljni - sada sve ove komponente treba integrisati u što kompaktiju i efikasniju celinu. To je posao koji mogu da obave samo najveće softverske firme - Dejan Ristanović je detaljno testirao Office pakete koje prodaju Microsoft, Novell i Lotus.

DTP kuvar, PC#4/52
Zoran Životić
Razvoj personalnih računara i pratećeg softvera učinio je da se na konfiguracijama umerene cene može prelomiti i osvetliti na filmu i atraktivna publikacija kao što je, recimo, naš časopis. Zoran Životić piše o iskustvima - koje programe koristiti, kako ih konfigurisati, šta doprinosi konačnom utisku...

Efikasni polutonovi, PC#4/57
Boris Stanojević
Retki su novopečeni vlasnici kvalitetnih skenera koji se nisu na prvi pogled razočarali u ovu tehnologiju: skenirate fotografiju u maksimalnoj rezoluciji, štampate je na laserskom štampaču i dobijete izlaz ispod nivoa nekog ručnog skenera. Za bolje rezultate treba upoznati tajne zanata o kojima piše Boris Stanojević.

Norton je spreman, PC#4/59
Zoran Kehler
Sve se sprema za "dan D", 24. avgust - proizvođač softvera koji ne bude spreman da odmah izda Windows 95 verziju svog osnovnog paketa ne treba da računa na duži opstanak na tržištu. Zoran Kehler je testirao beta verziju paketa Norton Utilities pisanu specijalno za Windows 95.

OS/2 u garsonjeri, PC#4/61
Novica Milić
OS/2 Warp korektno radi i na sistemima sa malo RAM-a: već sa 4 megabajta mogu da se postignu pristojne performanse... ako umete da podesite parametre, Novica Milić piše o optimizaciji Warp-a koja će, čak i na najskromnijem sistemu, očuvati njegovu ključnu prednost: dobar multitasking.

Prvi dani uz NetWare 4, PC#4/64
Zoran Đorđević
Kada se pomenu mrežni operativni sistema, obično svako pomisli na Novell NetWare 3.1x. Vredi li ozbiljnije razmišljati o prelasku na novu generaciju NetWare-a ili možda na Windows NT? Zoran Đorđević piše kako su stvari tekle na beogradskom Građevinskom fakultetu...

Kuda idu editori, PC#4/68
Vlada Klisić
Editori i komunikacije su, izgleda, poslednja uporišta DOS-a: u svim drugim oblastima velika većina korisnika je već prešla na Windows pakete. Vladimir Klisić piše o programu Codewright koji će prelazak učiniti potpunim: po prvi put programeri su dobili Windows editor koji će ih naterati da menjaju navike.

Windows komunikacije, PC#4/72
Jovan Bulajić
Da li je došlo vreme da svoj omiljeni Telix ili Telemate zamenite daleko kompleksnijim komunikacionim programom koji radi pod Windows-om? Jovan Bulajić je detaljno testirao BitCom, Procomm Plus, QModemPro, Telix for Windows i WinComm PRO i uporedio njihove karakteristike.

Vizuelni TBrowse, PC#4/76
Nenad Veljković
Dugo su se korisnici Visual Basic-a mučili da naprave funkcionalniji korisnički interfejs aplikacije koja manipuliše bazama podataka. Nenad Veljković prikazuje komplet VBX kontrola firme Sheridan Software Systems koji rešava mnoge probleme tog tipa.

Virusni kalendar, PC#4/78
Kristijan Lazić
Ako već ne možemo da ih se rešimo, možemo makar da im se sklonimo sa puta... bar onim virusima koji se aktiviraju u predviđeno vreme. Tekst Kristijana Lazića i ilustracija Darka Staničića pomoći će vam da se odbranite od virusa koji imaju svoju ćud, odnosno koji se "oglašavaju" određenog datuma ili u određeno vreme.

Doktor PC, PC#4/98
Zoran Milosavljević
Zoran Milosavljević nastavlja putovanje svetom multimedijalnih CD-ROM-ova. Ovoga meseca na redu su kućni medicinski priručnici koji će vam pomoći ako se loše osećate i na osnovu kojih ćete unaprediti svoju medicinsku kulturu. Pročitajte šta nudi deset najvažnijih proizvođača ovakvih programa.

Uvod u mrežno programiranje, PC#4/81
Nenad Batoćanin
Kada bi se pravio spisak stvari koje programerima zadaju najviše glavobolje, mreže bi sigurno zauzele visoko mesto: programer tu mora da se izbori sa gomilom specifičkih problema, a princip "ma neće se desiti" na mreži nikada "ne pali": ako neželjenu akciju ne uradi jedan korisnik, uradiće druga dva... i to istovremeno. Nenad Batoćanin će vam pomoći da Clipper programe prilagodite višekorisničkim okruženjima.

Poslovni algoritmi, PC#4/86
Dejan Ristanović
Važna komponenta svakog programskog sistema koji će se koristiti u poslovne svrhe jesu podaci o firmama - komitentima ili saradnicima. Uz osnovne podatke kao što su ime i adresa, često se javljaju i matični brojevi, žiro-računi, šifre delatnosti... Kroz ovaj i nekoliko narednih tekstova Dejan Ristanović će objasniti smisao i strukturu tih podataka i opisati način kontrole njihove ispravnosti.

Osnove PC grafike, PC#4/88
Vojislav Stojković
Niste zadovoljni podrškom koju vaš omiljeni programski jezik obezbeđuje kada treba nešto nacrtati? Vojislav Stojković priču o VGA grafici počinje od početka, odnosno od naredbi za izbor grafičkog moda, crtanje tačaka, promenu boja...

Sinhronizovani Warp, PC#4/90
Vladimir Ilić
OS/2 Warp je čitavim svojim dizajnom okrenut višeprogramskom radu pa je programer u prilično prijatnoj poziciji. Ipak, o nekim stvarima treba voditi računa da bi se programi efikasno izvršavali "u paraleli" - Vladimir Ilić piše o Warp programiranju!

Multi trzavice, PC#4/93
Obrad Bjelić
Model multitaskinga koji podržava Windows 3.1x zasniva se na ideji da se aplikacije, umesto sistema, brinu o raspodeli procesorskog vremena. Takav "kooperativni multitasking" radi prilično dobro... bar dok se neka aplikacija ne "zaboravi". Obrad Bjelić će vam pomoći da napišete Windows program kome se takve stvari neće događati.

Sasvim (ne)običan disk, PC#4/96
Miljan Jovanović
Odgovore na važnija pitanja o hardverskom delu CD-ROM-a dobili ste kroz prethodne natpise; ovoga meseca videćete zašto je Miljan Jovanović ovu seriju tekstova smestio u rubriku PROGRAMIRANJE. Uz pomoć konkretnih primera napisaćete program koji se obraća direktno CD-ROM-u i čita podatke sa njega.

Odabrani bajtovi, PC#4/104
Dejan Ristanović
Zamenite razne FindFile programe Windows (a naročito Windows 95) File Manager-om, približite karakteristike Adobe PhotoShop-a za PC performansama koje ovaj paket postiže na Mekintošu jednostavnim podešavanjem, promenite sadržaj Control Panel prozora (mislili ste da je nemoguće?), upoznajte par nedokumentovanih DOS parametara, proverite da li će folija oštetiti laserski štampač...

Leteći proračun, PC#4/108
Bojan Tepavčević
Primetili ste da su novi programi nesrazmerno sporiji od starih i da im je iz godine u godinu potreban sve jači hardver da bi obavili sasvim obične zadatke? Koren svega toga je slaba optimizacija algoritma: iz dnevnika Bojana Tepavčevića saznaćete kako je jedan program ubrzan 26000 puta i kako je njegova prezentacija donela dve glavne nagrade na nedavno održanom CAD Forum-u...

Tržišni barometar, PC#4/110

Vedra strana računara, PC#4/111
Kako su nemački carinici u kompjuteru našli čekić, ko je igrao Psiho Tetris, kako je Alan Tjuring tražio zakopano blago, šta nije znao vodeći serviser jedne velike firme, zašto se modemi zalivaju da bi veze bile dobre i druge dogodovštine iz kompjuterskog sveta...

Borland C++ 4.5, PC#4/0
Bojan Petrović
Bojan Petrović detaljno opisuje razvojno okruženje i upotrebu ovog popularnog kompajlera za generisanje DOS i Windows aplikacija. U dodatku su date i tabele korišćenih tastera, opisane relevantne opcije kompajlera i linkera i prezentirana velika količina informacija koje će pomoći uspešnom programiranju u Borlandovom jeziku.

DTP karton, PC#4/0
Dopuna teksta "DTP kuvar" koji u ovom broju objavljujemo. Na kartonu je data lista QuarkXPress skraćenica sa tastature, tabela karaktera PostScript fonta i pregled gustina rastera (linija po inču). Verujemo da će ovaj prilog biti od koristi svakome ko se bavi stonim izdavaštvom.

Držite se, ulazimo u barok, PC#5/8
Voja Antonić
Ne kaže se uzalud da su kompjuteri čitav jedan svet koji živi neki svoj život. Voja Antonić uočava paralelu između istorije računara i "prave" istorije - trenutno ulazimo u barok, a neoklasicizam i romantizam tek dolaze...

Šta nam rade, PC#5/9
Bojan Petrović
Računarski svet je, kaže Bojan Petrović, u poslednje vreme jako zanimljiv - svakih par meseci se desi nešto što dobro protrese industriju i zabavi narod, ali mi korisnici obično izvučemo deblji kraj.

Vesti, PC#5/10
Milan Bašić

Dan W, PC#5/16
Ko čeka taj (najzad) i dočeka: posle ko zna koliko odlaganja, uz do sada neviđenu pompu, izašao je Windows 95. Izveštaji sa lica mesta!

Trostruki sajam, PC#5/17
Zoran Cvetković
Zoran Cvetković je posetio kanadski Comdex, koji se održavao zajedno sa sajmovima Windows World i LAN Expo. Sve jače se uočava polarizacija - sa jedne strane Microsoft, sa druge IBM, a oko njih sateliti... Ko će preovladati?

Pet do dvanaest, PC#5/19
Zoran Kehler
Zoran Kehler opisuje američku računarsku scenu na "minut" pre promocije novog Windows-a - sve je spremno, čak i kontraverzna mreža Microsoft Network zbog koje je američka Vlada zamalo odložila promociju...

Englesko otvaranje, PC#5/21
Željka Milošević
I pored nesumnjivog interesovanja za prekookeanske zemlje, mnogi računarski stručnjaci traže posao i u Evropi. Željka Milošević piše o Velikoj Britaniji: kako je u Londonu, mogu li se dobiti useljenički papiri i, naročito, kakvi se računarski stručnjaci traže.

Poslednja reč Pentiuma, PC#5/25
Majkl Mijatović
P6 i dalje stiže samo do razvojnih laboratorija, a Intel promoviše novu generaciju Pentium-a koji rade na 133 MHz. Majkl Mijatović je testirao najbrže računare nekoliko renomiranih proizvođača i kaže: čuvajte se klonova!

HP superserver, PC#5/27
Dejan Ristanović, Pavle Peković
Vreme NetWare-a 3.11 i fajl servera polako prolazi - u centru modernih mreža sve se češće nalaze aplikacioni serveri čija moć prevazilazi mnoge jučerašnje mainframe računare. Dejan Ristanović i Pavle Peković su testirali trenutno najpopularniji superserver na tržištu, proizvod renomirane firme Hewlett-Packard.

Laboratorija zvuka, PC#5/31
Aleksandar Šušnjar, Milan Ristić
Moderan PC računar ne može se ni zamisliti bez zvučne kartice, ali izabor ovog dodatka nije ni malo jednostavan. U saradnji sa emisijom "Modulacije 202" i koristeći profesionalnu opremu Radio Beograda, Aleksandar Šušnjar i Milan Ristić testirali su sve zvučne kartice koje mogu da se nađu u Beogradu. Ko najbolje zvuči?

Radio PC, PC#5/40
Dejan Veselinović
PC računar "peva" kroz zvučnu karticu, ali može li se "iz flopija" čuti radio? Dejan V. Veselinović je testirao jednu jeftinu "radio karticu" firme Aims Lab.

Za bezbedne podatke, PC#5/41
Dejan Veselinović
Naša sve veća zavisnost od računara i podataka pohranjenih u njima nužno nas vode do pitanja bezbednosti. Dejan V. Veselinović je testirao nekoliko najpopularnijih backup solucija i predložio rešenja prilagođena svačijem džepu, a Slobodan R. Ljubišić opisuje princip rada modernog medija masovne memorije, magnetno-optičkog diska.

PC u fabrici, PC#5/98
Dušan Popović
Znamo (skoro) sve što se moglo saznati o poslovnim aplikacijama, programiranju, pa i o igrama. Ali, računari se ne primenjuju samo u domovima i kancelarijama - kroz ovaj i par sledećih tekstova Dušan Popović će pokušati da vas zainteresuje za industrijske primene PC računara.

Elementary, my Dear Watson, PC#5/101
Voja Antonić
Konstruktori su dočekali svojih pet minuta: sve je spremno za samogradnju razvojnog sistema Sherlock. Voja Antonić predstavlja projekat, opisujući mogućnosti uređaja i faze u razvoju jednog mikroprocesorskog sklopa. Tu su, naravno, i informacije o nabavci komponenata...

Kancelarija beta, PC#5/46
Dejan Ristanović
Windows 95 je samo početak priče - očekuje se i veliki broj poslovnih programa koji će pokazati prave prednosti novog operativnog sistema. Prvi će verovatno biti Microsoft i njegov paket Office - Dejan Ristanović je zavirio u poslednju beta verziju Office 95.

(Ne) samo za profesionalce, PC#5/49
Dragan Sretenović, Dejan Ilić
Svako ko se bavio bazama podataka čuo je za Oracle, sinonim za profesionalan i široko rasprostranjen sistem za rad sa podacima. Dragan Sretenović i Dejan Ilić testirali su novu verziju ovog paketa koja, uz potpuni prelazak u grafičko okruženje, donosi i mnoštvo zanimljivih alata...

Windows NT Advanced Server, PC#5/55
Aleksandar Kojović, Dragan Mitraković
Windows 95 će, kaže Microsoft, zameniti DOS na većini današnjih kompjutera, ali ima i korisnika kojima treba nešto više. To nešto je, opet po Microsoft-u, Windows NT, namenjen pre svega korisnicima složenih računarskih mreža. Aleksandar Kojović i Dragan Mitraković testirali su ga u "prirodnim", mrežnim uslovima.

Ovo je žestoka mašina..., PC#5/58
Ivica Nikolić
Svojevremeno se oko Borland-ovog Paradox Engine-a podiglo dosta prašine: pisanje baza podataka u C-u, uz biblioteku koja rešava većinu problema, za mnoge predstavlja vrlo privlačnu mogućnost. Ipak, Paradox Engine nije postigao željenu popularnost i sada Borland pokušava ponovo - Ivica Nikolić je testirao Borland Database Engine.

Računarske publikacije, PC#5/62
Multimedija je preplavila svet, a integracija teksta i slike, video i audio zapisa pruža mogućnost za novi pristup prezentaciji informacija. Kako je, u okviru nekoliko ambicioznih projekata, korišćen hipertekst da se predstavi naša kulturna baština...

Osnove ODBC-a, PC#5/64
Pavle Peković
Povezivanje je reč kojom će se najkraće opisati trend razvoja informatike u ovoj deceniji. Da bi se veza ostvarila, na njenim krajevima se moraju nalaziti sistemi koji govore istim jezikom. Pavle Peković predstavlja Open DataBase Connectivity, Microsoft-ov standard za klijent-server arhitekture, distribuirane baze podataka i što-šta drugo...

U okruženju iz snova, PC#5/66
Ivica Nikolić
OS/2 Warp stiče sve veću popularnost među korisnicima, ali se radi o operativnom sistemu koji može mnogo da ponudi i programerima. Ako, naravno, nabave odgovarajuće alate: Ivica Nikolić testirao je Borland C++ za OS/2.

Word o bejziku, PC#5/70
Maja Vilus
WinWord je izvanredan tekst procesor, ali ne morate da ostanete samo na onome što u startu nudi: Maja Vilus će vam pomoći da napravite prve korake u WordBasic-u, moćnom programskom jeziku ugrađenom u Word.

DTP kuvar 2, PC#5/72
Zoran Životić
Zoran Životić nastavlja priču o modernom DTP-u: kako da prilagodite PostScript fontove domaćim uslovima i na šta sve da pazite da bi filmovi, uz što manje pokušaja, "izašli" iz foto slog mašine...

Ne samo podsetnik, PC#5/75
Kristijan Lazić
Domaći softver je pomalo u senci stranog, ali to ne znači da naši programeri nemaju šta da ponude tržištu. Kristijan Lazić je testirao program za zaštitu sistema i podsetnik - planer.

Razvoj CASE alata, PC#5/76
Vojislav Mišić
Često se govori o krizi softvera, zbog koje izrada programa košta više nego što je planirano a onda ti programi ne funkcionišu kako je zamišljeno... Pravoga leka za sada nema, ali palijativnih ("za snižavanje temperature") ne nedostaje - Vojislav Mišić piše o CASE alatima i predstavlja domaći proizvod iz te kategorije, magiCASE.

Bože, puno je zvezda..., PC#5/106
Zoran Milosavljević
...reče Dejvid Boumen i otplovi u beskraj. Zaista, koliko ima zvezda i gde se koja nalazi? Zoran Milosavljević je proučio nekoliko multimedijalnih zvezdanih atlasa - neki će pomoći profesionalcima u ovoj oblasti, a drugi će vas uputiti u osnovne tajne kosmologije.

SVGA programiranje, PC#5/81
Vojislav Stojković
Čitaocima prošlog broja "PC"-ja VGA programiranje ne predstavlja tajnu, pa je vreme da napravimo sledeći korak - Vojislav Stojković opisuje rad u modovima koje podržavaju VESA kompatibilne SVGA kartice.

A jel' može..., PC#5/85
Obrad Bjelić
Iako je Visual Basic zamišljen tako da bude što jednostavniji, pri razvoju složenijih programa naiđe se i na razne probleme odnosno ograničenja. Obrad Bjelić opisuje neke situacije iz prakse i sugeriše rešenja...

Posao nad poslovima, PC#5/88
Nenad Batoćanin
Idealni poslovni softver omogućava da se na osnovu jednom unetih osnovnih podataka dobiju sve informacije potrebne za uspešno poslovanje. Do ovog ideala vode mnogi, ponekad i trnoviti putevi. Nenad Batoćanin piše o jednom od njih.

Žiro račun, PC#5/91
Dejan Ristanović
Nastavljajući seriju tekstova o poslovnim algoritmima, Dejan Ristanović govori o broju žiro računa: od kojih se segmenata sastoji i kako se kontroliše njegova ispravnost.

Delta, PC#5/92
Zoran Životić
Zoran Životić će vam pomoći da se ne izgubite među raznim verzijama programskog paketa koji razvijate.

Školski primer, PC#5/95
Nebojša Vasiljević
Upoznavanje sa internom arhitekturom Unix-a neće vam pomoći samo u boljem razumevanju njegove upotrebe, već će vam, na konkretnom primeru, predstaviti i koncepte koje slede drugi operativni sistemi. Zato Nebojša Vasiljević seriju tekstova o Unix-u počinje opisom rada sa datotekama i virtualnim adresnim prostorom...

CA literatura, PC#5/110
Jovan Bulajić
Iako je paket CA-Visual Objects još veoma "svež", već postoji tržište raznih dodataka i literature za njega. Jovan Bulajić piše o knjigama u kojima će svaki Visual Objects programer pronaći nešto interesantno...

Rent-a-programer, PC#5/104
Aleksandar Šušnjar
Iz dnevnika Aleksandra Šušnjara: kako je, pružajući konsultantske usluge u okviru firme Focus Computing (Čikago), pisao Windows drajver za Panasonic-ov čitač magnetnih kartica i koliko je bilo "lako" intervenisati u Microsoft-ovom sorsu...

Tržišni barometar, PC#5/111

Odabrani bajtovi, PC#5/112
Dejan Ristanović
Kratki prilozi naših saradnika bave se instalacijom i korišćenjem operativnih sistema, popularnim softverskim paketima i programskim jezicima...

Vedra strana računara, PC#5/114
Zašto Windows nije virus, kako je Word primenjen u jednoj našoj banci, kakve probleme imaju oni koji čitaju kompjuterske časopise u kupatilu, kako radi fuj kartica i druge dogodovštine iz kompjuterskog sveta i okoline...

Excel 5.0, PC#5/0
Branko Nikitović
Uz mnoštvo ilustracija, Branko Nikotović objašnjava ne samo osnovne korake u Excel-u već i napredne tehnike kao što je grafika, rad sa bazama podataka i mnogo što-šta drugo.

Sherlock, PC#5/0
Voja Antonić
Dokumentacija projekta Sherlock i uputstvo za samogradnju: Voja Antonić piše o pripremama za samogradnju, detaljno opisuje proces lemljenja (uz primere početničkih grešaka), puštanja u pogon i kasnijeg korišćenja uređaja. U specijalnom dodatku naći ćete i detaljnu elektronsku i montažnu šemu, spisak komponenti, opis pratećeg softvera i narudžbenicu za komponente.

Izlet u Kairo, PC#6/8
Sava Zdravković
Microsoft već nekoliko godina svojim proizvodima daje radna imena po gradovima. Kroz njihovu radionicu prošli su Daytona i Chicago, a sledeća verzija Windows-a nosi kodirano ime Cairo. Sava Zdravković otkriva šta nas (i kada) čeka u glavnom gradu Egipta...

Skulptura od lego kocki, PC#6/9
Voja Antonić
Softveraši se retko razumeju u hardver, ali se hardveraši moraju baviti i softverom. Voja Antonić piše o zamci na koju se može naleteti u toj klasičnoj podeli poslova.

Vesti, PC#6/11
Milan Bašić

Čekajući 1997, PC#6/16
Vojislav Mišić
Poslovni svet sa zabrinutošću očekuje 1997. godinu kada će Hong Kong preći pod upravu Kine: hoće li se Daleki Istok još više udaljiti dolaskom Kineza ili se odlazak Britanaca, ipak, neće osetiti. Vojislav Mišić, posle dva meseca provedena u Hong Kongu, pokušava da odgonetne šta ova promena donosi kompjuterskom svetu.

Stvarni snovi, PC#6/18
Vladimir Andonov
Nedavno su u Americi održana dva sajma na kojima su predstavljena najveća dostignuća u oblasti kompjuterske grafike - borba proizvođača postaje sve zanimljivija, jer se pored tradicionalnih favorita u igru uključuju i drugi. Iz Los Anđelesa izveštava Vladimir Andonov.

Snaga za poneti, PC#6/21
Majkl Mijatović
Kada su poslovni ljudi otvarali tašne, očekivalo se da izvade papir, olovku, rokovnik... Dugo već nikoga ne iznenađuje kompletan kancelarijski pribor smešten u mašinu, lagan, ceo na broju, uvek pri ruci. Ali i to je proizvod za "igre bez granica", jer konkurencija nikada ne miruje. O novim kolor notebook računarima priča Majkl Mijatović.

Optima 95, PC#6/24
Dejan Veselinović
Ako se spremate da kupite novi računar, a ograničenih ste finansijskih moći i neograničene mašte, Dejan V. Veselinović će vam pomoći. Pročitajte njegov tekst o mogućnostima sklapanja računara snova od delova koje je testirao i predstavio kroz optimalnu 486 konfiguraciju.

CD Manija, PC#6/29
Bojan Petrović, Miljan Jovanović
"Više nije pitanje prestiža imati CD-ROM - sada je to pitanje opstanka!" - poručuju Bojan Petrović i Miljan Jovanović. Pošto su, koristeći za tu priliku razvijene programe, testirali sve CD-ROM-drajvove na tržištu, opredelili su se za Sony modele četvorostruke brzine.

Mikrotekov par, PC#6/35
Zoran Životić
Zoran Životić za vas testira dva kolor skenera poznate firme Microtek - ScanMaker II i ScanMaker II SP. Da li je neki od njih dostojna alternativa Hewlett-Packard-u 3C?

Microsoft tastatura, PC#6/38
Bojan Petrović
"Na drugi pogled" je nova rubrika u našem časopisu, nastala iz želje da zajedno sa vama, "hladne" glave, sagledamo sva svojstva jednog proizvoda, kada prođe euforija oko njegove afirmacije u štampi. U njoj nameravamo da pišemo o onim proizvodima koje naši saradnici duže koriste. U ovom broju Bojan Petrović analizira Microsoftovu ergonomsku tastaturu.

100 megabajta na disketi, PC#6/40
Ana Mijušković, Dejan Ristanović
Ako Windows 95 stavite van konkurencije, proizvod koji je obeležio ovo kompjutersko leto je Zip drajv firme IOmega. Ana Mijušković i Dejan Ristanović opisuju kako se sto megabajta podataka upisuje na jednu disketu.

Programabilni logički kontroleri, PC#6/41
Dušan Popović
Nastavljajući tekst o industrijskoj primeni PC računara, Dušan Popović vam, ovoga puta, govori o elementima nadzorno - upravljačkog sistema.

Prvi Sherlock-ov slučaj, PC#6/78
Voja Antonić
Ipak je u ovoj zemlji ostalo još mnogo talentovanog sveta koji želi da kreira. Sve takve, a posebno zaljubljenike u mikroprocesore, obradovaćemo prvim u seriji tekstova o samograditeljskim poduhvatima. Zasučite rukave i, uz Voju Antonića, pokažite svoju konstruktivnost.

Oslobodite snagu, PC#6/43
Dejan Ristanović
Windows 95 je lako instalirati i pokrenuti, ali operativni sistem koji će se sam podesiti na optimalne performanse još ćemo morati da sačekamo. Dejan Ristanović objašnjava kako se "ručnim" podešavanjem raznih parametara oslobađa sva skrivena snaga novog Windows-a.

Kancelarija 95, PC#6/48
Dejan Ristanović, Maja Vilus, Branko Nikitović
U posetu Microsoft-ovoj kancelariji 95 vode vas Dejan Ristanović, Maja Vilus, Branko Nikitović i Dragan Sretenović. Otkrijte sa njima šta donose Word, Excel i Power Point i kako se slažu, integrisani u novi Office.

Ovo je već ozbiljno!, PC#6/54
Siniša Kukolj, Dragan Mitraković
Siniša Kukolj i Dragan Mitraković testirali su prvi veliki softverski paket prilagođen novom Windows-u koji nije izašao iz Microsoft-ove radionice: CorelDRAW 6.0. Corel je, izgleda, bio vredniji od Microsoft-a: njihov paket nije samo preveden u 32-bitni režim, već donosi i razne zgodne novosti...

Word o bejziku (2), PC#6/60
Maja Vilus
Maja Vilus nastavlja vodič za korišćenje programskog jezika ugrađenog u Word: ovoga meseca videćemo kako se koriste IF naredbe, petlje, prozori...

Jezik za OS/2, PC#6/63
Novica Milić
REXX je jezik poznat još od 1979. godine. Tokom osamdesetih postao je neka vrsta standarda, a danas je jezik ogromnih mogućnosti. REXX za OS/2 predstavlja nam Novica Milić.

Ljisica je to!, PC#6/66
Dušan Popović
Iako je zadržao ime svojih prethodnika, Visual Fox Pro 3.0 for Windows donosi toliko poboljšanja da se može govoriti o novom jeziku. Kada se doda da je zadržana i kompatibilnost sa prethodnom verzijom, ljude koji pišu ljude koji pišu baze podataka počinju da svrbe prsti... Dušan Popović će im reći šta da očekuju!

Kreiranje ODBC aplikacija, PC#6/68
Pavle Peković
Nastavljajući priču o Open DataBase Connectivity standardu, Pavle Peković se u ovom broju PC-ja bavi fazama razvoja jednog ODBC programa i problemima sa kojima se programer suočava.

Pravi put, PC#6/71
Nenad Batoćanin
Mora se preći na novi Windows, ali se to može učiniti na lakši ili na teži način. Nenad Batoćanin predstavlja jednu Clipper biblioteku španskih autora koja će, gotovo neočekivano jednostavno, ubaciti vaše programe u puno Windows okruženje.

Korak napred, dva nazad, PC#6/73
Vlada Klisić
Velike aplikacije se više ne mogu zamisliti bez tima programera, koji ih razvijaju sinhronizovano radeći i rešavajući prateće probleme. Da bi se finalne verzije programa, u savršenom stanju našle pred nama, nastali su i alati za složenu administraciju projekta. Vladimir Klisić piše o, kod nas malo poznatim, Version Control (VCS) alatima.

Kućni video klub, PC#6/105
Milan Bašić
Da li vam zvuči naučnofantastično ideja da iz svoje omiljene fotelje "uskočite" u TV stanicu, izaberete neki od ponuđenih filmova, vratite se i samozadovoljno kažete "Neće oni mene više gnjaviti reprizama". Da? Više ne mora. Pročitajte šta o tome kaže Milan Bašić.

Mikelanđelov mlađi brat, PC#6/76
Kristijan Lazić
Godinu dana po "dolasku ruskog gosta" Zharinova, "gostoprimstvo" mu, na žalost, pružaju mnogi naši kompjuteri. Borbi protiv ovog virusa pridružuje se Kristijan Lazić.

Can't drive 95, PC#6/80
Dejan Jelović
Sanjate li Bila Gejtsa? Opet Windows 95! Zaista, ako želite da svoj program plasirate na tržište, nikada nije bio bolji trenutak, jer korisnici nestrpljivo čekaju 32-bitne aplikacije. Da biste ih napisali za Windows 95, potrebno je... Dejan Jelović će vam reći šta!

Pravo pretraživanje, PC#6/85
Obrad Bjelić
Za sve one koji su se zapitali kojom magijom se CD-ROM sa 600 megabajta podataka pretražuje u rekordno kratkom vremenu, Obrad Bijelić rešava "misteriju" ovozemaljskim argumentima, koji se koriste decenijama.

Komunikacija procesa i niti, PC#6/89
Vladimir Ilić
Savremeni operativni sistemi napravljeni su tako da se istovremeno može pokrenuti više programa, a da jedan drugog ne ugrožava. To, ne znači da programi ne mogu da međusobno sarađuju. Vladimir Ilić piše o tome kako "naterati" dva OS/2 procesa da razmenjuju poruke.

Vodič kroz standardni program, PC#6/93
Jovan Bulajić
Ako želite da upoznate neke osnovne principe CA-VO programiranja, da biste izgradili svoje programe, predlažemo da vas kroz kostur standardne aplikacije koji generiše CA-Visual Objects provede Jovan Bulajić.

Prostoproširena rečenica, PC#6/96
Nebojša Vasiljević
Kada spomenemo radnju koja se vrši, i vršioca radnje ili objekat radnje, sigurno vam se ispred očiju "prošeta" nastavnica srpskog jezika iz osnovne škole. Ne mora da bude, jer glagol i imenica su odličan primer za odnos u kome stoje proces i datoteka, koji posebno dobro pristaje Unix-u, uverava nas Nebojša Vasiljević.

Raspevani diskovi, PC#6/102
Miljan Jovanović
Miljan Jovanović i dalje piše o osnovama programiranja CD-ROM uređaja: kako se koriste resursi nevidljivi za obične korisnike, pevaju li, zaista, diskovi, i još mnogo štošta...

Super put u ..., PC#6/109
Miljan Jovanović
Microsoft tvrdi da je Windows 95 pravi plug-and-play operativni sistem. Da li je zaista tako pokušao je da utvrdi Miljan Jovanović. Na stolu se našlo obilje komponenti, ali i mnogo dilema...

Tržišni barometar, PC#6/111

Odabrani bajtovi, PC#6/112
Dejan Ristanović
Odabrani bajtovi su i ovog meseca u znaku novog Windows-a - korisnici pronalaze razne trikove i skraćenice, ali za sada ne i bagove. Bagova, međutim, ima tamo gde ih manje očekujemo...

Vedra strana računara, PC#6/114
Da li je WordPerfect kupio Microsoft Word, kako smo u redakciji "PC"-ja montirali miša, ko se sve u Bosni neprofesionalno ponaša i stvari koje bi trebalo ugraditi u Windows 95 su hit teme naše vedre strane. Ne zaboravimo ni dve sjajne ponude za posao i jednu zanimljivu samogradnju...

Mikrokontroler 8031, PC#6/0
Voja Antonić
Intel-ov mikroprocesor 8031 je veoma dobra platforma za projektovanje raznih kontrolera i sličnih uređaja. Voja Antonić opisuje njegovu hardversku i softversku arhitekturu, set instrukcija i primene.

Posle dva meseca, PC#7/8
Dejan Ristanović
Dva meseca su u kompjuterskom svetu prilično vreme, dovoljno da se neki proizvod detaljnije upozna i da se o njemu izrekne prilično jasan sud. Dejan Ristanović smatra da je vreme smirenije pogledati Windows 95 - šta nam je zaista doneo, a kakve nam je probleme napravio...

Za šta ste uskraćeni?, PC#7/9
Sava Zdravković
Iako smatra da naše kompjutersko tržište sasvim solidno funkcioniše, po pravilima koja se ne razlikuju mnogo od onih u Americi, dr Sava Zdravković iznosi neke od blagodeti modernog računarstva, za koje su korisnici računara u Jugoslaviji i dalje uskraćeni.

Vesti, PC#7/11
Milan Bašić

Internet u Amsterdamu, PC#7/16
Berislav Todorović
Oktobarskom, 22. sastanku RIPE (Reseaux IP Europeens), održanom u glavnom gradu Holandije, prisustvovao je i naš saradnik Berislav Todorović. Pred vama su najvažnija pitanja ovog skupa, izneta kroz izveštaj i lične utiske...

Hladni štandovi, PC#7/18
Aleksandar Šušnjar
Bez obzira što je Budimpešta poslednjih godina povratila stari sjaj centra srednje Evrope, Aleksandar Šušnjar se, posetivši Sajam računarske opreme, uverio da se ispod blještavih fasada baš uvek ne skiva poslovni duh Zapada.

Zemlja radoznalih ljudi, PC#7/19
Robert Popović, Dejan Polomčić
Sa Novog Zelanda javljaju se Robert Popović i Dejan Polomčić - ima li posla za "kompjuteraše", gde i šta rade, kako se navikavaju na "domoroce", a kako oni na njih, šta vam savetuju ako se uputite u te daleke krajeve...

Snaga i lepota, PC#7/21
Dragan Sretenović, Mikica Kocić, Branko Marović
Računski centar Univerziteta u Beogradu od nedavno ima dva moćna računara, koja je napravila kompanija Silicon Graphics. Dragan Sretenović, Mikica Kocić i Branko Marović testirali su superserver Power Challenge i radnu stanicu Indy.

Šestorka za nova vremena, PC#7/25
Dejan Veselinović
Vremena se menjaju, pa je i u klasi video kartica "za mase" sve više zastupljen neki od kvalitetnih čipova iz porodice S3. Da li su bolji od dosadašnjih Cirrus Logic standarda, ili možda mogu da se mere sa generičkim proizvodima kompanije ATI, otkriva Dejan V. Veselinović.

Prvi SVGA notebook, PC#7/30
Majkl Mijatović
Konstataciju datu u najavi sadržaja prošlog broja "PC"-ja o tome da su prenosni računari proizvodi za "igre bez granica", dr Majkl Mijatović potvrđuje već sada: pojavio se model kome je zaista teško odoleti - Compaq LTE5100, prvi notebook računar sa SVGA ekranom.

AWE Cezare!, PC#7/31
Aleksandar Šušnjar
Aleksandar Šušnjar ispunjava obećanje dato u prošlom broju "PC"-ja i objavljuje rezultate testiranja "wavetable orkestara", pa vas kroz priču, započetu još davne 1948. godine, upoznaje sa značenjem prideva wavetable, otkriva dobre i loše strane dva proizvoda: Creative Tehnology Sound Blaster AWE 32 i Turtle Beach Multisound Monterey (Tahiti+Rio) i objašnjava zašto se njihovo testiranje mora svesti na subjektivan stav autora.

Kolor štampači, PC#7/34
Majkl Mijatović
U svet kolor štampača nas vodi dr Majkl Mijatović: velika borba na tržištu rezultat je mnogobrojnih proizvođača i korišćenja nekoliko tehnologija, od kojih ni nijedna nije preovlađujuća. To je razlog i velikom rasponu cena, koji može učiniti da date ogroman novac i dobijete tek neznatno bolji otisak od onog koji daje neki drugi, finansijski znatno skromniji štampač.

P6 na drugi pogled, PC#7/37
Dejan Ristanović
Da stvari nisu onakve kakve na prvi pogled ili, kada je reč o proizvođačima mikroprocesora, na prva uveravanja izgledaju, pokazuje i P6 - Intel je prećutao neke nedostatke ovoga procesora koje su prva nezavisna testiranja dokazala. Dejan Ristanović otkriva i "drugu stranu medalje".

Bitno o bitovima, PC#7/41
Bojan Petrović
Aplikacije danas ne zahtevaju samo mnogo prostora na hard disku ili CD-ROM ploči: sada je, više no ikada, količina instalirane memorije na matičnoj ploči PC računara presudna za njihovo optimalno funkcionisanje. Bojan Petrović objašnjava šta je to memorija, kako funkcioniše i koju vrstu memorije treba ugraditi u koju komponentu sistema.

Francuski šarm, PC#7/45
Zoran Životić
Umesto uobičajenih američkih ili tajvanskih modema, Zoran Životić ovoga puta predstavlja 28,800 bps modeme francuske firme ARN... u eksternoj, internoj i notebook verziji.

Kuda ide PC?, PC#7/105
Milan Bašić
Napokon je došlo vreme da PC računar postavi nove trendove u razvoju računarstva. Da li će se u narednih dve do četiri godine lik najpopularnijeg kompjutera na svetu potpuno promeniti, pokušaće da odgonetne Milan Bašić.

Prvi pogled na četvorku, PC#7/47
Dejan Ristanović
Na osnovu kratkog druženja sa Visual Basic-om 4.0, Dejan Ristanović predviđa da će ovaj gorostas izrastao iz malog, ali moćnog paketa, Bilu Gejtsu, i pored sve slave pobrane ovih meseci, doneti glavobolju.

Zasluženi PLUS, PC#7/49
Branko Nikitović
Branko Nikitović predstavlja Microsoft-ov paket MS Plus!. Već System Agent i DriveSpace3 su dovoljan razlog za njegovu nabavku, da ne spominjemo ostale delove za doterivanje detalja. Zato ne žalite prostor na disku, jer će vam ovaj program pružiti lakši rad i dobru zabavu.

Norton štiti Windows 95, PC#7/53
Zoran Kehler
Da se ništa u kompjuterskom svetu ne prepušta slučaju, potvrđuje podatak da je, još pre zvanične pojave Windows-a 95, bio spreman i antivirusni program za njega u različitim verzijama, od različitih proizvođača. Svoje iskustvo sa jednim od njih, Symantec-ovim Norton AntiVirus for Windows 95, prenosi Zoran Kehler.

Doktor za ceo sistem, PC#7/55
Bojan Petrović
Nema domaćeg korisnika računara koji nije čuo za paket Norton Utilities - na raznim PC kompjuterima vrte se razne verzije ovog paketa. Bojan Petrović je testirao onu najnoviju, prilagođenu novom Windows-u.

Od šeme do pločice, PC#7/57
Predrag Drljača
Ručnog crtanje elektronskih šema, projektovanje pločica i simulacija sklopova su davna prošlost: uz pomoć odgovarajućeg programa, kompjuter će posao obaviti daleko elegantnije, i čak generisati dokumentaciju. Predrag Drljača piše o paketima PSPICE Electrical Circuit Simulator, Tango, Orcad i Protel for Windows.

Moć grafike brzinom DOS-a, PC#7/59
Nenad Batoćanin
Iako Windows postaje preovlađujuća platforma za naredne godine, DOS se još uvek ne predaje: izašla je nova verzija CA-Clipper 5.3. Bez obzira što se radi o maloj promeni u oznaci verzije, Nenad Batoćanin pokazuje da novi Clipper donosi brojne i veoma korisne novitete.

Mreža za po kući, PC#7/64
Pavle Peković
Svima kojima je "veliki" Novell Netware suviše komplikovan i nepotreban a Windows mreža preterano zahtevna, Pavle Peković predstavlja Personal Netware, koji bez muke povezuje računare raznih generacija i sa raznim operativnim sistemima.

Reč po reč..., PC#7/74
Maja Vilus
... u Word-u, sa Majom Vilus, ovoga meseca o dijalogu, kontrolama za različita listanja, čekiranjima, kliktanjima, a naša saradnica, sve što je do sada obradila, demonstrira na primeru makroa koji predstavlja osnovu komercijalnog programa Korektor.

Ta divna stvorenja, PC#7/78
Zoran Milosavljević
U svetu je sve više glasova protiv uništavanja flore i faune. Govori se da je čovek tehnologiju okrenuo protiv prirode i sebe samoga, i da će, ako ovako nastavi, sam čovek ubrzo nestati. Ali, da tehnologija može pomoći u spasavanju sveta, pokazuju kolekcije multimedijalnih CD-ROM-ova kroz koje se mogu upoznati životinje, sa živim slikama i zvucima prirode. Zoran Milosavljević ovim tekstom daje svoj doprinos za dobrobit tih divnih stvorenja.

Super projektant, PC#7/80
Milivoje Čolić
Poslovi na kojima se pokazuje prava moć računara su namenjeni arhitektama, građevincima i drugim konstruktorima. Milivoje Čolić pokazuje kako paket alata za građevinarstvo Softesk S7 olakšava rad, skraćuje rokove i pojeftinjuje projektovanje.

Kroz Win95 na Internet, PC#7/66
Dragan Sretenović
Kako da izađete na Internet i "jedrite" po beskrajnim informacijama sada i ovde, da probate sve što je ugrađeno za povezivanje na Internet i World Wide Web, da koristite razne servise koji su vam na raspolaganju... pokazaće Dragan Sretenović.

Web prezentacije, PC#7/71
Pavle Peković
Razvoj YU interneta i sve veća popularnost Yu Wide Web-a povećava interesovanje za kreiranje sopstvenih prezentacija - Pavle Peković će vam pomoći da svoju firmu uključite u za sada malobrojnu elitu koja se predstavila na Web-u.

Preko zakupljenog voda, PC#7/81
Milomir Jevtić
"Savremeni informacioni sistemi postavljaju sve veće zahteve na koje PTT sistem može da odgovori", konstatuje Milomir Jevtić. Kakvo rešenje nudi zakupljeni vod? Da li je JPTT "Srbija" spremna da prihvati izazov razvoja novih mreža i službi?

Neka zlatna (?) pravila, PC#7/83
Dejan Jelović
Stara, dobra narodna kaže: "Govori samo ono što razumeš", ali za nju, ili nisu čuli, ili su je zaboravili, mnogi koji termine objektnog programiranja koriste bez ikakvog smisla i razumevanja. Dejan Jelović se u svom tekstu potrudio da stvari postavi ispravno, pa ako želite da impresionirate kolege...

A:Setup, PC#7/86
Obrad Bjelić
Postoji li pouzdana i bezbolna instalacija napisanog programa? Iako je bezbroj načina da stvari pođu naopako, Obrad Bjelić će pokazati puteve kojima možete izbeći zamke, opisujući program i tehniku instalacija za Windows konfiguraciju.

Struktura fajl sistema, PC#7/92
Nebojša Vasiljević
Nastavljajući seriju tekstova o Unix-u, Nebojša Vasiljević objašnjava glavne koncepte podsistema datoteka, osnovne sistemske pozive i specifične situacije u radu sa datotekama.

Borland komunikacije, PC#7/97
Srđan Herak
Srđan Herak se bavi interesantnom temom: programiranjem serijskih portova u Windows okruženju, uz početna uputstva za njihovo otvaranje i osnovnu komunikaciju.

Dinamičko programiranje, PC#7/100
Damjan Vujnović
Damjan Vujnović otkriva osnovu ideju na kojoj se zasnivaju algoritmi dinamičkog programiranja: problem se deli na potprobleme, a jednom rešen potproblem kao međurezultat se čuva i koristi svaki put kad ponovo naiđemo na isti potproblem.

Pokretna slova, PC#7/103
Voja Antonić
Svakom čoveku priroda je u gene zapisala lovački duh, ostao iz pradavnih vremena, a pojedine stvari ili događaji i danas, hiljadama godina kasnije, pokrenu ga. Voja Antonić je ubeđen da će displej to učiniti, jer vezuje pogled i pažnju na predmet koji se kreće. Na osnovu svih prethodnih tekstova, ovoga puta naš saradnik predlaže praktičan rad: napravite efektan uređaj za izlog.

Win 95 na domaći način, PC#7/108
Zoran Životić
Iz dnevnika Zorana Životića: da li je vreme da kompjuterske programe počnemo da posmatramo kao proizvode a ne kao tehnološka čuda, može li se u C-u napisati program koji je brži od asemblerskog...

Tržišni barometar, PC#7/111

Odabrani bajtovi, PC#7/112
Dejan Ristanović
Bez obzira što je u našem specijalnom dodatku ovog meseca pred vama neka vrsta proširenih Odabranih bajtova, ostalo je ponešto i za ovu rubriku. Detaljnije se, osim toga, bavimo i grafičkim programima...

Vedra strana računara, PC#7/114
I ovog meseca imamo dosta pričica koje će vas zabaviti i nasmejati: ko je (ili šta je) "stoka", a šta "mrak", kako da se bavite sportom sedeći za kompjuterom, kako je stari, dobri IBM na ETF-u pokazao da ume i da buši, kako je Pavle postao Donald...

Windows 95 trikovi, PC#7/0
Dejan Ristanović
Sto dvadeset tri trika za Windows 95; od pripreme za instalaciju, samo instalacije, otklanjanja problema preko upotrebe Windows 95 i "sitnica" koje vam mogu olakšati rad pod novim Windows-om do prilagođavanja potrebama korisnika, korišćenju DOS aplikacija, rada u mreži... Dodatak je opsežna kompilacija priloga ove vrste objavljenih u stranim kompjuterskim časopisima i na Internet konferencijama.

Virtuelna Šeron, PC#8/8
Sava Zdravković
U poseti MIT-ovoj laboratoriji koja se bavi multimedijom i virtuelnom realnošću, Sava Zdravković se uverio da je ono što se do skoro smatralo maštom i naučnom fantastikom, već uz sadašnje jače radne stanice, nalazi pred nama!

Mašine humanije od nas, PC#8/9
Voja Antonić
Kod kompjutera nikada nećemo naći preslikan način ponašanja ljudskog roda, u kome se radi ostvarivanja svojih interesa, ugrožavaju tuđi, podseća nas Voja Antonić. Mašine su zavisne isključivo od čoveka: koliko on humanosti ili surovosti iz svoje glave u njih unese kao svoj zalog, toliko nasledstvo će dobiti.

Vesti, PC#8/11
Milan Bašić

U svetu komunikacija, PC#8/16
Zoran Kehler
U Ženevi, na svetskoj izložbi komunikacija Telecom 95, predstavilo se više od hiljadu izlagača, na gotovo stotinu hiljada kvadratnih metara. Jedan od ogromnog broja posetilaca bio je i Zoran Kehler.

SinFON, drugi put, PC#8/17
Jelica Protić
Vremena se menjaju i na ovim prostorima, pa su tako i računarstvo i informatika konačno dobili svoje zasluženo mesto na velikim skupovima. O jednom od njih, SinFON-u, namenjenom prezentaciji studentskih radova u računarskim naukama i informatici, održanom na Zlatiboru, piše Jelica Protić.

Gosti iz Norveške, PC#8/18
Beograd je nedavno bio počastvovan prisustvom poznate firme Rasterex, koju su naši čitaoci, pre svega, upoznali po grafičkim karticama. Sa direktorima ove kompanije smo razgovarali o njihovoj poslovnoj strategiji, proizvodima i budućoj saradnji sa firmom OSA računarski inženjering.

Iz Bukurešta u Filadelfiju, PC#8/20
Dragan Milićev
Upravo je završeno regionalno takmičenje zemalja Istočne Evrope za studente programere, na kome je naša ekipa stekla pravo da se nađe među najboljima, koji će se iduće godine nadmetati u Filadelfiji. Utiske iz Bukurešta iznosi Dragan Milićev, koji je i vodio ekipu.

P6 prvenci, PC#8/22
Majkl Mijatović
Ispred dr Majkla Mijatovića su se našla prva četiri računara nove generacije, zasnovana na mikroprocesoru P6, pa je naš saradnik pokušao da otkrije da li je Intel, promenivši ime ovom procesoru u Pentium Pro, uspeo da otkloni i loš publicitet koji je nosio klasični Pentuim.

Pentium ili RISC, PC#8/25
Bojan Tepavčević
Suprotno uobičajenoj praksi da procesore Intel-a upoređujemo među sobom, po sistemu Intel protiv Intel-a, naš saradnik Bojan Tepavčević ih je suočio sa RISC mašinama... pogledajte grafik i mnogo toga će vam biti jasno.

Dok iglice udaraju, PC#8/27
Jovan Bulajić
Nove tehnologije su učinile da zlatno doba matričnih štampača prođe, ali se oni ipak ne predaju - za mnoge potrebe i dalje su optimalno rešenje. Zato je Jovan Bulajić testirao dva nova modela firme Fujitsu: najjeftiniji DL700 i najskuplji DL6600.

Sa strane u memoriju, PC#8/29
Majkl Mijatović
Skener više nije samo naprava koja se koristi u stonom izdavaštvu - svaka kancelarija je puna papira koje bi bilo dobro preneti na disk, klasifikovati, obraditi... Majkl Mijatović je testirao nekoliko najpopularnijih skenera koji su prilagođeni kancelarijama, kako cenom tako i mogućnostima.

U susret videu, PC#8/32
Dejan Veselinović
Dejan V. Veselinović je pregledao tri najnovija CD-ROM drajva: diskova: NEC CDR-272, Sony CDU-75E i Vertos 400ETD. Koji je od njih najbolje prilagođen zahtevima digitalnog videa?

U Wordu do Užica, PC#8/34
Bojan Petrović
Bojan Petrović, u nastavku naše rubrike "Na drugi pogled", analizira prenosni računar AT&T Globalyst 2000 - pročitajte šta se u dužem radu pokazalo kao vrlina, a šta kao mana ovog prenosnika.

Nizovi diskova, PC#8/36
Dejan Veselinović
Priču o bezbednosti podataka i arhiviranja Dejan V. Veselinović zaokružuje nizovima diskova. Da li se akutni problemi "pada" diskova i gubitka podataka na njima rešavaju zamenom ili dodavanjem novih diskova na niz? Kakvi su rezultati primene RAID (Redundant Array of Inexpensive Disks) tehnologije?

Ručni terminal, PC#8/38
Voja Antonić
Ispunjavajući obećanje iz prošlog broja, Voja Antonić prezentira projekat ručnog terminala, koji će biti dobra prilika da se savladaju još neke tajne projektovanja hardvera i iskoristi univerzalna razvojna ploča sa mikroprocesorom 8031.

Visual Basic 4, PC#8/43
Dejan Ristanović
Visual Basic uvek izaziva veliku pažnju korisnika računara koji žele da brzo i lako, možda i bez preteranog predznanja, proizvedu efektne Windows programe. Iako ponešto iskomplikovana različitim verzijama koje obuhvataju samo neke od komponenti kompletnog sistema, verzija 4.0 je značajan korak unapred - Dejan Ristanović je, analizirajući ovaj paket, zaključio da su početnici u programiranju po prvi put dobili alatku za proizvodnju stabilnih 32-bitnih aplikacija.

Navigacija prema Nortonu, PC#8/48
Bojan Petrović
Ime Pitera Nortona odavno je postalo sinonim za pakete programa čiji je cilj proširenje mogućnosti operativnih sistema za PC računare. Posle Norton Utilities-a za Windows 95, pred nama je Norton Navigator za isti operativni sistem; prednosti i mane ovog paketa otkriva Bojan Petrović.

Office Jr, PC#8/49
Branko Nikitović
MS Works 4.0 za Windows 95 je prava i moćna alternativa ogromnom integrisanom paketu Microsoft Office, smatra Branko Nikitović i analizira sve ono što Works čini pravim izborom, naročito kada se radi o vlasnicima nešto slabijih računara.

Treći put - Linux, PC#8/53
Dragan Večerina, Dragan Sretenović
U svetu se poslednjih meseci puno govori o fenomenu zvanom Linux. Ova, svima dostupna, verzija Unix-a učinila je da Linux uđe i na kućne mašine, dok za razne komunikacione servere već predstavlja standard. Dragan Večerina i Dragan Sretenović predstavljaju novu verziju, Linux Slackware 3.0.

Prvih par mikrosekundi, PC#8/56
Vlada Ćalić
Iako je Windows 95 tek nekoliko meseci sa nama, i dalje mnogi raspravljaju o tome da li on zaista samostalan ili ne. Zbog toga Vlada Ćalić skreće vašu pažnju na proceduru startovanja Windows-a, uveren da će njeno razumevanje dati jasan odgovor na tu dilemu.

Microsoft-ovo oružje, PC#8/60
Nebojša Vasiljević
Ideja Microsoft-a da napravi operativni sistem koji neće zaostajati za modernim verzijama drugih, rezultirala je - Windows NT-om. Kroz upoređivanje sa starom linijom Windows-a i Unix-om, Nebojša Vasiljević, otkriva arhitekturu Gejtsovog proizvoda i njegovu konkurentnost na tržištu.

Vaš sledeći OS, PC#8/64
Bojan Petrović
Na tržištu operativnih sistema za PC računare je žestoka gužva, pa ni iskusnim korisnicima više nije lako da donesu odluku "kom se carstvu privoleti". Bojan Petrović se posebno interesovao za performanse - kroz niz testova uporedio je Windows 3.11, Windows 95, Windows NT i OS/2 Warp.

Prezentacije pomoću računara, PC#8/69
Dragan Sretenović
Ma kako neka ideja, projekat ili proizvod bili dobri, današnje tržište zahteva i njihovo dobro predstavljanje javnosti. Dragan Sretenović će vam pomoći da kreirate kvalitetnu prezentaciju koristeći poznati program Power Point iz paketa Microsoft Office.

Nestalni dijalozi, PC#8/74
Maja Vilus
Lekcijom u kojoj predstavlja dinamičke dijaloge, Maja Vilus završava školu WordBasic-a - naučićete da kreirate dijaloge čija struktura zavisi od stanja sistema ili nekih odgovora korisnika. Dalje izučavanje je na vama: izložene informacije predstavljaju dobru osnovu za pisanje složenih Word makroa.

I Internet Bilov?, PC#8/77
Zoran Kehler
The Microsoft Network nije samo stidljivi korak u svet online usluga, već je za svog proizvođača i kamen temeljac četiri velika poduhvata. Zoran Kehler otkriva argumente kojima ova, iz Jugoslavije za sada teško pristupačna, mreža namerava da se priključi najvećim online servisima.

Word virus, PC#8/82
Kristijan Lazić
Virusima nikad kraja - taman se izborimo sa jednim, a drugi već uveliko caruje računarima. Najnoviji je WordMacro.Concept, koji se isključivo širi kroz Micosoft Word 6.0 dokumente. Kristijan Lazić će vam pomoći da se ratosiljate ove napasti.

Od okeana do orbite, PC#8/106
Zoran Milosavljević
Zoran Milosavljević predstavlja najnovije Microsoft-ove multimedijalne CD-ROM-ove: Encarta 96, World Atlas i Oceans - atraktivnošću sadržaja i kvalitetnom realizacijom Microsoft potvrđuje svoje vodeće mesto u ovoj oblasti.

Na strani servera, PC#8/84
Zoran Životić
Iako je Novell NetWare veoma rasprostranjen, malo ko se usudio da piše NLM module koji se izvršavaju na serveru. Zoran Životić piše o osnovama NLM programiranja, otkrivajući usput i razne tajne NetWare-a koji je "iznutra" mnogo manje robustan nego spolja...

Priča o zatvorenoj zagradi, PC#8/86
Nenad Batoćanin
Večita dilema programera je kako da brzo i elegantno pišu programe ili, ako vam je tako draže, kako naterati računar da radi posao umesto njih. Nenad Batoćanin prikazuje konkretno Clipper rešenje koje će, kroz mehanizam transakcija, ne samo olakšati razvoj već i učiniti programe koji rade pod mrežom daleko pouzdanijim.

Lični spasilac, PC#8/90
Dragan Cvetković
Da li ste ikada poželili da imate svoj, potpuno originalni, Screen Saver? Dragan Cvetković nas uverava da njegovo pisanje nije komplikovano - atraktivan screen saver može se začas napisati na Visual Basic-u, uz korišćenje ugrađenih mehanizama samog Windows-a.

Ispod šatre, PC#8/92
Obrad Bjelić
Windows 95 donosi petnaestak novih, fleksibilnih kontrola, koje će svakog programera podstaći da aplikaciju učini moćnom i prijatnom za upotrebu. O njima piše Obrad Bjelić.

Ceđenje suve drenovine, PC#8/95
Aco Samardžić
Naš novi saradnik Aco Samardžić predstavlja JPEG (Joint Photographic Experts Group) standard algoritma za kompresiju digitalnih slika, koji je danas u širokoj upotrebi. Pročitajte zašto je rad ljudi iz JPEG grupe uporedio sa "metodama rada" nacionalnog junaka Marka Kraljevića.

A sada... pokret!, PC#8/99
Vojislav Stojković
Jedna od najvažnijih oblasti kompjuterske grafike je animacija, pa je cilj programera da za nju napravi što bolje rutine. Početnicima će ovaj tekst Vojislav Stojkovića pomoći da proizvedu atraktivne "pokretne slike".

Brzinom munje, PC#8/101
Milan Bašić
Nisu baš svi argumenti kod Intel-a - mnogi, znajući ko stoji iza projekta PowerPC, tipuju baš na ovaj procesor. Milan Bašić razmatra perspektive PowerPC računara uz predstavljanje tri konkretna modela.

Word u izlogu, PC#8/104
Duško Savić
Četiri naslova iz naših knjižara o tekst procesoru Word bili su povod Dušku Saviću za ovaj prikaz. Za koju knjigu se najpre treba mašiti ako ste početnik, a za koju ako želite da ovladate svim aspektima korišćenja WinWord-a?

Nevolje 95, PC#8/108
Bojan Petrović
Šta vam se sve može desiti kada rešite da promenite računar, ali deo po deo, najpre ploču, pa video kartu, pa disk i na kraju operativni sistem? Bojan Petrović izlaže svoja iskustva - možda uz neki od njegovih zaključaka vi bolje prođete?

Tržišni barometar, PC#8/111

Odabrani bajtovi, PC#8/112
Dejan Ristanović
Pored Windows 95 specijaliteta, ovoga puta više pažnje posvećujemo poslovnim programima, pa otkrivamo tajne Word-a, Excel-a, Access-a...

Vedra strana računara, PC#8/114
Predlažemo da se, uz poslednju stranu našeg časopisa, nasmejete zgodama i nezgodama raznih vrsta: na šta su sve naišli korektori u našoj Redakciji, šta je direktor Corel-a saznao o početku sopstvene karijere, kako su radnici "Borbe" pokazali dovitljivost, kako izgleda knjiga napisana po kompjuterskoj igri, kako je Džon Bul video Šekspira...

GDI programiranje, PC#8/0
Ivica Nikolić
GDI je segment Windows operativnog sistema koji se bavi iscrtavanjem okvira, prozora, teksta... Ivica Nikolić će vam pomoći da GDI funkcije iskoristite iz programa koje pišete.

Softver godine, PC#9/8
Saradnici časopisa "PC" glasali su za proizvode softverske industrije koji su obeležili prošlu godinu. Koji je najpopularniji operativni sistem, integrisani paket, baza podataka...

Vesti, PC#9/10
Milan Bašić

Srećna Nova!, PC#9/16
Zoran Kehler
Zoran Kehler nije odoleo da proviri kroz odškrinuta vrata 1996. godine i prognozira tok računarske godine koja nam predstoji.

Zemlja srećnih ljudi, PC#9/16
Dušan Tošović
Ako je Australija zemlja vaših snova, proverite kako je tamo pre nego što razmislite o putu. Dušan Tošović piše o vizama, putovanju, stanovanju i drugim stvarima koje se dešavaju kompjuterskim stručnjacima u ovoj dalekoj zemlji.

Power ili Pro?, PC#9/21
Majkl Mijatović
I onda kada je izgledalo da je rat između Intel-a i Motorola-e završen, pojavila su se "oružja" kojim se najavljuju nove bitke. Hoće li PowerPC biti dovoljno dobar da poremeti miran san PentiumPro-a, pokušao je da proceni dr Majkl Mijatović.

U znaku brzine, PC#9/25
Bojan Tepavčević
Malo kome su 32-bitni programi služili za iole ozbiljnije svrhe, ali pojavom Windows-a 95, situacija se menja. Bojan Tepavčević je testirao veliki broj matičnih ploča u potrazi za onom koja je u 32-bitnom režimu najbrža.

Originali falsifikata?, PC#9/31
Maja Vilus
Nova Godina donosi pravu buru na tržištu procesora. Pobednik je neizvestan: Intel je tradicionalno u prednosti, ali za petama su mu i drugi, poručuje Maja Vilus.

Leteći diskovi, PC#9/34
Bojan Petrović
Bojan Petrović je testirao desetak vrhunskih hard diskova, koristeći, između ostalih i Disk Energy, softver koji je u tu svrhu posebno dizajnirala ekipa naših saradnika.

Bez žurbe u zamenu, PC#9/37
Dejan Veselinović
Ispred Dejana V. Veselinovića su se našla dva nova izdanka Hawlett-Packard-ove porodice laserskih štampača: 5L i 5P, spremni da zamene starije modele. Vredi li menjati postojeći laser?

Druga generacija Stylusa, PC#9/38
Dejan Ristanović
Posle velikog uspeha Epson Stylus štampača, za kraj ove i sledeću godinu pripremljni su naslednici: Stylus 2 i Stylus 2s. Pored njih, na testu Dejana Ristanovića našao se i crno-beli Stylus 820.

A tada dođe UPS..., PC#9/40
Dejan Veselinović
Možda je pravo vreme da konačno "doskočite" Elektrodistribuciji: Uninterruptible Power Supply je prava stvar, uverava Dejan V. Veselinović.

Brzo i pouzdano, PC#9/42
Pavle Peković
Ako želite da povežete dva sistema, naš saradnik Pavle Peković predlaže da vaš izbor bude Racal-ov Penril Datalink V.34M modem.

Vredelo je čekati, PC#9/44
Dejan Ristanović
Microsoft je uspeo da, paralelno sa Windows 95, predstavi i prateći Office, ali nije stigao da ga finalizuje: Word-u, Excel-u i PowerPoint-u nedostajala je baza podataka! Dejan Ristanović je bacio pogled na novi Access 7.0!

Lotusova svita, PC#9/48
Branko Nikitović
Branko Nikitović piše o najnovijoj generaciji poslovnog softvera SmartSuite 4, čuvene kompanije Lotus. Kao najvažniji deo ovog integrisanog paketa i njegov glavni adut, izdvaja se tekst procesor Word Pro 96 kome posvećujemo poseban tekst iz pera Vladimira Ilića.

Do zadnje kvačice, PC#9/56
Bojan Stojanović
Microsoft može da se ponosi sveobuhvatnošću podrške za evropske i svetske jezike, ali mi bismo uvek nešto da dodajemo i menjamo. Bojan Stojanović će vam pomoći da Windows 95 konačno "progovori" ćirilicu.

VFAT protiv ostalih, PC#9/58
Bojan Petrović
Pošto je prošlog meseca uporedio opšte karakteristike operativnih sistema, Bojan Petrović se ovoga puta koncentriše na njihove podsisteme za rad sa datotekama: kako stoji VFAT prema NTFS-u, HPFS-u i ostalima?

Dugovečan i solidan, PC#9/64
Vlada Ćalić
Vlada Ćalić predstavlja jedan od najpopularnijih mrežnih operativnih sistema za "manje" PC računare - Lantastic 6.0.

Program sa pedigreom, PC#9/66
Jovan Bulajić
Da staro ne mora uvek biti i zastarelo, pokazuje i SideKick: Jovan Bulajić je testirao Windows 95 verziju ovog desetogodišnjaka.

Metla na dugme, PC#9/67
Branko Nikitović
CleanSweep 95 dobro poznate firme Quarterdeck prvi je proizvod koji će pokušati da "utoli glad" tržišta deinstaler programa, a šta od njega možemo očekivati, ispričaće Branko Nikitović.

Multimedijalni Power Point, PC#9/70
Dragan Sretenović
Nastavljajući diskusiju o prezentacijama i Power Point-u, Dragan Sretenović nas ovoga puta vodi u radionicu crtanih filmova...

Otkrivena tajna, PC#9/76
Momir Ristić
Već 15 godina operativni sistem Ctos predstavlja tajnu u računarskoj industriji. Ovu visokoprofesionalnu integraciju opreme i softvera opisuje Momir Ristić.

Umetnici, filmofili, kinolozi..., PC#9/106
Zoran Milosavljević
Obzirom da je Microsoft-ova serija izdanja MS Home bez premca po popularnosti svuda u svetu, Zoran Milosavljević i u ovom broju piše o još nekoliko njenih komponenti namenjenih ljubiteljima filma i pasa, ali i darovitoj deci.

Komunikacije za profesionalce, PC#9/79
Dejan Ristanović
18. decembra počinje sa komercijalnim radom SezamPro, sistem za modemske komunikacije koji će, u saradnji sa našim časopisom, ponuditi obilje informacija, kvalitetnih konferencija i stalnu vezu sa YU Internetom i drugim mrežama. Profesionalni korisnici računara dobijaju komunikacioni medij koji su dugo očekivali.

Novi Clipper u praksi, PC#9/81
Nenad Batoćanin
Nenad Batoćanin će vam pomoći da na najbolji način iskoristite novitete Clippera 5.3 i da realno procenite njegove performanse pri korišćenju različitih drajvera za pristup bazama podataka.

Laki uvod u OLE, PC#9/86
Dejan Jelović
Microsoft je veoma jasan: ako ne znate da pravite programe koji koriste OLE 2.0, onda ne znate da programirate pod Windows-om, poručuje Dejan Jelović

Mreža na dlanu, PC#9/94
Obrad Bjelić
Obrad Bjelić piše o Winsock-u - TCP/IP programskom interfejsu za Windows, koji je na tržištu postao opšteprihvaćeni standard za računarske komunikacije.

Igrajmo se malo, PC#9/95
Damjan Vujnović
Iako se dinamičko programiranje najčešće primenjuje kod "klasičnih" optimizacionih problema, Damjan Vujnović prikazuje još jednu, ništa manje zanimljivu, primenu ove tehnike u simulaciji jednostavne logičke igre zvane Nim.

Bezbednost pre svega, PC#9/97
Nebojša Vasiljević
Za bezbednost operativnog sistema je, pored njega samog, bitna i cela organizacija ljudi koji pristupaju računaru. Nebojša Vasiljević opisuje kako univerzalne koncepte bezbednosti, tako i one specifične za Unix.

Win95 direktorijum, PC#9/100
Boris Dragović
Boris Dragović je zavirio u Microsoft-ovu "kuhinju" i od Gejtsovih momaka "ukrao recept" o tome kako oni "izlaze na kraj" sa dugim imenima fajlova...

Uvod u MPEG, PC#9/101
Nebojša Zdravković
Nebojša Zdravković piše o MPEG standardu, napravljenom da zadovolji stalno rastuće potrebe računarske industrije za efikasnim načinom beleženja i skladištenja video i audio informacija koje će se potom i prikazati u realnom vremenu.

Lek protiv amnezije, PC#9/104
Voja Antonić
Voja Antonić se ovoga puta bavi rešenjem problema kontinualne memorije - kako napraviti sklop koji neće "zaboraviti" sve podatke kada ga isključite.

Izlog knjiga, PC#9/108
Duško Savić
Od nekoliko izdanja koja su našla mesto pod suncem u protekloj godini, Duško Savić se opredelio da vam u ovom broju predstavi tri namenjene programerima: Vodič za PC, Visual Basic 4.0 i DELPHI, lakoća programiranja i povezivanja.

Izvor pun rešenja, PC#9/108
Vlada Klisić
Vladimir Klisić predstavlja Microsoft-ov Windows 95 Resource Kit - knjigu namenjenu da pokrije kompletan proces uvođenja Windows 95 sistema u poslovanje firme.

Tržišni barometar, PC#9/111

Odabrani bajtovi, PC#9/112
Dejan Ristanović
Nova godina je dobra prilika za rekapitulaciju - pogledajmo najznačajnije priloge dopunjene iskustvima koja su naši čitaoci i saradnici u međuvremenu stekli.

Vedra strana, PC#9/114
Da li je MS-DOS ponekad podcenjen, kako će izgledati moderan telefon, šta se sve može uraditi od štampača, kakvi će programi uskoro biti popularni u Matematičkoj gimnaziji i druge zgode i nezgode domaćeg i stranog računarstva...

Računari koje smo voleli, PC#9/0
Milan Bašić
Specijalni dodatak "Računari koje smo voleli" posvećujemo dvadesetoj godišnjici završetka razvoja prvog "personalnog" računara koji se izborio za šire tržište, Altaira 8800. Tim povodom je Milan Bašić, u saradnji sa našim saradnicima i kolegama sa Univerziteta i Instituta, sklopio zanimljivu priču o prvim računarskim godinama na našim prostorima.

Jabuka je zrela, PC#10/8
Majkl Mijatović
U svetu kompjuterskog biznisa prelazak kompanija iz jednih u druge ruke nije ništa neobično. Ali, ponekad se dese takve stvari koje je malo ko mogao da predvidi - dr Majkl Mijatović prenosi najnoviji trač iz Silikonske doline.

Male revolucije, PC#10/9
Dejan Jelović
Mada nam se, u poslednje vreme, čini da je sve na polju programiranja odavno već otkriveno, svaki čas se dogodi neka mala, gotovo neprimetna revolucija. Dejan Jelović pokušao je da otkrije kojim putem idu savremene tehnike programiranja.

Vesti, PC#10/11
Milan Bašić

Snežna oluja, PC#10/17
Zoran Kehler
Na Zapadu mnogo toga novog, poručuje nam Zoran Kehler u razglednici koja stiže iz zavejanog Vašingtona. Pentium računari na 166 MHz su prava stvar, naročito kada svetom budu zavladali pravi 32-bitni operativni sistemi...

Gosti iz sveta, PC#10/19
Suspenzija sankcija se itekako oseća - Jugoslaviju posećuju predstavnici velikih kompjuterskih firmi u potrazi za zastupnicima. Razgovarali smo sa gostima iz Hewlett-Packard-a i AutoDesk-a.

Priča bez kraja, PC#10/21
Majkl Mijatović
Taman pomislimo da smo nabavili super brzu, najbržu mašinu, kad eto nove, još brže. U toj priči bez kraja, dr Majkl Mijatović, testirao je prve Pentium računare na 166 MHz.

Za digitalni SAN, PC#10/24
Pavle Peković
Pravi veliki poslovi traže moćne računare sa RISC procesorima, a šta može da ponudi jedna SUN radna stanica, otkriva Pavle Peković.

Moderni modemi, PC#10/28
Aleksandar Šušnjar, Julijan Okolišan
Koliko su moderni modemi dorasli našoj zastareloj telefoniji? Na probni sto su Aleksandar Šušnjar i Julijan Okolišan stavili sve modeme koji se mogu kupiti u našim radnjama, u potrazi za najboljim...

Između četiri vatre, PC#10/36
Dejan Veselinović
Od kvaliteta video katice uveliko zavisi opšti utisak o računaru. Zato je Dejan V. Veselinović testirao četiri najnovija modela.

Mnogo buke ni oko čega, PC#10/39
Maja Vilus
Da li postoji alternativa Pentium-u, pitanje je koje muči dobar deo računarskog sveta. Maja Vilus i Bojan Petrović stavili su pred sebe računar sa procesorom NexGen Nx586 u nameri da provere hvalospeve proizvođača.

Ko se boji mreže još, PC#10/43
Pavle Peković
Mreže su potrebne, rekli bismo neophodne, ali kod postavljaju itekako znaju da nam zagorčaju život. Iskustva sa 100 Mbit mrežama iznosi Pavle Peković.

Delphi na 32 bita, PC#10/45
Dejan Ristanović
Borland Delphi definitivno je našao svoje mesto na tržištu i među korisnicima, ali je sada pre iskušenjem zvanim 32 bita. Dejan Ristanović je isprobao beta verziju programa Delphi 2.0 - da li će pobediti Visual Basic?

NT ili NetWare, PC#10/48
Sava Zdravković
Sa jedne strane novi Windows NT, sa druge provereni Novell NetWare - ko će na duži rok pobediti? Sava Zdravković u ovom broju govori o argumentima u prilog Windows-a.

Animator za sve uzraste, PC#10/51
Dejan Veselinović
Za AutoCAD, i njegove velike mogućnosti, svakako znate, ali da li ste igada čuli za paket Animator Studio? Šta sve može i čemu je namenjen otkriva Dejan V. Veselinović.

Još RAM-a, još!, PC#10/53
Branko Nikitović
Baš smo pomislili da ćemo sa Windows-om 95 zaboraviti na programe za upravljanje memorijom, kad se na tržištu pojavio QEMM 8. Branko Nikitović ga je testirao.

Kompresija ili prevara?, PC#10/56
Vlada Ćalić
Operativne memorije i para nikad dosta, pa kako onda pomiriti te dve suprotnosti. Možda nekim programom za "kompresiju" RAM-a? Koji koliko vredi i da li zaista pomaže otkriva Vlada Čalić.

Kontrolna tabla, PC#10/59
Jovan Bulajić
Da li koristite neki od alternativnih komandnih procesora za Windows. Ako je odgovor potrvrdan, onda je velika šansa da je to upravo Dashboard. Jovan Bulajić je isprobao dve poslednje verzije, jednu za stari, a drugu za novi Windows.

Registracija, PC#10/61
Bojan Petrović
Jedna od najvećih novosti Windows-a 95 je Registry System, a njega treba dobro upoznati. Bojn Petrović je isitao mogućnosti ovog sistema i pred nama je prvi izveštaj.

NetWare administracija, PC#10/65
Nebojša Zdravković
Kada prođe instalacija mrežnog softvera, počinje posao od koga zavisi koliko će nam rad biti udoban. O skupu akcija koje daju konačan izgled mreži piše Nebojša Zdravković.

Organizator za primer, PC#10/67
Kristijan Lazić
I kod nas se prave dobri programi opšte namene, kaže Kristijan Lazić, predstavljajući "Organizator informacija", koji u nekim stvarima prevazilazi čak i čuvene programe poput Lotus Organizer-a.

Recept za sigurne podatke, PC#10/68
Dejan Ristanović
Kako svoj rad na najefikasniji način zaštiti od neželjenog gubitka podataka, pitanje je koje nas stalno muči, a Dejan Ristanović poručuje da se minimum sigurnosti može obezbediti za male pare i uz još manje napora.

Večiti rivali, PC#10/71
Obrad Bjelić
Većito pitanje - ko je bolji. Tako je u svim oblastima živtoa, a kada su C++ kompajleri u pitanju, Obrad Bjelić je suočio Microsoft i Borland...

Ima li pilota na CD-u?, PC#10/110
Zoran Milosavljević
Fascinirani ste letenjem? Oduvek ste snjali da se nađete za komandama nekog "džeta". Pa dobro, može i to, ako imate CD drajv i neki od simulatora koje predstavlja Zoran Milosavljević.

I bi svetlost!, PC#10/75
Voja Antonić
Sve više se govori o digitalnoj obradi slika, nije dovoljno samo poznavati program kojim se radi. Bar jednako važno je znati i elemente teorije boja. U prvim koracima pomaže vam Voja Antonić.

Prvih mesec dana, PC#10/77
Dejan Ristanović
SezamPro polako hvata zalet, a sudeći prema brzini dobijanja veze, sve je više korisnika. Dnevnik dešavanja u prvih trideset dana rada brižljivo je vodio Dejan Ristanović.

Na korak od sna, PC#10/78
Milan Bašić
Tragom informacije da je pred početkom rada prvi jugoslovenski provajder, u istraživanje domaćih zbivanja oko Internet-a krenuo je Milan Bašić. Vesti su ohrabrujuće, a prava uzbuđenja mogu se rek očekivati...

Sa 16 na 32 bita, PC#10/84
Miljan Jovanović
Sada je vreme da se uhvatite u koštac sa programiranjem za Windows 95. Kojim putem krenuti i kako je najbolje da to učinite piše Miljan Jovanović.

Čarobnjak iz Redmonda, PC#10/88
Dejan Jelović
Da bi program bio upotrebljiv, on mora lepo da izgleda, a operacije treba da budu logički raspoređene. To naročito važi kada se radi o Windows-u 95, za koji je razvijen ceo sistem raznih dijaloga poručuje Dejan Jelović.

San i Java, PC#10/90
Dragan Sretenović
Posednji Internet hit je, bez dileme, sistem Java. Pomoću ovog programskog jezika Web prezentacije postaju još atraktivnije. Dragan Sretenović krenuo je u susret novoj najvažijoj stvari na Internet-u...

Pravilo izuzetaka, PC#10/95
Aleksandar Petrović
Ne bez razloga se kaže da "izuzeci potvrđuju pravila", a da je to tako i u programskom jeziku C++ upoznaje nas Aleksandar Petrović. Bez izuzetaka se može, ali programerski život s njima je daleko lakši.

Moje nove boje, PC#10/99
Nenad Batoćanin
Obojiti program nije ni malo lako, jer pored estetike treba zadovoljiti i funkcionalnost. Clipper programerima, od koristi, može biti sistem za rad sa bojama koji opisuje Nenad Batoćanin.

Procesi iznutra, PC#10/104
Nebojša Vasiljević
Kako kotrolisati procese pod Unix-om tema je o kojoj se i u svetu dosta piše i govori. Male i velike programerske tajne istažio je Nebojša Vasiljević.

Ne pokušavajte sami!, PC#10/108
Zoran Kehler
Božićni praznici u Americi za Zorana Kehlera su bili više nego zanimljivi. Suočivši američki stil života i jugoslovenske navike došao je do, u najmanju ruku, interesantnih iskustava. Kako naterati da novi hardver u računaru radi tema je januarskog dnevnika.

Odabrani bajtovi, PC#10/116
Dejan Ristanović
Windows 95 je nepresušan izvor trikova i novih ideja, ali ima i nelogičnosti, pa i bagova koje treba otkloniti. Ovoga meseca govorićemo i o starom Windows-u, hardveru, obradi teksta, programiranju u Turbo Pascal-u...

Vedra strana računara, PC#10/118
Ko radi taj i greši - stara je izreka, ali greške ponekad znaju da budu smešne. Tako Imtel pravi čips, Symantec "otkriva" Win96, Microsoft dodaje jedan dan aprilu... Uostalom svratite do "Vedre strane računara".

Elektronski kurir, PC#10/112
Voja Antonić ovog meseca predstavlja mali baterijski napajan uređaj namenjen prenosu podataka, naravno uz zaštitu od neovlašćenog pristupa...

Vodič kroz komunikacije, PC#10/0
Dejan Ristanović
Specijalni dodatak bavi se komunikacijama i namenjen je pre svega početnicima u ovoj oblasti. Uz njega ćete naučiti da izaberete i podesite modem, zatim da koristite neke od osnovnih servisa YU Interneta, da šaljete privatnu poštu, pratite konferencije, prenosite datoteke, priključujete se na druge sisteme... Za one koji preferiraju multimedijalne komunikacije, opisan je World Wide Web servis i njegova domaća implementacija, kao i softver potreban da bi se pristupalo Web-u.

Poslednja pobeda?, PC#11/8
Dejan Ristanović
Kasparov - Računar 3:1, uz dva remija. Dejan Ristanović govori o značaju ovoga meča, možda poslednje pobede koju je velemajstor izvojevao protiv računara.

Znate li šta je kompjuter?, PC#11/9
Voja Antonić
Voja Antonić govori o pitanju koje izgleda vrlo jednostavno, ali koje će navesti na pogrešan trag čak i relativno iskusne korisnike računara - šta je, zapravo, kompjuter?

Vesti, PC#11/10
Milan Bašić

Cenzura na Internetu, PC#11/17
Zoran Kehler
Posle više godina slobodnog razvoja, Internet polako dolazi pod udar zakonske regulativa. I to, kaže Zoran Kehler, na najgori mogući način, uvođenjem ograničenja koja prete da umanje slobodu govora, koja je zaštitni znak "Mreže svih mreža"...

Kraljica ostrva, PC#11/19
Milan Pavlović
Milan Pavlović javlja se iz Danske gde, kako kaže, na prvi pogled sve savršeno funkcioniše... Kako će se naš programer snaći u ovoj zemlji?

Microsoft u Beogradu, PC#11/20
Našu Redakciju posetio je Gunter Pietschmann, predstavnik Microsoft-a za niz baltičkih i balkanskih zemalja. Možemo li da očekujemo otvaranje predstavništva najveće softverske firme sveta u Jugoslaviji?

Dva puta dvesta, PC#11/21
Majkl Mijatović
Šta je bolje od Pentiuma Pro na 200 MHz? Naravno, dva puta Pentium Pro na po 200 MHz... u HP mašini koju predstavlja Majkl Mijatović.

17-inčni svet, PC#11/24
Majkl Mijatović
Treba li vam novi monitor? Ekipa Majkla Mijatovića testirala je čitav niz 17-inčnih monitora najvećih svetskih proizvođača pokušavajući da izabere najbolje i najjeftinije.

Tri drumska ratnika, PC#11/31
Dejan Veselinović
Dejan V. Veselinović ovoga puta testira tri zanimljiva prenosiva računara: dva proizvodi tajvanska firma DTK, a treći Texas Instruments.

Profi grafika u dva izdanja, PC#11/33
Dejan Veselinović
Iz široke ponude video kartica, Dejan V. Veselinović je izdvojio dva modela za koje se ne bi moglo reći da spadaju u ekonomsku klasi, niti po nameni, niti po ceni - šta da proba onaj kome je potreban vrhunski prikaz?

Nove nade, PC#11/35
Bojan Petrović
Iznenađenjima na tržištu procesora nikada kraja: Bojan Petrović ovoga puta predstavlja prve matične ploče sa AMD 486DX5 i IBM 5x86C procesorima.

MIPS R10000, PC#11/39
Aleksandar Šušnjar
18. januara MIPS je predstavio najnoviji procesor, R10000. Aleksandar Šušnjar je potražio više vesti o ovom procesoru koji bi mogao da ugrozi vladavinu Intel-a.

Još jedan veliki flopi, PC#11/41
Branko Nikitović
Posle veoma uspešnog IOmega Zip drajva, počeli su da se pojavljuju i slični uređaji drugih firmi. U rukama Branka Nikitovića našao se odgovor firme SyQuest.

Tabla umesto miša, PC#11/43
Vladimir Stanimirović, Dejan Ristanović
Ma koliko bio široko rasprostranjen, miš nije nezamenljiv ulazni uređaj. Vladimir Stanimirović i Dejan Ristanović isprobali su Wacom Art Pad, novi tip računarske olovke.

Elektronski kurir (2), PC#11/117
Voja Antonić
Voja Antonić ovoga meseca završava projekat distributora, posvećujući pažnju rasporedu komponenti, izradi i, naravno, pratećem softveru.

Visual C 4.0, PC#11/44
Zoran Životić
Da bi se razvijali 32-bitni programi, potrebni su odgovarajući alati. Zoran Životić opisuje prve utiske u korišćenju najnovije verzije Microsoft-ovog C-a.

Zlatna krstarica, PC#11/46
Dragan Sretenović
Većina korisnika Internet-a surfuje Web-om pomoću programa Netscape. Dragan Sretenović predstavlja novu verziju, Netscape 2.0 Gold, u kojoj mogu i da se prave WWW prezentacije!

Ključ u dobrim vezama, PC#11/51
Vladimir Ilić
OS/2 Warp Connect iz senke gleda na Windows, krijući mnogo odlika zrelog i stabilnog proizvoda... Vladimir Ilić opisuje ovaj paket i novitete koje donosi u domenu lakšeg umrežavanja.

Softverska faks mašina, PC#11/53
Branko Nikitović
Posle ogromnog uspeha koji je postigao program WinFAX Pro 4.0 za "stari" Windows, najzad je stigla i verzija 7.0, prilagođena "devedeset petici". Branko Nikitović ju je detaljno testirao.

Commander za Windows, PC#11/56
Jovan Bulajić
Navikli ste na Norton Commander, a još mu niste našli zamenu za rad u Windows okruženju? Windows Commander je, kaže Jovan Bulajić, dobar kandidat: kratak i brz file manager sa dobro poznatim izgledom i komandama...

Čuvar vašeg koda, PC#11/57
Bojan Petrović
Izreka kaže: "Prijatelje drži blizu, a neprijatelje još bliže". Najveći neprijatelji programera su bagovi, kojima će se, uz novi Borland-ov softver, prilaziti mnogo lakše: Bojan Petrović istražuje da li CodeGuard zbilja funkcioniše?

Svakodnevni NT, PC#11/60
Vlada Ćalić
Mnogo se govori o performansama i karakteristikama Windowsa NT, ali šta je sa svakodnevnim korišćenjem ovog operativnog sistema? Vlada Ćalić opisuje instalaciju, podešavanje i razne trikove...

U prilog Novell-u, PC#11/65
Sava Zdravković
Iako noviji i značajno moderniji, Microsoft-ov Windows NT još nije pobedio NetWare - na strani Novell-ovog mrežnog operativnog sistema su performanse, lakoća administriranja i, možda značajnije od svega toga, tradicija i podrška. Sava Zdravković razmatra argumente koji govore u prilog NetWare-a

Stari novi paraziti, PC#11/69
Kristijan Lazić
Pre izvesnog vremena pojavio se prvi virus za Windows 95. Kod nas, srećom, još uvek nije primećen, ali je zato registrovana pojava bar tri nova DOS parazita. Dok informacije i uzorci zaraženih datoteka ne stignu do velikih antivirusnih kuća, ostaje nam da se branimo uz pomoć ovog članka Kristijana Lazića.

Muke jednog knjigovođe, PC#11/71
Maja Vilus
Maja Vilus opisuje vezu između jedne ekonomske kategorije kao što je knjigovodstvo, CORBA arhitekture i domaćeg softverskog paketa Wlan.

Druga registracija, PC#11/73
Bojan Petrović
Nastavljajući sa upoznavanjem Registry informacija Windows-a 95, Bojan Petrović posvećuje pažnju definisanju tipova datoteka i njihovom automatskom startovanju.

Puna kuća zabave, PC#11/106
Zoran Milosavljević
Nekada se subotom išlo u bioskop, posle je izvor porodične zabave bio lokalni video-klub, a danas su to miltimedijalna izdanja namenjena svim ukućanima. Pažnju Zorana Milosavljevića i dalje zaokuplja Microsoft-ova Home biblioteka.

Sigurniji Internet, PC#11/77
Dragan Sretenović
Otkada je računara i računarskih mreža, od tada postoji i problem bezbednosti. Kada je reč o Internet-u, nedavno se pojavilo novo rešenje raznih problema - Dragan Sretenović predstavlja SSH.

Jutarnja bonaca, PC#11/81
Milan Bašić
Okean svetskih računarskih komunikacija u zalivu zvanom Jugoslavija, posle bure koja se digla u januaru, ulazi u mirnije vode. Ipak, život nije zamro - Milan Bašić je tragao za stvarima koje se dešavaju ispod površine...

Sezam u februaru, PC#11/84
Dejan Ristanović
Zadnji dani januara su za SezamPro bili dani velike ekspanzije, pre svega što se broja korisnika tiče. Dejan Ristanović opisuje stručne konferencije i veze sa YU Internet-om i svetom...

Lepše je sa grafikom, PC#11/85
Jovan Bulajić
Jedan od glavnih noviteta Clipper-a 5.3 je podrška radu u grafičkom modu. Uz malo truda i savete koje daje Jovan Bulajić, vaši programi će dobiti na atraktivnosti.

Fraktalne planine, PC#11/89
Damjan Vujnović
Da li ste se ikada upitali kako Vista Pro generiše one lepe pejzaže? Damjan Vujnović vam predlaže nešto slično... uz pomoć slučajnih brojeva i fraktalnog reljefa.

Zemlja je konačno ravna, PC#11/92
Miljan Jovanović
Programeri se odnedavno nalaze u velikoj dilemi: kada ugoditi korisnicima i pisati Windows aplikacije, a kada ostati veran tekst modu. Miljan Jovanović vam predlaže međurešenje - konzolne aplikacije.

Cevovodi i signali, PC#11/97
Nebojša Vasiljević
Programiraje cevovoda, kaže Nebojša Vasiljević, u najkraćem ilustruje karakteristične elemente Unix-ovog programskog interfejsa. Započinjemo priču o signalima...

NT usluge, PC#11/100
Zoran Životić
Može li se iz DOS prozora koristiti usluga Windows NT operativnog sistema? Zoran Životić će vam pokazati da to nije previše komplikovano, a efekti mogu da budu izvanredni.

(Ne)upotrebljivi primeri, PC#11/102
Miljan Mitrović
Uz Delphi dolazi par primera koji koriste komponente sa Samples stranice. Miljan Mitrović će vam pomoći da ih ugradite u vaše programe.

Windows 95 izdanja, PC#11/108
Duško Savić
Naši izdavači su, kada se radi o Windows-u 95, bili ažurniji nego ikada: Duško Savić predstavlja sedam knjiga posvećenih novom operativnom sistemu koje su objavljene na našem jeziku.

O programima i ljudima, PC#11/112
Nenad Batoćanin
Nenad Batoćanin već godinama razvija poslovne aplikacije u Clipper-u. Šta se sve dešava u tom svetu, šta traže klijenti, koji ih problemi najviše muče...

Odabrani bajtovi, PC#11/120
Dejan Ristanović
U ovom nastavku "Odabranih bajtova" pozabavićemo se pre svega tekst procesorima i obradom teksta: Word, Quark, AmiPro i ostali biće zanimljiv dodatak našim uobičajenim Windows 95 specijalitetima.

Vedra strana računara, PC#11/122
Upoznajte prvi srpski bioračunar, korišćenje Windows-a u jednoj štampariji, zadovoljnog korisnika Windows-a 95, bleferski vodič za kompjutere, Sabrinu iz Sarajeva, noćnu moru budućeg vlasnika jednog video rekordera, Tetris poboljšan u jednom našem institutu i druge zgode iz računarskog sveta...

Word 7, PC#11/0
Ana Mijušković
Ana Mijušković je, osim osnovnih tehnika, opisala i stvari koje mnogi domaći korisnici Word-a još nisu koristili: automatsko formatiranje strane i teksta, kreiranje i uvoz grafičkih objekata, rad sa tabelama, osmišljavanje dokumenta u Outline prikazu, rad sa obimnim dokumentima koji sadrže liste, potpise, kojima treba generisati indeks, sadržaj, spisak ilustracija... Naučite da iskoristite sve potencijale vašeg tekst procesora!

Internet je stigao, PC#11/0
Dejan Ristanović
U poslednjem trenutku smo, povedeni Internet groznicom koja ove nedelje "trese" Jugoslaviju, pripremili još jedan dodatak koji je takođe uključen u ovaj broj "PC"-ja: kako je Univerzitetska mreža povezana sa Internet-om i kako se koriste njeni servisi. Kako da se prijavite, pošaljete i primite email, preuzmete fajl, surfujete Web-om...

Stranci dolaze, PC#12/8
Sava Zdravković
Ukidanjem sankcija počela je velika trka za predstavništvima velikih stranih firmi. Dobiće ih, kaže Sava Zdravković, samo oni najjači.

Internet je stigao, PC#12/9
Milan Bašić
Internet je stigao na naše krajeve, ima nekoliko potencijalnih provajdera, ali i dalje se ne može otići i uplatiti usluga nekog od njih. Milan Bašić govori o sledećem koraku...

Vesti, PC#12/12
Milan Bašić

Prozor u Windows svet, PC#12/17
Dejan Jelović
Sajmovi računarske opreme su fešta na kojima se puno toga vidi, ali i nauči. Na jednom od najznačajnih, londonskom Windows Show-u, bio je Dejan Jelović.

Od Čikaga do Nešvila, PC#12/21
Zoran Kehler
Početkom godine saznalo se da Microsoft ubrzano sprema novi operativni sistem, pod kodiranim imenom Nashvile. Zoran Kehler šalje najnovije informacije o njemu.

Pandemija Internet, PC#12/23
Željka Milošević
Željka Milošević je u centru događaja, radi za jednog od najvećih Internet provajdera u Evropi. Kako se snalaze sa hiljadam korisnika i stotinama linija?

Podeljena tačka, PC#12/25
Majkl Mijatović
Hewlett-Packard pokušava da pobije Euklida koji je davno rekao da je "tačka ono čiji je deo ništa" - novi kolor štampač 5M, koji je testirao Majkl Mijatović, deli tačke na sitnije delove!

VGA izbor, PC#12/28
Bojan Petrović
Za dobru sliku je, uz monitor, ključna video kartica. Bojan Petrović je testirao 23 modela raznih kategorija, od najjeftinijih do ekskluzivnih...

PC od 300 grama, PC#12/36
Kristijan Lazić
Kroz ruke Kristijana Lazića prošao je maleni Psion u čijih 325 grama se krije ceo jedan PC AT računar i softver koji nije samo za igranje.

Nešto malo drugačije, PC#12/38
Dejan Veselinović
Tastatura se, kod kupovine novog računara, uvek nekako provuče. Zato nam Dejan V. Veselinović i ekipa autora skreću pažnju na nekoliko interesantnih modela poznatih proizvođača.

Epson Pro, PC#12/42
Dejan Ristanović
Epson-ova porodica štampača iz dana u dan je sve bogatija - Dejan Ristanović je ovoga puta testirao Stylus modele prilagođene korisnicima većih zahteva.

Flopi disk 96, PC#12/44
Majkl Mijatović
Nema više izgovora za neredovan backup - Majkl Mijatović je testirao uređaje koji će zameniti ne samo flopi disk, nego možda i sam CD-ROM...

PC kartica, PC#12/116
Voja Antonić
Voja Antonić će vam ovoga meseca pomoći da sagledate i rešite probleme projektovanja jednostavne kartice za PC računar.

Warp u centru mreže, PC#12/49
Vladimir Ilić
Windows nije jedini operativni sistem za PC računare - tu je i OS/2 Warp o čijim velikim mrežnim mogućnostima piše Vladimir Ilić.

Britanika na CD-u, PC#12/52
Zoran Koš
Sinonim za riznicu znanja i sveukupnog ljudskog iskustva je Enciklopedija Britanika. Zoran Koš predstavlja njenu elektronsku verziju na CD-ROM-u.

Moćno i pod DOS-om, PC#12/56
Dejan Foro
Dejan Foro je, za sve zaljubljenike WordPerfect-a, zavirio "pod haubu" najnovije verzije za DOS i otkrio da donosi značajne novitete.

Corel (ne) Xara, PC#12/58
Darko Staničić
Da li je Corel dobio konkurenciju? Darko Staničić predstavlja novi paket, doduše iz iste kuće: Xara Studio.

ZIP-ovo novo odelo, PC#12/62
Jovan Bulajić
Čuveni i nezamljnljivi arhiver PkZip sa danas gleda kroz četiri prozora. Jovan Bulajić odgovara na pitanje koja je Windows verzija Zip-a najbolja.

Programerov najbolji prijatelj, PC#12/68
Vlada Klisić
Da "bez alata nema zanata" uverava nas Vlada Klisić, u tekstu koji je posvećen Microsoft-ovom sistemu podrške za programera poznatim pod nazivom Developer Network.

Veliki, plavi... šahista, PC#12/72
Bojan Stojanović
Ljudski um je ponovo pobedio, ali ovog puta ne tako ubedljivo kao ranije. Bojan Stojanović nam prenosi atmosferu i događanja sa meča Garija Kasparova protiv računara.

Ključ(no) za registraciju, PC#12/75
Maja Vilus
Izgleda da je "večna tema" Windows-a 95 postao Registry Editor i njegove tajne koje za "PC" otkriva Maja Vilus.

Servis za Internet, PC#12/77
Vlada Ćalić
Vlada Ćalić nas vodi u svet povezivanja udaljenih računara u mrežu koja radi pod Windows-om NT, a onda ide dalje ka Internet-u.

Novi muzički CD, PC#12/114
Zoran Milosavljević
Posle enciklopedija i izdanja za celu porodicu, Zoran Milosavljević piše o novoj multimedijalnoj zabavi - muzici na CD-ROM-u i novim mogućnostima PC računara.

Veza sa svetom, PC#12/84
Dejan Ristanović
Sezam Pro se povezuje sa svetom - Dejan Ristanović piše o elektronskoj pošti koja je tokom marta počela da se redovno razmenjuje.

Približavanje Web-a, PC#12/85
Dragan Sretenović
Dragan Sretenović, naš stručnjak za Internet, upućuje nas u tajne bržeg pristupa najinteresantnijm Web prezentacijama koje su prenete u Beograd.

Do Interneta mail-om, PC#12/88
Aco Samardžić
Za većinu "smrtnika" jedini Internet servis je elektronska pošta. Aco Samardžić će vam pomoći da email-om koristite i sve druge Internet servise.

Clipper brojanica, PC#12/96
Nenad Batoćanin
Programi pisani u Clipper-u obično se koriste za obradu poslovnih rezultata, a njihov kvalitet zavisi i od načinu na koji se brojevi prikazuju. Nenad Batoćanin upoznaje nas sa originalnim rešenjem.

Programirani zvuk, PC#12/99
Bojan Vukojević
Programi za Windows mogu i da pevaju, samo treba pozvati funkcije koje su nadohvat ruke. O programiranju zvuka piše Bojan Vukojević.

Javi kad završiš, PC#12/101
Nebojša Vasiljević
Unix je operativni sistem za prave majstore, ali sa dolaskom Internet-a postaje interesantan i drugima. Nebojša Vasiljević piše o procesima pod Unix-om.

Virtualne i fizičke adrese, PC#12/106
Miljan Jovanović
Da biste počeli ozbiljno da programirate, treba da znate dosta toga o načinima na koje operativni sistem upravlja sistemskim resursima. Miljan Jovanović počinje od najvažnijeg - memorije.

Plusevi na C, PC#12/109
Aleksandar Petrović
Prošlo je već pet godina od poslednje revizije C standarda, vreme je za nešto novo! Aleksandar Petrović piše o predlozima koje razmatra međunarodna komisija za standarde.

Za grafičku radionicu, PC#12/112
Duško Savić
Bez literature se može: Duško Savić ovoga puta predstavlja nova izdanja posvećena korisnicima DTP programa.

Od memorije do Windows-a, PC#12/120
Dejan Ristanović
Uz opsežan prilog o startovanju Windows-a 95, ovog meseca se "Odabrani bajtovi" bave hardverom, programiranjem u Clipper-u i Visual Basic-u, a naći će se mesta i za trikove koji će pomoći pri povezivanju sa Internet-om...

Vedra strana računara, PC#12/122
Kakve su prognoze stručnjaci davali pre par decenija, zašto se piratstvo isplati, šta PC računari nude udavačama, kako advokati vređaju WordPerfect i druge dogodovštine iz računarskog sveta... da, imamo za vas i dve dobre poslovne ponude!

OS/2 - prvi koraci, PC#12/0
Vladimir Ilić
Osnove korišćenje operativnog sistema OS/2 Warp 3 - instalacija, konfigurisanje, osnovne komande...

Novo na CeBIT-u, PC#13/8
Saša Cvetković
Saša Cvetković posetio je ovogodišnji CeBIT - kakvi su trendovi u razvoju računarske industrije uočeni u Hanoveru?

Mreža (ni)je sigurna, PC#13/9
Sava Zdravković
Internet donosi mnoge prednosti, ali i probleme... Sava Zdravković razmatra problem sigurnosti na Mreži.

Vesti, PC#13/10
Milan Bašić

Koncepti i praksa, PC#13/16
Dejan Ristanović
Ime Alan Jay Smith se u kompjuterskom svetu povezuje sa samim nastankom keš memorija. Dejan Ristanović je razgovarao sa profesorom Smitom o keš memorijama, njegovom današnjem radu, čak i o naučnoj fantastici...

Više od skijanja, PC#13/18
Jelica Protić
Aprilski susreti računarskih stručnjaka na Brezovici polako postaju tradicija. Jelica Protić prenosi utiske sa simpozijuma "YU Info 96".

Vrh virtuelne stvarnosti, PC#13/21
Miodrag Gvozdenov
Miodrag Gvozdenov nam prenosi utiske za najznačajnijeg evropskog kongresa posvećenog virtuelnoj realnosti - šta će ova fantastična tehnika doneti u sledećoj deceniji?

Pro u konfekciji, PC#13/23
Majkl Mijatović
Da računari sa Pentium Pro procesorom ulaze u zrelo doba pokazuje i pojava prvih "konfekcijskih" sistema. Dr Majkl Mijatović nam predstavlja jednog od trenutno najpristupačnijih, Dell Dimension XLS Pro 200.

Portabl multimedija, PC#13/25
Branko Nikitović
Notebook računara na tržištu je sve više, ali ime IBM uvek ima veliku težinu. Voja Gašić je testirao IBM Thinkpad 755CDV, Pentium računar koji može da zameni ne samo stoni PC, nego i opremu za projektovanje na platno, a Branko Nikitović piše o "pametnim" baterijama novih prenosivih računara.

Tamo gde PC prestaje, PC#13/33
Aleksandar Šušnjar
I najmanji Silicon Graphics-ov model, Indy, je mašina pred kojom korisniku PC-ja zastaje dah. Aleksandara Šušnjara je pre svega zanimalo kako se Indy pokazao u praksi.

Ploče i oko njih, PC#13/36
Dejan Veselinović
Poznato je da kvalitetnog sistema nema bez dobre matične ploče. U to ime, Dejan V. Veselinović je testirao nekoliko noviteta na našem tržištu.

Premašena granica, PC#13/38
Bojan Petrović
Dva gigabajta na IDE hard disku postali su stvarnost - Bojan Petrović upoređuje nove WD i IBM diskove sa prethodnim generacijama ovih uređaja.

Moderniji modemi, PC#13/41
Aleksandar Šušnjar
Pošto je pre par meseci oprobao 14400 bps modeme, Aleksandar Šušnjar ovoga puta prelazi na veće brzine: testirao je sve 28800 bps modele koji se mogu naći u našim prodavnicama.

Epsonovi blizanci, PC#13/45
Dejan Ristanović
Matrični štampači i dalje imaju dobru prođu, naročito u kancelarijama gde se štampaju "kilometri" papira. Dejan Ristanović je isprobao dva nova Epson-ova modela.

Slika, ton, akcija!, PC#13/49
Dejan Veselinović
Dejan V. Veselinović nije odoleo a da ne proba nekoliko najnovijih multimedijalnih računarskih komponenti, među koje je "uleteo" i jedan CD-ROM drajv osmostruke brzine.

Zapevaj i za pojas zadeni, PC#13/52
Branko Nikitović
Mali i prenosni CD-ROM drajv koji pritom ume i da svira našao se na testu, a utiske nam prenosi Branko Nikitović.

Najbrži računari sveta, PC#13/53
Milan Bašić
Superkompjuteri više nisu tako nedostižni kao ranije. Milan Bašić nam zato predstavlja pet najmoćnijih računara današnjice.

Windows NT 4.0, PC#13/56
Aleksandar Kojović, Dragan Mitraković
Nova verzija Windows-a NT je na samo korak od promocije. U svetu je do sada podeljeno 100,000 kopija beta verzije, koja je stigla i u ruke Aleksandra Kojovića i dr Dragana Mitrakovića.

DTP nove generacije, PC#13/61
Darko Staničić, Vladimir Stanimirović
Tek su najnovije verzije programa za stono izdavaštvo postigle zadovoljavajući stepen Windows 95 kompatibilnosti. Darko Staničić i Vlada Stanimirović opisuju pripremu knjiga uz korišćenje nove generacije 32-bitnog softvera.

Jednostavno i složeno, PC#13/72
Ivica Nikolić
Da 3D Studio više nije jedini dobar program za 3D dizajn, pokazuje poslednja verzija paketa Real 3D, o kojoj piše Ivica Nikolić.

Najnovija antika, PC#13/76
Dejan Ristanović
Dejan Ristanović je testirao verziju 2.0 Borland Delphi-a - koliko je komercijalni "Visual Turbo Pascal" ispunio ono što su njegove beta verzije najavljivale?

Ne samo lep interfejs, PC#13/80
Vladimir Ilić
Ako programirate u jeziku C++ i još koristite OS/2 Warp, svakako pročitajte tekst Vladimira Ilića koji je posvećen novom razvojnom paketu Visual Age.

Drugi pogled na FOX, PC#13/85
Goran Stevanović
Visual FoxPro je sve popularniji, i to ne bez razloga, tvrdi Goran Stevanović - radi se o kvalitetnom razvojnom sistemu za profesionalce.

Pojačani desktop, PC#13/89
Jovan Bulajić
Ako vam Windows 95 nije dovoljno lak za korišćenje, tu je PowerDesk. Jovan Bulajić ispituje vrednost ove alatke.

Svi virusi sveta, PC#13/92
Kristijan Lazić
Enciklopedije virusa, ako je verovati Kristijanu Laziću, mogu da budu veoma interesantno štivo... naročito za one koji uživaju u hororu!

Super čuvar, PC#13/93
Miljan Jovanović
Miljan Jovanović se upustio istraživanje zaštite softvera od neovlašćenog korišćenja - ovoga puta predstavlja vam hardversku zaštitu koju proizvodi kompanija Sentinel.

Imperija uzvraća udarac, PC#13/96
Dragan Sretenović
Dragan Sretenović nas još jednom vodi u svet Internet-a. Na redu je priča o novoj strategiji Microsoft-a da postane vodeća snaga "mreže svih mreža".

Diznijevo carstvo, PC#13/127
Voja Gašić
Diznilend je, za mnoge od nas nedostižno carstvo zabave, ali zato, kaže Voja Gašić, mnogi proizvodi kompanije koju je osnovao Volt Dizni mogu da se nađu i na vašem PC računaru...

Multitasking u Clipper-u, PC#13/101
Nenad Batoćanin
Nekoliko poslova koji se istovremeno odvijaju na PC računaru, pa još i u Clipper-u - da li je to moguće? Nenad Batoćanin pokazuje da jeste.

Windows NT servisi, PC#13/107
Zoran Životić
Kada bi vam pod DOS-om zatrebao program koji u pozadini konstantno obavlja neki zadatak, pisali ste ga u TSR obliku. Pod Windows-om 3.11 program se mogao staviti u StartUp grupu. Zoran Životić piše kako se takve stvari rade po Windows NT-om.

Međuprocesna komunikacija, PC#13/110
Nebojša Vasiljević
Jedna od velikih prednosti Unix-a je što lako upravlja sa više pokrenutih procesa. O osnovnim tehnikama međuprocesne komunikacije piše Nebojša Vasiljević.

Microsoft-ove klase, PC#13/114
Milan Maksimović
Dobrim poznavanjem biblioteke klasa učinićete programiranje za Windows lakšim, a vaše programe boljim. Zato nas Milan Maksimović upućuje u tajne Microsoft-ove Foundation Class biblioteke.

Tekstualne egzibicije, PC#13/117
Stevan Josimović
I u starom, dobrom DOS-u mogu da se pišu lepi programi, uverava nas Stevan Josimović, dajući i nekoliko konkretnih primera VGA programiranja.

Knjige za programere, PC#13/121
Duško Savić
Duško Savić je ponovo zavirio u knjižarske izloge i otkrio nekoliko izdanja koja su posvećena programskim jezicima C++ i Visual Basic.

Odabrani bajtovi, PC#13/133
Dejan Ristanović, Voja Antonić
Od ovoga meseca "Odabrani bajtovi" imaju dva dela... U prvom Voja Antonić izlaže neke "cake" koje obezbeđuju lakše projektovanje multiprocesorskih sklopova, a u drugom Dejan Ristanović nastavlja seriju Windows 95 i drugih softverskih "dosetki". Našlo se mesta i za ideje koje će vam olakšati komunikaciju sa sistemo SezamPro.

Vedra strana računara, PC#13/138
Ovoga meseca na "Vedroj strani" čitajte o psihoterapiju u Word-u, softveru za Topaloviće, pravoj veličini Internet-a, plavuši na jednom domaćem simpozijumu, kompjuterima u našoj poznatoj TV seriji, kvazi logiki i ponečem drugom...

Razgovoru nikad kraja, PC#13/131
Voja Antonić
Mikroprocesori su društvena bića, kaže Voja Antonić nastavljajući diskusiju o komunikaciji procesora na razvojnim i drugim pločama...

Kako kupiti računar, PC#13/0
Dejan Veselinović
U novom izdanju tradicionalnog majskog dodatka "Kako kupiti računar", Dejan V. Veselinović opisuje osnovne karakteristike savremenog PC-ja i skreće pažnju na sve ono na šta treba obratiti pažnju pri kupovini. U prilogu je spisak domaćih prodavaca računara i prateće opreme.

Šta (ni)smo naučili, PC#14/8
Sava Zdravković
Nedavno se podiglo prilično buke oko sigurnosnog propusta Netscape-a 2.0. Bag je otklonjen, ali on je bio samo vrh ledenog brega problema sa današnjim softverom.

Tri apsurda, PC#14/9
Voja Antonić
Računari ulaze u naše škole, ali izuzetno sporim koracima. Voja Antonić se pita možemo li nešto učiniti da se nastava informatike učini praktičnijom.

Vesti, PC#14/10
Milan Bašić

Veliki na okupu, PC#14/17
Milan Bašić, Voja Gašić
Maj je vreme kada svi idu na Sajam tehnike... naši urednici, Milan Bašić i Voja Gašić, prenose utiske sa najznačajnije jugoslovenske računarske manifestacije.

Svakodnevna unapređenja, PC#14/20
Zoran Kehler
Poslednje nedelje nisu donele ništa spektakularno na polju PC računara, ali su se zato čula mnoga lepa obećanja, piše nam iz Vašingtona Zoran Kehler.

Nove beležnice, PC#14/23
Majkl Mijatović
Majkl Mijatović bacio je pogled na par novih notebook računara - sprema li se kvantni skok ove tehnologije?

Profesionalac, PC#14/25
Bojan Tepavčević
Prava mašina za prave ljude ima PentiumPro procesor... Bojan Tepavčević je testirao prvu Pentium Pro mašinu koja je stigla u Jugoslaviju, pitajući se stalno koji su od sjajnih rezultata postignuti zahvaljujući procesori, a koji zahvaljujući okolnom prvoklasnom hardveru...

Boja bez mlaznica, PC#14/31
Voja Gašić
LaserJet i Stylus nisu jedini štampači u boji... jedna od firmi sa najdužom tradicijom u oblasti kolor štampe je Textronix. Voja Gašić predstavlja neke od njihovih modela.

Kućni TV studio, PC#14/35
Voja Gašić
Video i računar, ruku pod ruku - da li je to moguće? Danas ne samo da jeste, nego su rešenja dostupna i kućnom budžetu. Voja Gašić je testirao nekoliko specijalizovanih kartica.

Video više klase, PC#14/37
Dejan Veselinović
Da li su najskuplje video kartice zaista toliko dobre da nas ostavljaju bez daha, proverio je Dejan V. Veselinović.

Šta reče?, PC#14/40
Aleksandar Šušnjar
Svaka zvučna kartice može da radi i u suprotnom smeru, da prepoznaje glas, ali su rezultati retko prihvatljivi. Aleksandar Šušnjar je testirao hardversko-softversko rešenje Verbex Voice Listen for Windows...

Ratovi procesora, PC#14/43
Bojan Petrović
Intel je napokon dobio takmaca na Pentium tržištu. Bojan Petrović predstavlja novi hit - Cyrix 6x86.

Vaš sledeći "idiot", PC#14/46
Branko Nikitović
Branko Nikitović, testirajući Kodak-ov proizvod, pokušava da odgovori na pitanje: da li su digitalni fotoaparati već dovoljno dobri da ih nosimo na letovanje?

Zaokružena Alfa, PC#14/49
Zoran Ljubičić
Na Sajmu tehnike veliko interesovanje izazvali su DEC Alpha računari. Njihove velike mogućnosti predstavlja Zoran Ljubičić.

Novi ultra snovi, PC#14/51
Pavle Peković
SUN-ov server sa UltraSparc procesorom je bio jedna od zvezda Sajma tehnike u Beogradu. Za "PC" je ovu familiju računara proučio Pavle Peković.

Maximalno trodimenzionalno, PC#14/53
Voja Gašić
Programi za animaciju su pravi "mučitelji" PC računara, ali su dobici vredni ulaganja u hardver. Voja Gašić je detaljno testirao novu verziju paketa 3D Studio koja je, ne bez razloga, dobila sufiks Max.

Računar koji razume, PC#14/56
Vladimir Ilić
IBM-ovi operativni sistemi sada nose kodirana imena ptica, a koliko će daleko da odlete, istražuje Vladimir Ilić.

Može li bez Corel-a?, PC#14/58
Darko Staničić
Corel je toliko popularan da se ponekad zapitamo postoje li i drugi programi. Darko Staničić je proučio dobre strane paketa FreeHand i Ilustrator.

Menadžer referenci, PC#14/67
Srećko Vojvodić
Reference Manager je alatka koja će mnogima pomoći da prikupe i srede spisak referenci, obavezan deo naučnih radova. O ovom programu piše dr Srećko Vojvodić.

Moćan ali glomazan, PC#14/69
Branko Nikitović
Procomm Plus je jedan od najboljih komunikacionih programa. Nova verzija, koju predstavlja Branko Nikitović, najbolje je opisati rečima iz naslova...

U mrežnom okruženju, PC#14/72
Brana Jovanović, Zoran Verovski
Brana Jovanović i Zoran Verovski otkrivaju tajne migracije mreže sa Windows-a 3.11 na Windows 95.

800 izgubljenih megabajta, PC#14/76
Aleksandar Šušnjar
Računari se razvijaju neverovatnom brzinom, ali ponekad neki njihov deo malo zaostane. Aleksandar Šušnjar piše o hard diskovima i problemima kojima ih "muče" antički DOS i Windows.

Tačka na i(ndex), PC#14/80
Dejan Ristanović
Mnogi autori knjiga smatraju da je indeks pojmova nepotreban, ili bar nemaju vremena da ga naprave. Dejan Ristanović opisuje način da se računar primeni kao alat za formiranje ovog važnog dodatka.

Sa štitom ili na njemu, PC#14/82
Vlada Klisić
Prava dilema za programere je kakav treba da bude instalacioni program. Vlada Klisić predstavlja InstallShield3, alat koji sam Microsoft koristi za kreiranje instalacija.

Standard prvog reda, PC#14/85
Ivica Nikolić
OpenGL prenosi deo Silicon Graphics sveta na PC računare koje svakodnevno koristimo. Ivica Nikolić piše o velikim mogućnostima ove biblioteke.

CD geografija, PC#14/126
Aleksandar Veljković
Enciklopedije i putnički vodiči zauzimaju jedno od najzapaženijih mesta među multimedijalnim izdanjima. Aleksandar Veljković je isprobao nekoliko najnovijih CD-ROM-ova.

Pošta na struju, PC#14/88
Nenad Batoćanin
Kako i zašto u Clipper programe ugraditi podršku za elektronsku poštu, tema je novog nastavka serijala Nenada Batoćanina.

C++ kao bejzik, PC#14/92
Dejan Jelović
Kako se jednom linijom koda mogu da pomere računarske planine otkriva Dejan Jelović. Tajna se zove Standard Template Library.

Fraktalna kompresija slike, PC#14/97
Predrag Maksimović
Predrag Maksimović nas uvodi u novi svet fraktalne kompresije čiji je značaj u oblasti digitalnih slika sve veći. Tekst za one koji žive u ljubavi sa matematikom.

Sve je prozor, PC#14/101
Milan Maksimović
Nastavljajući diskusiju o MFC-u, Microsoft-ovim klasama, Milan Maksimović prelazi na konkretne primere primene...

Sezam Caf‚, PC#14/106
Dejan Ristanović
Otvoren je prvi Cyber Caf‚ u zemlji, ali to nije jedina novost koju je maj doneo Sezamu Pro...

Internet dobrodošlica, PC#14/108
Voja Pavlović
Iskustva su uvek dobrodošla, naročito ako nas štite od dečjih bolesti. Voja Pavlović predstavlja nam tehnologiju uvođenja Interneta u engleske firme.

Mrežni kompjuter, PC#14/112
Dragan Sretenović
Veliko je pitanje da li je Internet PC naše sledeće ishodište, ali za mnoge će on biti prava stvar, tvrdi Dragan Sretenović.

Internet a la Microsoft, PC#14/116
Vlada Ćalić
Pojavom paketa Internet Information Server, koji je Vlada Ćalić isprobao, Windows NT postaje idealna platforma za postavljanje Internet servera.

Java u praksi, PC#14/120
Miloš Prvulović
Novi programski jezik uvek izaziva dilemu - da li se "mučiti" upoznajući ga ili ne. Miloš Prvulović prikazuje konkretne primere koji će učiniti da zavolite Javu.

Internet vodič, PC#14/123
Dejan Ristanović
Posle pristupa, na red je došao i sadržaj Interneta. Dejan Ristanović nas vodi u surfing Mrežom...

Sve (kao) na dlanu, PC#14/131
Voja Antonić
Voja Antonić opisuje samogradnju još jedne razvojne alatke, uređaja koji će vam pomoći da pronađete i ispravite greške na pločicama koje projektujete.

Kanister od 20 litara, PC#14/133
Voja Antonić
Problem ulazno - izulasnih linija u PC-ju star je 15 godina, a da li tome ima leka, otkriva Voja Antonić.

Junski Windows koktel, PC#14/136
Dejan Ristanović
Posle par meseci "lutanja" po svetu korisničkih programa, vraćamo se trikovima posvećenim Windows-u 95...

Naslednica i imperija, PC#14/138
Šta kažu na Internetu o malog Jennifer Katharine Gates, kako su učesnici Internet seminara proučavali goblen, koliki će biti računari u budućnosti, šta treba da piše u uputstvu za tastaturu, kako spada kvačica sa Č...

Excel 7.0, PC#14/0
Branko Nikitović
Osnove korišćenja nove verzije programa za tabelarne proračune iz paketa Microsoft Office. Branko Nikitović je akcenat stavio na važne primene Excel-a, ne samo kod samih proračuna, nego i kod poslovne grafike, prezentacija i slično.

Granice naših potreba, PC#15/8
Dejan Ristanović
Kaže se da megabajta i megaherca nikad nije previše. Dejan Ristanović pomalo sumnja u tu tvrdnju...

Internet stigao, šta sad?, PC#15/9
Sava Zdravković
Dr Sava Zdravković prenosi iskustva iz razvijenog sveta koja će nam pomoći da bolje iskoristimo Internet.

Vesti, PC#15/10
Milan Bašić

Ako ne možeš da ih pobediš..., PC#15/16
Zoran Kehler
U centru pažnje Zorana Kehlera i njegove redovne razglednice je Microsoft, koji je konačno licencirao jezik Java...

Kako to rade oni, PC#15/19
Jelica Protić
Sredinom maja u Filadelfiji okupila su se vrhunska imena računarskih nauka. 16 značajnih računarskih konferencija pod istim krovom predstavljaju događaj koji Jelica Protić nije mogla da propusti.

Tri najveća za 10 dana, PC#15/21
Bojan Zanoškar
Na godišnjoj konferenciji ECO '96 moglo se naći sve za nekoga ko se bavi Oracle-om. Bojan Zanoškar izveštava o 60 konferencijskih sesija i izložbenom prostoru preko 50 kompanija.

Poslednja Pentium generacija?, PC#15/23
Majkl Mijatović
Dalji razvoj Pentium-a ići će u pravcu MMX instrukcija, a onda će se Pentium "uliti" u Pentium Pro. U očekivanju toga, dr Majkl Mijatović je pogledao tri prva Pentium 200 računara.

Modularno plavo izdanje, PC#15/26
Novica Milić
Šta sve može da se spakuje u jedan notebook, a da on ostane mali, lagan i efikasan, piše Novica Milić...

C(ompact) D(ilema), PC#15/28
Bojan Petrović
Od našeg prethodnog testa CD-ROM uređaja prošlo je 8 meseci i svašta se promenilo: od brzine uređaja preko načina upotrebe, do testova koje je Bojan Petrović primenio.

Od Zip-a do Jaz-a, PC#15/33
Dejan Ristanović
Dejan Ristanović nije odoleo da sam ne proba novi IOmega Jaz, izmenjivi disk kapaciteta 1 GB.

Multifunkcijski štampači, PC#15/34
Voja Gašić
Tradicionalni kancelarijski uređaji su dugo odolevali kompjuteru, ali se situacija polako menja. Voja Gašić piše o prvim koracima te simbioze.

AGFA vs HP, PC#15/37
Zoran Životić
Pojava svakog novog skenera probudi nadu da će profesionalna kolor priprema biti dostižna za malo novca. Zoran Životić je testirao skenere firmi Agfa i Hewlett-Packard.

Prvi utisci, PC#15/40
Voja Gašić
U vremenu burnih hardverskih promena teško je propratiti sve što se pojavi. Voja Gašić opisuje uređaje koji su upravo stigli u domaće prodavnice...

Bežični Ethernet, PC#15/44
Pavle Peković
Za povezivanje računara u mrežu potrebna je mrežna kartica, odgovarajući softver, kabl i konektori. A može li bez kabla, pita se Pavle Peković.

Novi OKI štampači, PC#15/46
Dejan Veselinović
Ako bi se cena dovoljno smanjila, da li biste i dalje odabrali matrični, a ne laserski štampač? Dejan V. Veselinović je testirao Oki štampače, a Voja Gašić robusniji Kyocera laser.

Dva sa vrha, PC#15/49
Zoran Životić
Cene kvalitetnih 14400 bps modema su drastično smanjene. Ima li smisla platili 10 puta više za iste karakteristike? Zoran Životić konstatuje da ponekad ima!

Vreme malih računara, PC#15/51
Kristijan Lazić
Kristijan Lazić upoznaće vas sa najnovijim izdankom Psion-ove familije džepnih računara.

Multimedijalni procesor, PC#15/55
Maja Vilus
Ništa još nije zvanično - postoje samo pretpostavke da je MMX skraćenica od MultiMedia eXtensions, a radi se, kaže Maja Vilus, o sledećoj (pod)generaciji Intel-ovih procesora.

Hardware strikes back, PC#15/131
Voja Antonić
Hardverska rubrika prelazi u akciju: uz podršku firme SEI Elbatex iz Beča, pokrećemo nagradni konkurs za projekte mikroprocesorskih uređaja...

Web centrični Office, PC#15/57
Sava Zdravković
Office 97 će nas, po rečima Bila Gejtsa, pomeriti od "dokument centričnog" na "Web fokusirano" razmišljanje. Kako sve to izgleda u beta fazi proverio je dr Sava Zdravković.

WordPerfect sa Corel znakom, PC#15/61
Dejan Ristanović
Corel je stavio svoj znak na aplikaciju koja je nekada dominirala tržištem. Dejan Ristanović je isprobao novi WordPerfect, pitajući se ima li on šanse da povrati deo stare slave.

Od ideje do snimka, PC#15/65
Stevan Josimović
Imagine, kaže Stevan Josimović, ima najdužu istoriju među rendering programima koji i danas postoje na tržištu. Vredi li ga probati?

Internet brojke i slova, PC#15/68
Berislav Todorović
Kupili ste opremu, dobili linije, našli provajdera, instalirali softver... Berislav Todorović otkriva šta vam je još potrebno da uplovite na Internet.

Dinar po dinar..., PC#15/70
Ana Mijušković
Kod nas se retko govori o programima koji olakšavaju upravljanje novcem. Ana Mijušković kaže da je Microsoft Money toliko fleksibilan da je i u našim uslovima veoma koristan.

Puni brzi pogled, PC#15/72
Jovan Bulajić
Quick View, koji je Microsoft licencirao je korisna alatka za pregled datoteka raznih formata. Jovan Bulajić je testirao komercijalnu verzija ovog programa, Quick View Plus.

Unapred ili unazad, PC#15/73
Bojan Petrović
Prošlo je mnogo vremena od prethodne verzije Borland C++ paketa, pa je Bojan Petrović sa zanimanjem dočekao novu. Da li će Borland i ovoga puta krenuti napred, ili se negde usput sapleo?

Sve je pod kontrolom, PC#15/79
Vlada Klisić
Programi su postali lepši, nešto sporiji i... jednako podložni greškama! Zato vam je, po mišljenju Vlade Klisića, potreban dobar debager.

Kolekcija proleće/leto, PC#15/81
Dejan Ristanović
O tome kako Internet menja i programerske alatke i kako izgleda aprilski Microsoft Developer Network piše Dejan Ristanović.

Optimizovani registar, PC#15/84
Slobodan Lazić
Od pojave Windows 95 dosta se pisalo o Registry bazi podataka, ali je taj segment za mnoge i dalje bauk... za Slobodana Lazića to je način da prilagodite Windows svojim potrebama.

Let na naš način, PC#15/86
Žarko Gojković
Zahvaljujući paketu Flight Shop i Airport-u, FS svet sada poznaje i jugoslovensku trobojku... Žarko Gojković piše o simuliranom letu nad našim prostorima i u našem avionu.

CD sportovi, PC#15/126
Aleksandar Veljković
Leto '96 krcato je sportskim događajima - pravo olimpijsko leto! Da li svetska multimedijalna tržnica i domaći CD klubovi dostojno prate aktuelna zbivanja piše Aleksandar Veljković.

OLE Kontrole, PC#15/89
Dejan Jelović
OCX kontrole, koje su nasledile VBX-ove, kao da nisu izdanak OLE tehnologije: razumljive su, lako se koriste... Dejan Jelović objašnjava kako sve to radi.

Lepe reči i gvozdena vrata, PC#15/94
Nenad Batoćanin
Svaki složeniji program mora imati sistem za kontrolu pristupa podacima i funkcijama. Nenad Batoćanin će vam pomoći da takav sistem implementirate u Clipper programima.

Semafori i deljena memorija, PC#15/97
Nebojša Vasiljević
Deljena memorija je najefikasniji oblik komunikacije procesa pod Unix-om, ali samo u saradnji sa semaforima. O svemu tome piše Nebojša Vasiljević.

Event driven razmišljanje, PC#15/101
Čedomil Višnjić
U event-driven aplikacijama akcije korisnika izazivaju event proceduru. Čedomil Višnjiš piše o događajima u Access-u.

Upravljanje datotekama, PC#15/103
Miljan Jovanović, Aleksandar Petrović
Rad sa datotekama dobija na aktuelnosti zbog činjenice da je Microsoft najavio novi Win95 file sistem, FAT32... Kako se radi sa datotekama u naprednijim operativim sistemima otkrivaju Miljan Jovanović i Aleksandar Petrović.

Čitajmo o Internetu, PC#15/107
Duško Savić
Imali smo najduži pripremni period za uključenje u Internet, ali je sada veza proradila. Duško Savić piše o literaturi koja nam je na raspolaganju...

Posle šest meseci, PC#15/109
Dejan Ristanović
SezamPro je napunio šest meseci kontinuiranog rasta i širenja. Možda je to dobra prilika da pogledamo neke od statističkih parametara koji opisuju obilje Sezamovih sadržaja...

Treći (beta) Explorer, PC#15/111
Vlada Ćalić
Krajem maja, uz nezapamćeno interesovanje, Microsoft je predstavio Internet Explorer-a 3.0 beta. Vlada Ćalić piše o novostima koje ona donosi.

Skoro kao PPP, PC#15/116
Vlada Ćalić
Veliki broj korisnika Interneta često je prinuđen da se odrekne pogodnosti koje ppp pruža, pa ostaju pri Unix shell nalozima. Vlada Ćalić nudi novo rešenje - Slirp.

Interne mreže, PC#15/119
Dragan Sretenović
Ako već nemate Internet, nagovorite bar kolege da u firmi uspostavite Intranet. Put do Interneta kasnije će vam biti lakši, kaže Dragan Sretenović.

Letnje i ostale teme, PC#15/123
Dejan Ristanović
Internet je turistički posrednik o kome ste sanjali: nema mesta koje nije izložilo svoju turističku ponudu kroz atraktivnu Web prezentaciju. Za vas je na Internetu letovao Dejan Ristanović.

Nema spavanja na straži, PC#15/133
Voja Antonić
Voja Antonić tvrdi da smo svi bar jednom bili žrtve hirova računara: sve se zamrzne i... Kako da uređaje koje pravimo unapred obezbedimo od takvih problema?

Internet bajtovi, PC#15/136
Dejan Ristanović
Većina pitanja upućenih u poslednje vreme svodi se na instalaciju i podešavanje softvera i ostvarivanje prvih veza sa Internetom. Zato "Odabrani bajtovi" ovoga meseca počinju detaljnim uputstvom.

Konačna dijagnoza, PC#15/138
Da li ste pravi zaluđenik za računare, šta radi jedna prava Internet beba, kakav alat treba držati pored kompjutera, koliko šaše jedan računar može da podnese i drugi doživljaji iz vedrije računarske galaksije...

Programski jezik Java, PC#15/0
Milan Maksimović, Aleksandar Petrović
Milan Maksimović i Aleksandar Petrović su opisali osnove Jave, "Internet jezika", uz brojne primere koji će vam pomoći da sastavite, prevedete i pokrenete svoje prve Java aplikacije. Poglavlja ovog dodatka su: Uvod, O jeziku, Prvi koraci, Podaci i klase (Promenljive, Tipovi podataka, Nizovi, Dodela vrednosti, Korisnički definisani tipovi, Operator new, Konstruktori i destruktori, Nasleđivanje, Menjanje metoda roditeljske klase, Varijable klase i metodi, Konstante), Tok programa (Preklapanje funkcija, Apstraktne klase, Interfejsi, Paketi, Zaštita pristupa metodama i promeljivima, Konverzija objekata, Blok naredbi, Naredba testa, Switch, Petlje), Apleti (Kreiranje, Inicijalizacija i pokretanje, Zaustavljanje, Iscrtavanje, Rad sa grafikom, Fontovi i boje, Prikaz slika), Izuzeci, Niti, Interakcija sa korisnikom, Mrežne funkcije i Dodatak.

95 ili NT?, PC#16/8
Dejan Ristanović
Čim se pojavi nova verzija operativnog sistema, korisnici se nađu u slatkoj dilemi: preći na nju ili se držati onoga što dobro radi. Deo odgovora pruža vam Dejan Ristanović...

Knjiga je mrtva-živeo računar, PC#16/9
Voja Antonić
"Panika je zavladala među izdavačima koji decenijama drže monopol na tržištu pisane reči. Hoće li im binarna mašina oteti hleb iz ruke?" - pita se Voja Antonić.

Vesti, PC#16/10
Milan Bašić

Bez fanfara i vatrometa, PC#16/16
Zoran Kehler
Zoran Kehler izveštava o aktuelnim događajima u Americi: kako je dočekan Windows NT 4.0, kako se ceo dan živelo bez America OnLine sistema, koji procesori stižu...

Notebook za ovo leto, PC#16/19
Majkl Mijatović
Ovoga leta, mali računari su stigli na 150 MHz, a uskoro očekujemo i prenosivi PentiumPro. Majkl Mijatović je isprobao rezultate razvoja par velikih firmi.

Sudar svetova, PC#16/21
Aleksandar Šušnjar
Na tržištu grafičkih radnih stanica jaki Intergraph-ovi PC računari prete da otmu deo tržišta Silicon Graphics-u. Aleksandar Šušnjar testirao je oba takmičara...

Nova ploča, PC#16/25
Voja Gašić, Bojan Tepavčević
Koja ploča i koji procesor treba da "sviraju" na vašem računaru? Voja Gašić i Bojan Tepavčević testirali su Pentium ponudu...

Upis na CD, PC#16/31
Bojan Petrović
Bojan Petrović je testirao četiri najpopularnija uređaja za snimanje CD-ROM-ova - upoznajte ovu tehnologiju i izaberite model koji vam odgovara.

Modularni notebook, PC#16/34
Dejan Ristanović
Green-Note možete da kupite u konfiguraciji koja vam je potrebna, ali i da kasnije menjate... Dejanu Ristanoviću se posebno dopalo što i kasnije možete da menjate procesor, disk, memoriju...

Pitanjte za čitanje, PC#16/37
Voja Gašić
Disketa je već odavno postala tesna, CD pisač je ograničeno rešenje, a datoteke su sve veće... Voja Gašić opisuje rešenje koje nudi SyQuest.

Obične ili magične kutije, PC#16/38
Dejan Veselinović
Digitalizacija polako zahvata sve komponente multimedije ostavljajući nam da rešavamo problem poslednje karike, pitanje zvučnika. Evo šta je pronašao Dejan V. Veselinović...

M kao mreža, PC#16/41
Aleksandar Veljković
Aleksandar Veljković primećuje da Hewlett-Packard, kao i obično, drži sam vrh tehnologije laserskih štampača... evo šta nudi model 5M.

Prvi utisci, PC#16/42
Voja Gašić
Ako želite da kupujete ili menjate hardver, Voja Gašić sa saradnicima je pregledao beogradske izloge...

Ništa bez keša, PC#16/47
Jelica Protić
U trci za što moćnijom konfiguracijom važnu ulogu igra i keš... ne samo onaj šušteći, već i memorijski. Kada računar ima više procesora, priča o kešu, koju nam priča Jelica Protić, postaje još interesantnija...

MMX - revolucija ili..., PC#16/51
Maja Vilus
Maja Vilus najavljuje inaguraciju budućeg neprikosnovenog vladaoca, MMX tehnologije, koja se očekuje se tokom sledeće godine.

Sledeća generacija CD-a, PC#16/53
Boris Stanojević
DVD (Digital Video Disc) važi za naslednika CD-ROM-a. Boris Stanojević piše o dogovoru deset najvećih firmi iz ove oblasti.

Telefonom do mreže, PC#16/56
Zoran Životić
Lantronic-ov Access server je najracionalniji način da se lokalnoj mreži vaše firme pristupi posredstvom modema. Zoran Životić je istražio kako to funkcioniše.

Otrov se drži u maloj boci, PC#16/131
Voja Antonić
Voja Antonić predstavlja novi PIC mikrokontroler u kućištu sa samo osam nožica... najmanji na svetu!

Windows NT 4, PC#16/58
Dejan Ristanović
Tačno u predviđeno vreme, promovisana je nova verzija Windows NT-a, 4.0. I pored povoljnih utisaka, Dejan Ristanović je primetio da što-šta nedostaje...

U susret Warp-u, PC#16/67
Vladimir Ilić
Pre nekoliko dana, negde oko ponoći, verenica je uhvatila Vladimira Ilića kako priča sa svojim kompjuterom. Za nju je to bio zadnji stadijum nečega što "normalni" ljudi nazivaju bolešću, a za sve je bio "kriv"... IBM!

Rat browser-a, PC#16/69
Vlada Ćalić
Apsolutni svetski šampion, Netscape Navigator, suočen je sa ozbiljnim izazovom od strane Microsoft Internet Explorer-a. U olimpijskom duhu, Vlada Ćalić je uporedio oba takmičara...

Povratak WordPerfect-a, PC#16/73
Dejan Ristanović
Dejan Ristanović se pita može li iko da ugrozi dominaciju Microsoft-a na tržištu Office paketa? Pogledao je alternativu - Corel WordPerfect Suite.

SQL na skromnoj platformi, PC#16/76
Maja Vilus
SQL Anywhere je novo ime za Watcom SQL, koji se odavno afirmisao kao pouzdan relacioni sistem za upravljanje bazama podataka (RDBMS). Maja Vilus je pogledala novu verziju...

Za razne platforme, PC#16/79
Božidar Radunović, Amir Zolić
Značajna unapređenja koja verzija 5.0 donosi približavaju PowerBuilder vrhu rang liste razvojnih alata za osnovne klijent-server aplikacije, pišu Božidar Radunović i Amir Zolić.

Na Windows osnovama, PC#16/82
Stevan Josimović
Priča o programima za rendering i animaciju je počela odavno, ali su autori programa Asymetrix 3D/FX među privima posvetili pažnju korisničkom interfejsu, kaže Stevan Josimović.

Delphi i baze podataka, PC#16/84
Miljan Mitrović
Obrada podataka u većim firmama sve češće se obavlja na "kućnim" računarima umesto na velikim database menadžerima. Miljan Mitrović kaže da i Borland Delphi može biti osnova za razvoj takvih aplikacija.

Java za po kući, PC#16/89
Dragan Sretenović
Uz mali trud možete na svoj home page staviti trčeća slova i slične efekte... a mali trud se svodi na učenje jezika JavaScript, koji opisuje Dragan Sretenović.

Exchange za elektronsku poštu, PC#16/96
Janko Stamenović
U okviru Windows-a 95 isporučuje se program za rad sa elektronskom poštom zvani Microsoft Exchange. O ovom, često nezapaženom ali korisnom programu piše Janko Stamenović.

Večni (?) problem, PC#16/100
Kristijan Lazić
Kristijan Lazić tvrdi da su pojavom Windows-a 95 jednostavniji fajl-napasnici pali u zaborav... zato su boot virusi sve opasniji, a stiglo je i novo zlo - makro virusi.

Multimedijalni poliglota, PC#16/128
Aleksandar Veljković
Mogu li multimedijalna CD izdanja da zamene klasičan kurs stranih jezika? Aleksandar Veljković opisuje ponudu naših CD-teka, a vi zaključite...

Težak izbor, PC#16/102
Zoran Životić
Od aplikacije se traži da bude brza, ali i portabilna. Na NT-u su ovi zahtevi često suprotstavljeni, konstatuje Zoran Životić.

Prvi dan u studiju, PC#16/105
Miljan Jovanović
Posle nekoliko "teorijskih" tekstova u vezi sa operativnim sistemom Windows 95, Miljan Jovanović je odlučio da pokaže kompletan primer pisanja jedne Windows 95 aplikacije...

Levo od sata, PC#16/105
Aleksandar Petrović

Mreža pod Unix-om, PC#16/112
Nebojša Vasiljević
Kako računari koji rade pod Unix-om zapravo komuniciraju jedan sa drugim? Nebojša Vasiljević pruža nam "pogled iznutra" na TCP/IP protokol...

Pun Internet!, PC#16/116
Dejan Ristanović
SezamPro kreće krupnim koracima naprad - u najskorijoj budućnosti biće instalirano 18 dodatnih linija i obezbeđen pun pristup Internetu preko ppp naloga...

Vidljiv na Internetu, PC#16/117
Berislav Todorović
U prošlom broju Berislav Todorović je definisalo pojam IP brojeva i domena i objasnio postupak njihove registracije. Ostaje da se brojke i slova povežu, odnosno da se konfiguriše server naziva - DNS (Domain Name Service).

DTP na Internetu, PC#16/122
Darko Staničić
Ako se bavite DTP-om i tražite sveže informacije, Darko Staničić vas upućuje na http://www.desktopPublishing.com... i par drugih mesta.

5 kg kataloga svakome, PC#16/133
Voja Antonić
Pokrovitelj nagradnog konkursa, firma Sei Elbatex iz Beča, je održala reč, pa čak i premašila obećano... svi učesnici su nagrađeni!

NT je stigao, PC#16/136
Dejan Ristanović
Ovoga meseca ćemo se baviti konfigurisanjem NT-a, ali će nam ostati prostora i za neke Internet teme...

Mi na Olimpijadi, PC#16/138
Kako su naši olimpijski uspesi predstavljeni na Internetu, ima li novih primena CD-ROM čitača, kako je Microsoft-u "odsečen Internet" zbog duga od 100 dolara, kako se na novohrvatskom govori o računarima, šta sve može da znači WWW... uz test koji će vam pokazati da li ste stvarno zaraženi Internetom!

Savršeni PC '96, PC#16/0
Dejan Ristanović
Treće izdanje našeg tradicionalnog vodiča kroz hardver modernog računara. Kako izgleda današnja matična ploča, koliko i koje memorije treba kupiti, koje su karakteristike hard diska, šta može moderna, akceleratorska video kartica, kakav je monitor primeren današnjim programima, za kakvu se zvučnu karticu opredeliti...

San o Javi, PC#17/8
Aleksandar Petrović
Aleksandar Petrović analizira naše mesto na Internetu i konstatuje da je Mreža počela iza sebe da ostavlja "dečije bolesti" i da se okreće budućnosti. Jedna od stvari o kojoj se mnogo priča, čim se pomene budućnost Interneta, je Java.

Muzej računara u Beogradu, PC#17/9
Dragan Kujović
Dragan Kujović trajno je zaražen računarima još 1980. godine kada je dobio Timex ZX-80. Jedan kilobajt RAM-a, bez trigonometrijskih funkcija - i danas je interesantno pogledati ga.

Vesti, PC#17/10
Milan Bašić

Na pravom mestu, PC#17/16
Jelica Protić
Šta se dešavalo na ovogodišnjem "Infofestu", najvećoj računarskoj manifestaciji u Crnoj Gori...

Tri dana u Londonu, PC#17/17
Dragan Sretenović
Dragan Sretenović nedavno se obreo u Londonu na promociji novih proizvoda... ali osim toga bilo je puno drugih zanimljivih stvari...

Velika prevara?, PC#17/20
Zoran Kehler
Zamislite da vam je automehaničar naplatio 200 DEM za deo koji košta 1 DEM? Zoran Kehler piše o aktuelnoj aferi oko "razlika" između NT Server i Workstation verzija.

Četvorostruki PRO, PC#17/22
Majkl Mijatović
Majkl Mijatović ističe važnu osobinu Pentium Pro procesora koja se do skora retko pominjala: mogućnost rada u klasterima, odnosno višeprocesorskim računarima.

U znaku lava, PC#17/25
Dragan Sretenović
Na Elektrotehnički fakultet u Beogradu stigla je izvanredna grafička radna stanica. Evo prvih utisaka iz pera njenog administratora, Dragana Sretenovića.

Računari sa imenom, PC#17/28
Voja Gašić
Voja Gašić proverio je šta evropski i američki proizvođači u ovom trenutku mogu da ponude domaćim kupcima preko svojih zastupnika?

Xerox na sceni, PC#17/32
Dejan Veselinović
Nemamo baš čest običaj da pozdravimo jedno veliko ime na našem tržištu. A kada je to ime Xerox, onda će ga sigurno primetiti Dejan V. Veselinović

Diskovi sledeće generacije, PC#17/33
Bojan Petrović
Ovo je pravi trenutak da se upoznamo sa novim tehnologijama izrade diskova, ali i da pojasnimo šta je danas za Bojana Petrovića - dobar hard disk.

Memorija presuđuje!, PC#17/36
Voja Gašić
Pojava novih grafičkih čipova uvek je zgodan povod da Voja Gašić suoči stare i nove koncepcije proizvođača i potrebe korisnika...

Sa VGA na TV, PC#17/43
Aleksandar Šušnjar
Aleksandar Šušnjar seća se vremena kada smo računare povezivali direktno na televizore. Kako danas možemo videti računarsku sliku na TV-u.

Nova iskušenja, PC#17/45
Bojan Petrović
Bojan Petrović razjašnjava kakvi su novi tipovi memorija i novi setovi čipova koji su se pojavili na tržištu i koji donose novu klasu mogućnosti za kupce.

Hi-Fi računar, PC#17/49
Dejan Veselinović
Razmotrili smo slušalice i računarske zvučne kutije, a za kraj Dejan V. Veselinović preduzima konačni korak - povezivanje računara sa Hi-Fi sistemom.

Prvi utisci, PC#17/53
Voja Gašić
Kako slušati radio sa zvučne kartice, audio sa Mreže uz pomoć brzog modema, skenirati uvek problematične slajdove, ubrzati ZIP drajv...

Emulator EPROM-a, PC#17/139
Voja Antonić
Voja Antonić predstavlja važnu alatku svakog projektanta - uz njegovu pomoć, napravićete pravi emulator EPROM-a...

NT u centru mreže, PC#17/59
Vlada Ćalić
NT Server 4.0 donosi Windows 95 korisnički interfejs, lakšu administraciju i mnoge novitete u oblasti umrežavanja i komunikacija... dovoljno da nas Vlada Ćalić zainteresuje.

LightWave 3D, PC#17/65
Stevan Josimović
Stevan Josimović predstavlja predstavnika program koji je za kratko vreme postao jedna od referenci za kompjutersku animaciju i vizuelizaciju.

Java, razvojni alati, PC#17/68
Aleksandar Petrović, Milan Maksimović
Ima li pogodnih okruženja za razvoj Java programa? Aleksandar Petrović i Milan Maksimović izabrali su četiri programa koji olakšavaju pravljenje apleta.

Iz ptičije perspektive, PC#17/73
Vlada Klisić
Internet je ogroman pa je često veoma teško naći ono što želite. Za Vladu Klisića to nije problem, jer koristiti softver uz koji potrebne informacije nalazite brže i jednostavnije.

Sve za Internet, PC#17/75
Zoran Životić
Zoran Životić se plaši da više ništa nije bezbedno od Interneta. Na sreću, Microsoft Visual C/C++ 4.2 je i dalje pouzdan i konforan alat za razvoj aplikacija uz dodatke od kojih se neki i ne tiču Interneta.

VisualAge C++, PC#17/77
Vladimir Ilić
VisualAge C++ stigao je i na Windows platformu... Vladimir Ilić primećuje da sada programeri mogu da koriste isti kod, skoro bez izmena na AIX, OS/400, MVS, OS/2, Sun Solaris i Windows operativnim sistemima.

Clipper arsenal, PC#17/80
Nenad Batoćanin
Od samog nastanka SIx drajver i Blinker bili su među najpopularnijim dodacima za Clipper, a nedavno su se pojavile njihove unapređene verzije o kojima piše Nenad Batoćanin

Oracle i skladišta podataka, PC#17/84
Bojan Zanoškar
Najinteresantniji pogled na ovo tržište baza podataka prepuno firmi, proizvoda, zvučnih reči i teorija sigurno je iz ugla Oracle-a, o kome piše Bojan Zanoškar

Sve na jednom mestu, PC#17/87
Zoran Životić
Iako se za Internet može nabaviti mnogo, čak i besplatnih, programa Chameleon nudi sve što vam treba na jednom mestu.

Računar za dve smene, PC#17/89
Miljan Jovanović
Personalni računar koji koristi više ljudi predstavljao je večni problem i izvor nesuglasica. Miljan Jovanović kaže da rešenje postoji, uvođenjem korisničkih profila u Windows-u 95.

Koliko smo sigurni?, PC#17/92
Mario Vodopivec
Od mnogih neupućenih možete čuti da ne postoji apsolutno siguran način kriptovanja podataka. Tako je mislio i Mario Vodopivec dok se nije pojavio PGP...

Interaktivno otkrivanje sveta, PC#17/127
Aleksandar Veljković
Discovery Channel sigurno ste gledali na televiziji, a Aleksandar Veljković našao je da su izdali i dvadesetak multimedijalnih CD ROM-ova iz sveta prirode...

Event driven odrastanje, PC#17/97
Čedomil Višnjić
Windows programi su vođeni događajima. Čedomil Višnjić upoznaje nas kako događaji mogu raditi za nas i kako da počnemo da primenjujemo event driven razmišljanje...

Socket Interface, PC#17/100
Nebojša Vasiljević
U Unix su uvedeni objekti koje nazivamo socket-ima. Oni predstavljaju krajnje tačke u komunikaciji, a kako se upotrebljavaju uči nas Nebojša Vasiljević.

Tridesetdvobitni GDI, PC#17/104
Ivica Nikolić
U prethodnim brojevima "PC"-ja bilo je dosta reči o novostima koje je doneo Win32 API. Kakve je promene pretrpeo GDI podsistem piše Ivica Nikolić.

Pogled na dokument, PC#17/108
Milan Maksimović
Pravu snagu i osetno povećanje produktivnosti donosi tek Document/View arhitektura, za koju je Milan Maksimović našao gotovo sve u Microsoft Foundation Classes.

Kako do PPP-a, PC#17/112
Dejan Ristanović
Novih 15 linija Sezama Pro je krajem septembra krenulo u probni rad... kako da ostvarite svoju prvu PPP vezu?

Izlazak na Web, PC#17/116
Ana Mijušković
Kako da nacrtate Web prezentaciju i stavite je na raspolaganje milionima "surfera"? Ana Mijušković predstavlja Web Authoring - kreiranje, postavljanje i održavanje Web prezentacija na Mreži.

Skriveni TCP/IP parametri, PC#17/120
Berislav Todorović
Ako vaš Web browser prikazuje oštećene slike, a transfer većih slika puca, Berislav Todorović predlaže da promenite neki od parametara vezanih za TCP/IP mrežnu podršku.

Moda na Internetu, PC#17/122
Vesna Milošević
Pratiti modne trendove danas znači imati pristup Internetu... I obrnuto - ako imate pristup Internetu bez problema možete pratiti modne trendove, kaže Vesna Milošević.

Septembarska ponuda, PC#17/133
Duško Savić
Duško Savić prošetao je beogradskim knjižarama i prelistalo nova računarska izdanja...

Kako (ne) razvijati programe, PC#17/136
Miloš Nikolić
Miloš Nikolić nije ni sanjao da će završiti do guše zakopan u razvoj jedne aplikacije koja je trebalo "da očas posla sortira neke podatke".

Iz dalekog sveta, PC#17/144
Dejan Ristanović
Internet je prepun mesta na kojima ćete pronaći savete i trikove. Dejan Ristanović pripremio je koktel takvih priloga, ne zaboravljajući ni ideje sa Sezama Pro.

Novosrpski računari, PC#17/146
Skoro smo se smejali računarskim izrazima na "novohrvatskom" jeziku kao što su čvrsnik, obavijesni sustav ili datnica. Nismo morali da idemo tako daleko: znate li šta su trebljač, pogonaš, samodizanje?

QuarkXPress - referentni priručnik, PC#17/0
Darko Staničić, Vladimir Stanimirović
Čitajući ovu knjižicu upoznaćete ne samo upotrebu najpopularnijeg DTP paketa kod nas, već i trikove za njegovu efikasnu upotrebu, kao i način kasnijeg prenošenja tih materijala na film, uz spisak većine domaćih "osvetljivača" i karakteristike njihovih uređaja.

Reklame na Internetu, PC#18/8
Milan Bašić
Internet menja svet, pa i svet oglasa... Milan Bašić razmatra sve prisutnije dvosmerno Internet oglašavanje.

Nek' komšiji crkne krava, PC#18/9
Voja Antonić
Kompjuterske viruse prave ljudi kao što smo vi ili ja, ljudi pored kojih prolazimo na ulici i s kojima se družimo... Voja Antonić se pita kakvi su to ljudi?

Vesti, PC#18/10
Milan Bašić

Iz Beograda na CIS, PC#18/16
Zoran Kehler
Polako sagledavamo Internet, ali šta mogu on-line mreže? Zoran Kehler će vam pomoći da se priključite na neke od njih.

Na Hrvatskoj sceni, PC#18/19
Nenad Stevanović
"PC" redovno izveštava o računarskim događanjima u dalekom svetu, ali šta se dešava u našem komšiluku? Nenad Stevanović se javlja iz Hrvatske...

Oporavak IBM-a, PC#18/132
Miloš Nikolić
IBM je poslednjih godina ne samo izašao iz krize, već beleži i značajan napredak. Miloš Nikolić razmatra strategiju ove velike firme...

Silicijumski kiseonik, PC#18/22
Dragan Sretenović
Ne dešava se često da velika firma u danu promeni ceo proizvodni program, a upravo je to briljantno uradio Silicon Graphics. Dragan Sretenović je bio na gala promociji...

Udruženi Pentiumi, PC#18/27
Dejan Ristanović, Pavle Peković
U naše krajeve postepeno stižu profesionalni serveri - Dejan Ristanović i Pavle Peković testirali su AcerAltos i njegova dva Pentium-a.

ThinkPad napreduje, PC#18/33
Majkl Mijatović
IBM-ova serija prenosivih računara ThinkPad ovih dana je dobila novog predstavnika, model 560. Majkl Mijatović je impresioniran njegovom masom od svega 1.8 kg...

Uz dosta crnog mastila, PC#18/34
Aleksandar Šušnjar
U svetu ink-jet štampača stalno se pojavljuje nešto novo... Aleksandar Šušnjar testirao je HP DeskJet 690C.

Čekajući novu generaciju, PC#18/38
Voja Gašić
Kompjutersko okruženje je iz dana u dan sve šarenije - skener vam, osim za DTP, treba i za CD / Internet produkciju. Voja Gašić je testirao nekoliko kolor skenera srednje klase.

Jeftini laseri, PC#18/44
Branko Nikitović
Treba li vam dobar ali jeftin laserski štampač? Branko Nikitović je analizirao domaću ponudu i isprobao modele...

GSM modemi, PC#18/48
Branko Nikitović
Ovih dana i na naše prostore stiže digitalna mobilna telefonija, GSM. Hoćemo li moći da surfujemo Internetom sa mobilnih računara i mobilnih telefona, pita se Branko Nikitović.

Pentium ili brže, PC#18/49
Bojan Petrović
Na tržištu procesora i dalje najbolje prolazi Pentium, ali je konkurencija sve žešća... Bojan Petrović analizira uticaj procesora na čitav sistem i daje praktične savete.

Video zavrzlame, PC#18/51
Bojan Petrović
Svakome je jasno da video karta ima uticaja na rad računara, ali kako stoji stvar sa drajverima? Bojan Petrović izlaže zanimljive rezultate svog istraživanja...

Prvi utisci, PC#18/52
Voja Gašić
Pogled Voje Gašića na domaće računarske prodavnice i nove dodatke koji su u njih stigli tokom oktobra...

Emulator EPROM-a (2), PC#18/139
Voja Antonić
Pošto je prošlog meseca izložio šemu i princip rada emulator EPROM-a, Voja Antonić ovog meseca prelazi na pitanja vezana za samogradnju ovog razvojnog alata...

Windows 96/97, PC#18/59
Voja Gašić
Korisnici se navikavaju na Windows 95, a Microsoft kao da ne žuri sa sledećom verzijom. Ali, stigla je beta, koju je isprobao Voja Gašić.

NT iznutra, PC#18/61
Dejan Ristanović
Pogled Dejana Ristanovića na arhitekturu novog Windows NT 4.0... šta je novo ispod haube?

ATM više nije samo ATM, PC#18/64
Darko Staničić
Pojavom nove verzije Adobe Type Manager-a nestaće i poslednji razlog koji udaljava NT od DTP-a. Darko Staničić je isprobao beta varziju 32-bitnog ATM-a.

Neki novi Linuxi, PC#18/65
Dragan Večerina
Za samo godinu dana pojavile su se dve nove, važne distribucije Linux-a: Caldera i Slackware. Dragan Večerina piše o njihovim karakteristikama.

Holivudski san, PC#18/68
Stevan Josimović
Legenda zvana Softimage 3D, zahvaljujući Microsoft-u koji ga je otkupio, sada živi novi život. Stevan Josimović je fasciniran mogućnostima ovoga paketa, pre svega u filmskoj industriji.

Vizuelni PowerBuilder, PC#18/72
Vladimir Petrović
PowerBuilder predstavlja jedan od najozbiljnijih alata za razvoj klijent aplikacija, a Optima je okruženje koje pogoduje brzom razvoju zasnovanom na jeziku C++, kaže Vladimir Petrović.

Objektni bejzik, PC#18/76
Vladimir Ilić
Nastavljajući sa proširenjem VisualAge, IBM je predstavio beta verziju bejzika. Vladimir Ilić odgovara na pitanje da li je ovaj jezik zbilja toliko objektan... i portabilan.

Windows on-line, PC#18/80
Jovan Bulajić
I pored ekspanzije Interneta, "klasična" modemska komunikacija će još neko vreme biti potrebna. Zato je Jovan Bulajić testirao Windows komunikacione programe.

Kuda idu baze podataka?, PC#18/84
Bojan Zanoškar
Pogled Bojana Zanoškara na tržište profesionalnih baza podataka... šta je danas ostalo od relacionog modela?

Moderni (anti)virusi, PC#18/85
Kristijan Lazić
Uključivanje u Internet ima i tamnu stranu - sa poplavom programa, dokumenata i drugih korisnih stvari, bićemo pod još jačim udarom virusa. Kristijan Lazić vam, kao i obično, pomaže da se zaštitite.

SQL preko Web-a, PC#18/88
Vlada Ćalić
Veza između Web-a i baza podataka je nezaobilazna stavka kada je u pitanju poslovna primena Interneta. Vlada Ćalić pokazuje kako to funkcioniše u praksi.

Java sa MS znakom, PC#18/91
Milan Maksimović, Aleksandar Petrović
Pred Milanom Maksimovićem i Aleksandrom Petrovićem našlo se Microsoft-ovo viđenja razvojnog okruženja za jezik Java, logičnog imena: Visual J++. Korak napred, ili...

Sudar enciklopedija, PC#18/129
Aleksandar Veljković
Postoji li još neka enciklopedija na CD-ROM-u osim poznate Encarte i legendarne Britanike? Aleksandar Veljković se uverio da se knjiga nije svela na dva slova.

Event driven odgovori, PC#18/96
Čedomil Višnjić
Posle teorije, došlo je vreme i za praksu - Čedomil Višnjić demonstrira pisanje Access programa koji uspostavlja relaciju između dve tabele i obezbeđuje unos i pretraživanje podataka.

O mostu i ćupriji, PC#18/99
Nenad Batoćanin
Kratak rok je najveći neprijatelj dobrog koda, a cut & paste programiranje najomiljeniji alat u takvoj prilici. A sutra, kada treba menjati? Nenad Batoćanin će vam pomoći da sutra bude jednostavnije...

Disk u fajlu, PC#18/101
Obrad Bjelić
Obrad Bjelić govori o ideji koja će biti osnova čitave Microsoft-ove tehnologije koja će rezultirati Cairom: Compound Documents.

Algoritmi i njihova složenost, PC#18/106
Maja Vilus
U obilju 32-bitnih i 16-bitnih funkcija, biblioteka, klasa i šarenih okruženja, kao da se sve manje razmišlja o algoritmima. A oni su, kaže Maja Vilus, bili i ostali srž programiranja...

Osobine i podešavanja, PC#18/109
Miljan Jovanović
Grafička sredina je kao stvorena za pravljenje lepo dizajniranih programa prilagođenih korisniku, ali korisnik hoće i da te programe prilagođava... Miljan Jovanović piše o načinima da to obezbedite.

JavaScript na delu, PC#18/111
Dragan Sretenović
Čitajući "PC #16" upoznali ste osnovne osobine Web-ovog programskog jezika JavaScript-a. Dragan Sretenović sada nastavlja priču kroz nekoliko primera.

Jednostavan Web dizajn, PC#18/113
Ivan Marinković
Kako izgleda Microsoft-ov alat za dizajniranje Web strana? Ivan Marinković predstavlja Front Page, uz prve utiske o novoj verziji...

Divide et impera!, PC#18/115
Berislav Todorović
Berislav Todorović će vam pomoći da svoju mrežu podelite na segmente koji će obezbediti efikasniji pristup Internetu.

Cela mreža - jedan PPP, PC#18/117
Vlada Ćalić
Kako da povežete lokalnu mrežu na Internet? Neko će zakupiti liniju i postaviti ruter, a za druge je dobar početak dial-in PPP nalog i surfovanje sa više stanica preko te linije, kaže Vlada Ćalić

U susret Internetu, PC#18/121
Dejan Ristanović
Od 1. novembra, Sezam Pro nudi pun pristup Internet mreži, uz mnoge dodatne usluge koje ćete upoznati i šetnjom po njegovoj Web strani www.sezampro.yu.

Doručak kod Interneta, PC#18/125
Vesna Milošević
Nekada davno, naše bake su razmenjivale recepte i savete posle nedeljnih ručkova. Vesna Milošević je savete te vrste potražila na Mreži...

U susret sajmu knjiga, PC#18/137
Duško Savić
Izdavači dele godinu na oktobar i "sve ostalo" - treba pripremiti što više novih izdanja za tradicionalni Sajam knjiga. Duško Savić pokazuje da ni kompjuterska literatura nije izuzetak od tog pravila...

Staro + Staro = Novo, PC#18/143
Voja Antonić
Za treće kolo našeg konkursa pristiglo je pet projekata, svaki na svoj način zanimljiv...

Ništa bez Regedit-a, PC#18/144
Dejan Ristanović
Jeste li probali Regedit? U ovomesečnim "Odabranim bajtovima" naučićete da ga iskoristite na razne korisne načine...

Budućnost će zakasniti, PC#18/146
Kako evuluira jedan URL, može li Windows da vaskrsne, kako stvarno utamaniti viruse, da li štampač ima veliku gumicu i druge dogodovštine iz kompjuterskog sveta...

SezamInternet - uputstvo za povezivanje i upotrebu, PC#18/0
Dejan Ristanović, Danko Jevtović
Uputstvo za korišćenje SezamaPro i pristup Internetu. Na 32 strane ove knjižice početnici će naći detaljna uputstva za konzolno ili PPP priključenje na Sezam, kao i korišćenje njegovih sadržaja.

Prvi Microsoft računar, PC#19/8
Sava Zdravković
Sava Zdravković komentariše Windows CE, Gejtsov "mrežni računar" promovisan na Comdex-u.

Standardi i ISO 9000, PC#19/9
Petar Dragoslavić
Preko 150.000 ga ima, a oko milion svetskih organizacija se trudi da ga dobije. Petar Dragoslavić nam otkriva a šta je to ISO 9000.

Vesti, PC#19/10
Milan Bašić

Kišobran po glavi posetioca, PC#19/16
Jelena Rupnik
Networld+Interop sajam, održan u Londonu, namenjen je profesionalnim korisnicima kompjutera, integratorima i mrežnim stručnjacima. Posetila ga je Jelena Rupnik.

Intelov rođendan, PC#19/17
Jelena Rupnik
Intel je proslavio 25. rođendan mikroprocesora. Jelena Rupnik se tim povodom u Londonu srela sa Marsianom Hofom, tvorcem legendarnog 4004.

Systems 96, PC#19/18
Voja Gašić
Vredni Bavarci su krajem oktobra u Minhenu zakazali sajam računarske tematike, na kome se obreo Voja Gaašić.

Nove ploče prolaze kroz grad, PC#19/22
Aleksandar Veljković
ATX Form Factor formulisao je Intel - Aleksandar Veljković tvrdi da će hardver tako biti jeftiniji, servisiranje olakšano, a priključenje periferija pojednostavljeno.

Osma brzina, PC#19/25
Bojan Petrović
Šest meseci nakon naašeg prethodnog testa CD-ROM uređaja, Bojan Petrović akcenat stavlja na osmobrzince, čija je pojava u našim računarima ovih dana normalna stvar.

Moderna vremena, PC#19/28
Voja Gašić
Video zapis nije više zarobljen samo na trakama. Kakav hardver možete (ili morate) da koristite da biste ga preselili u kompjuter, objašnjava Voja Gašić.

Video iz PC-ja, PC#19/32
Dejan Veselinović
Dejan V. Veselinović koncentrisao se na "pokretne slike", odnosno reprodukciju multimedijalnih CD-ROM-ova na ekranu monitora.

Trostruko digitalno, PC#19/36
Aleksandar Šušnjar
Aleksandar Šušnjar predstavlja zvučnu karticu koja je u potpunosti digitalna!

Brza tehnologija, PC#19/38
Bojan Petrović
Tek što je apsolvirao Pentium kompatibilne procesore, do Bojana Petrovića su stigla nova iznenađenja: AMD procesori Pentium klase, uz najave Cyrix-ovog M2.

Moderne veze, PC#19/40
Miljan Jovanović
Da li računar baš mora da bude opkoljen žicama? Za sledeću godinu Miljan Jovanović najavljuje USB, koji već krasi nove Pentium HX ploče.

U profi svetu, PC#19/43
Branko Nikitović
Šta da rade oni koji je trba da skeniraju format veći od A4? Jedno od rešenja može biti skener formata A0 - Branko Nikitović predstavlja Calcomp-ovu seriju ScanPlus.

Šta mi se dešava, PC#19/44
Dejan Veselinović
Ima zaista čudnih stvari na koje nailazimo u svakodnevnici; za inat pesimistima, nisu sve one loše. Evo nekoliko slučajeva sa kojima se sreo Dejan V. Veselinović.

Sledeći mrežni korak, PC#19/45
Dragan Sretenović
Edukativna priča Dragana Sretenovića o tome kako savremene računaske mreže rade i koja je uloga switching hub-ova u njihovom poboljšanju...

Internet kutije, PC#19/49
Boris Stanojević
Već dugo se priča o jeftinim spravama koje služe za pristup Internetu, ali do njihove masovne pojave na tržištu za sada nije došlo. Zašto je tako, objašnjava Boris Stanojević.

Prvi utisci, PC#19/53
Voja Gašić
U ovom broju čitajte o šalterskim štampačima, karticam svaštarama i pravim sitnicama koje ne znače baš život, ali ga sigurno ulepšavaju...

Štampač u malom džepu, PC#19/139
Voja Antonić
Epson je, za prenosive uređaje, razvio čitavu seriju minijaturnih matričnih štampača. Proizvođač povoljno nudi samo mehaniku, Voja Antonić je napravio interfejs...

Vaš sledeći Office, PC#19/58
Dejan Ristanović
Konkurencija iz Corel-a i Lotus-a opasno ugrožava Microsoft Office, ali je iz Redmonda stigao odgovor... Dejan Ristanović predstavlja novi Office 97.

Merlinova magija, PC#19/65
Vladimir Ilić
Vladimir Ilić tvrdi da će OS/2 Warp-a 4.0, poznatiji po radnom nazivu Merlin, predstavljati kamen međaš u daljem razvoju operativnih sistema za PC platforme.

Plastika umesto papira, PC#19/73
Dejan Ristanović
Ovih dana stigao je telefonski imenik Jugoslavije na CD-ROM-u... tačnije, primećuje Dejan Ristanović, na devet (!) CD-ROM-ova.

Zakoni na CD-u, PC#19/76
Duško Savić
Duško Savić otkrio je da spadamo među četiri Evropske zemlje koje su objavile čitavo svoje zakonodavstvo na CD-u...

Žestoko sabijena slika, PC#19/77
Stevan Josimović
FIF (Fractal Image Format) polako postaje imperativ na Mreži. Stevan Josimović predstavlja najnoviji, fraktalni, kompresor za video datoteke.

Integrisano projektovanje, PC#19/80
Vladimir Petrović, Božidar Radunović
Pravljenje klijent-server aplikacije se sastoji od kreiranja baze i pisanja klijent programa. Vladimir Petrović i Božidar Radunović su isprobali Powersoft-ov CASE alat, S-Designor.

Oracle alati, PC#19/84
Bojan Zanoškar
Šta zapravo znači kada se kaže da je neka baza rađena u Oraclu? Ovaj složeni programski sistem pokušao je da sagleda Bojan Zanoškar.

Ukroćeni fontovi, PC#19/88
Darko Staničić
Fontographer 3.5 već godinama je neophodan alat svakoga ko se bavi DTP-om. Darko Staničić analizira da li će se nešto promeniti pojavom verzije 4.5.

Doktor AMI, PC#19/89
Bojan Petrović
Između mnogih načina da otkrije kvar na računaru, Bojan Petrović je izabrao korišćenje novog AMI Diag-a 5.0.

Corel, kralj crteza, PC#19/91
Jelena Rupnik
Hiljade nadarenih korisnika Corel-ove rastuće porodice grafičkog softvera učestvuje u godišnjem takmičenju. U žiriju je ove godine bila i Jelena Rupnik...

Moj prvi CD, PC#19/133
Aleksandar Veljković
Prvi dodir deteta sa magičnom kutijom zvanom kompjuter je itekako važan za njegovo dalje interesovanje za informatiku. Zato je Aleksandar Veljković u cedetekama potražio CD-ROM izdanja za najmlađe.

Programi u pozadini, PC#19/94
Zoran Životić
Softver koji stoji "iza" pojedinih servisa Interneta spada u kategoriju pomalo mističnih programa o svi raspravljaju... Zoran Životić će vam pomoći da se uključite u krug malobrojnih koji taj softver pišu.

Jedan klijent i jedan server, PC#19/96
Nebojša Vasiljević
Nebojša Vasiljević na primerima demostrira ono što se očekuje od jednog TCP klijenta i servera.

Dvoboj struktura, PC#19/99
Maja Vilus
Maja Vilus analizira, na primerima, razlike u performansama koje donose različite primene nizova i ulančanih lista

Korak napred, PC#19/101
Nenad Batoćanin
Generisanje izveštaja u poslovnim aplikacijama je često veoma sporo. Kako se može ubrzati, objašnjava Nenad Batoćanin.

Internet groznica, PC#19/105
Dejan Ristanović
1. novembra Sezamov Internet servis bio je u ponom pogonu. Tako je prve dane jeseni obeležila prava Internet groznica...

Surferov ranac, PC#19/107
Vlada Klisić
Boravak na Internetu ne počinje i ne završava sa Navigator-om ili Explorer-om. Vlada Klisić pokazuje mnoštvo dodatnih alata, koji rad čine efikasnijim.

Sastanak na mreži, PC#19/109
Aleksandar Petrović
World Wide Web je postao sinonim za Internet. Uz dva nova Microsoft-ova programa, Aleksandar Petrović nas podseća na još neke načine za upotrebu Mreže.

Mali Web server, PC#19/112
Vlada Ćalić
Može li Intranet da uđe u vašu firmu bez prevelikih troškova? Pomoći će vam Vlada Ćalić.

Oracle Web Server, PC#19/116
Zoran Kapetanović, Dejan Ilić
Sve češće se od baze podataka očekuje i izmene podataka kroz Web. Zoran Kapetanović i Dejan Ilić analizirali su mogućnosti Oracle-ovih novih alata namenjenih Web izdavaštvu.

Virtuelna stvarnost, PC#19/117
Dragan Sretenović
Dragan Sretenović uvodi nas u čarobni svet VRML-a, jezika za modelovanje trodimenzionalnih objekata na Web-u i kretanje kroz virtuelni prostor...

Netscape (ne) uzvraća udarac, PC#19/120
Milan Bašić
Microsoft planira da do kraja 1997. godine da osvoji 40 posto tržišta browsera, ali Netscape, koji danas ima najveći udeo na tom držištu, se ne predaje bez borbe, kaže Milan Bašić.

Internet roboti, PC#19/123
Predrag Drljača
Predrag Drljača je malo tražio po .edu domenu na Mreži i naleteo na Internet robote, kojima i sami možete da upravljate.

Od mreže do mreže, PC#19/125
Berislav Todorović
Paketi putuju od servera do vašeg računara, kroz mnogo država i još više mreža. Berislav Todorović objašnjava osnove rutiranja.

Mreža o Javi, PC#19/129
Aleksandar Petrović
Da je Java jezik za Internet, to ste svakako čuli. Vredi da čujete i šta je na Internetu o Javi našao Aleksandar Petrović...

U svetu udžbenika, PC#19/137
Duško Savić
U računarsku literaturu, tvrdi Duško Savić, spadaju i udžbenici pisani za pojedine škole ili fakultete, koji mogu da ponude dosta toga i ostalim zainteresovanim čitaocima...

Put ispred nas, PC#19/137
Dejan Jelović
Pre godinu dana poznata američka izdavačka kuća Penguin platila je rekordan iznos za knjigu Bil Gejtsa. Kakav je rezultat, saznajemo od Dejana Jelovića.

Windows, Office, Internet..., PC#19/144
Dejan Ristanović
To su, uglavnom teme ove rubrike. Integracija softvera je tolika da sve češće o sve tri omiljene teme možemo da pišemo istovremeno...

Naš lepi jezik, PC#19/146
Na kakvom se srpskom jeziku razgovara o računarima, kako izgleda Screen Saver za posle ručka, kakvog je ukusa disketa, kako da rešite problem notebook-a čiji je ekran isključen, koliko brzo štampa OKI, kako se ispovediti na moderan način i mnoge druge dogodovštine sa vedre strane računara.

CorelDRAW!, PC#19/0
Branko Nikitović
Uputstvo je pre svega namenjeno početnicima, pa ćete na njegovim stranicama pročitati kako se koriste osnovni alati, kako da iscrtate osnovne figure, dodate tekst slikama, postignete specijalne efekte...

64-bitni Windows, PC#20/9
Sava Zdravković
Tek smo prešli na 32-bitni softver, a već je vreme da se ide dalje - Sava Zdravković najavljuje 64-bitni NT.

Vesti, PC#20/10
Milan Bašić

Organizovani haos Comdex-a, PC#20/16
Jelena Rupnik
Jelena Rupnik posetila je jesenji Comdex, najveći računarski sajam koji je održan od 18. do 22. novembra u Las Vegasu.

Više od Jave, PC#20/18
Zoran Kehler
Zoran Kehler se javlja iz Vašingtona, sa zanimljivim vestima o kompaniji Marimba, koju su osnovali tvorci jezika Java, zatim informacijama o Internetu, Microsoft-u, mrežnim računarima...

Studije u Americi, PC#20/20
Zoran Budimlić
Iskustva Zorana Budimlića će vam pomoći će vam ako se odlučite za postdiplomske studije u Americi.

Stigao je MMX, PC#20/22
Majkl Mijatović
Za jedne je MMX korak napred u procesorskoj arhitekturi, za druge Intel-ova šarena laža... Do sada smo morali da verujemo jednima ili drugima, a sada može da se zaključuje i na osnovu testova koje je izvršio Majkl Mijatović.

27 otvorenih prozora, PC#20/27
Bojan Petrović, Voja Gašić
Da li je vreme da menjate monitor? Ako je odgovor potvrdan, Bojan Petrović, Voja Gašić i Aleksandar Šušnjar će vam pomoći da izaberete pravi model: detaljno su testirali praktično sve što može da se kupi na našim prostorima...

Kućni kontrolni centar, PC#20/41
Aleksandar Veljković
Packard Bell računar izgleda sasvim drugačije od svega što smo do sada videli... Aleksandar Veljković je proverio šta je u ovoj neobičnoj kutiji.

Multimedija za poneti, PC#20/42
Aleksandar Veljković
Doskora je bilo nezamislivo porediti notebook i desktop računare, a danas se čitava multimedija može zapakovati u minijaturno kućište... Aleksandar Veljković predstavlja modele firmi Compaq i DTK.

Četvorostruki laseri, PC#20/45
Branko Nikitović
Da li se bliži vreme kada ćemo kvalitetno odštampanom materijalu dodati i boje? Branko Nikitović je testirao HP-ov i QMS-ov kolor laserski štampač.

56600 bita u sekundu, PC#20/48
Rastko Maglić
Može li se i bez ISDN-a preći granica od 33600 bita u sekundi? Rastko Maglić predstavlja novu US Robotics tehnologiju x2...

U pravcu ISDN-a, PC#20/49
Dejan Foro
Kada modemi postanu prespori, pomišlja se na ISDN. Dejan Foro predstavlja ovu tehnologiju.

Statično i pokretno, PC#20/52
Nenad Veljković, Voja Gašić
Video dolazi i na vaše monitore... dočekajte ga koristeći dodatke koje predstavljaju Nenad Veljković i Voja Gašić.

Hardverski hakeri, PC#20/53
Bojan Petrović
Svi proizvođači video karti se trude da što češće izbace nove i brže modele, ali neki u pauzama rade i na drajverima... Bojan Petrović je istražio neobične metode kojima se služe.

Prvi utisci, PC#20/54
Voja Gašić
Voja Gašić i njegovi saradnici ovoga meseca su isprobali prvi CD-ROM uređaj dvanaestostruke brzine, daljinski upravljač za računar, Panasonic laserski štampač neobičnog oblika, čitač bar koda...

Novogodišnja jelka v.97, PC#20/137
Jelica Protić
Pred nama su dani praznika i opšte vreve, u kojoj u poslednji čas treba kupiti i po neki poklon za draga bića. Jelica Protić daje nekoliko ideja...

Umrežena tastatura, PC#20/139
Voja Antonić
Uređaj koji ste sagradili treba da komunicira sa svetom. Voja Antonić opisuje jednostavan i jeftin način da takvu komunikaciju ostvarite: povežite sklop sa standardnom PC tastaturom.

Microsoft Word 97, PC#20/56
Ana Mijušković
Ana Mijušković je detaljno testirala verziju 97 najpopularnijeg tekst procesora na svetu, Microsoft Word-a.

Sa tri na četiri, PC#20/65
Darko Staničić
I pored skoka verzije, Photoshop 4.0 ne donosi ništa revolucionarno novo. Ipak, rad sa njim je olakšan, a Darko Staničić piše i o sitnicama koje je jedva dočekao...

Novelovi aduti, PC#20/68
Vlada Ćalić
Vlada Ćalić prestavlja kompletnu ponudu firme Novell na polju mrežnih operativnih sistema.

Novi Corel na prvi pogled, PC#20/70
Darko Staničić
Darko Staničić je isprobao CorelDRAW! 7 i opisuje prve utiske... novosti koje dolaze su, po svemu sudeći, dovoljne da zaboravite na sve probleme.

Vizuelna lisica, PC#20/72
Milan Bašić
Prvi utisci Milana Bašića o novog verziji Microsoft-ove baze podataka namenjene programerima, Visual FoxPro 5.

Privreda na disketama, PC#20/73
Duško Savić
Kome ponuditi i prodati to što ste napravili? U pomoć stiže Infotel, elektronska baza od preko 40.000 preduzeća koju predstavlja Duško Savić.

YU slova na Internetu, PC#20/76
Dragan Sretenović
Dragan Sretenović vam pomaže da rešite problem koji, bumom Interneta, prestaje da bude lokalni: kako da vaše Web strane sadrže YU slova koja će i drugi videti?

Usađeni u Warp, PC#20/80
Vladimir Ilić
Svakako ste čuli za termin OpenDoc - Vladimir Ilić će vam pomoći da naučite o čemu se tačno radi.

Bubolovac bez premca, PC#20/83
Vlada Klisić
BoundsChecker je, kaže Vlada Klisić, sjajna dopuna Visual C++ okruženju, koja će povećati efikasnost Microsoft-ovog debagera.

Komercijalni Unix, PC#20/85
Pavle Peković
Od početka osamdesetih, kada je kupila odbačeni Microsoft-ov Xenix, firma SCO je obavezno ime kada se govori o Unix-u na PC-ju. Pavle Peković predstavlja njihov novi OpenServer 5.0.2.

Jednostavna skladišta podataka, PC#20/89
Bojan Zanoškar
Bojan Zanoškar objašnjava kako rade skladišta podataka i na koje tehnike i mogućnosti Oracle baze treba obratiti pažnju.

Korisne alatke, PC#20/93
Jovan Bulajić
Od mnoštva raznih alatki i dodataka Windows-u 95 i NT-u, Jovan Bulajić je izabrao nekoliko "sitnica" koje će pomoći u svakodnevnom radu.

Čekajući DVD, PC#20/133
Aleksandar Veljković
Aleksandar Veljković ovog meseca predstavlja dva velika Microsoft-ova CD-ROM izdanja, kao i prve laste domaće multimedijalne scene.

Veza sa svetom, PC#20/96
Nenad Batoćanin
Nenad Batoćanin piše o naizgled prostom, a u stvari trnovitom i dugom putu koji vodi od diskete do sređenih podataka u bazi.

Mreža kao računar, PC#20/100
Nebojša Vasiljević
Može li se sa drugim računarima komunicirati kao što se komunicira sa potprogramima? Nebojša Vasiljević opisuje Remote Procedure Call mehanizme.

Moć nultog prstena, PC#20/102
Miljan Jovanović
Osnova 32-bitnog Windows-a su VxD drajveri, koje mikroprocesor izvršava u svom najprivilegovanijem prstenu. Miljan Jovanović opisuje njihovu strukturu.

Sezam za firme, PC#20/105
Dejan Ristanović
Prvi korisnici Interneta su uvek pojedinci, ali rastom njihovog broja raste i interes firmi za prisustvo na Web-u. Šta SezamPro može da ponudi firmama?

Halo preko Mreže, PC#20/108
Vladimir Kukuruzović
Međunarodni razgovor po ceni lokalnog poziva? Vladimir Kukuruzović objašnjava zašto se telefonske kompanije osećaju neugodno kada se pomene reč Internet.

Mrežni pauci, PC#20/111
Branko Nikitović
Sve je više programa koji surfovanje čine efikasnijim, a važno mesto među njima zauzimaju Web spideri. Branko Nikitović je isprobao nekoliko najvažnijih.

Preko preče - satelitom brže, PC#20/113
Berislav Todorović
Šta mislite o sopstvenoj satelitskoj anteni koja će vam omogućiti pristup Internetu brzinom 512 kb/s? Berislav Todorović kaže da to više nije naučna fantastika - DirecPC je popularan u mnogim zemljama...

Virtuelni svetovi, PC#20/117
Miodrag Gvozdenov
Da li je vaše virtuelno telo nekada poželelo da prošeta cyberspace-om? Miodrag Gvozdenov predstavlja Cybergate, program koji takve šetnje čini mogućim.

Java pod haubom, PC#20/121
Aleksandar Petrović, Milan Maksimović
Iako je Java prenosiv jezik, ispod njegove platformske nezavisnosti krije se mnogo zanimljivih trikova. Aleksandar Petrović i Milan Maksimović otkrivaju neke od njih.

Šoping na Mreži, PC#20/125
Miloš Nikolić
Na Internetu već postoji mnoštvo sajtova preko kojih možete kupiti sve i svašta - Miloš Nikolić je obišao neke od njih.

Za časove dokolice, PC#20/129
Vesna Milošević
Neobavezni sadržaji su ono što interesuje milione korisnika Interneta. Vesna Milošević je obišla mesta na kojima se govori o filmu i muzici.

Skupoća kao inspiracija, PC#20/141
Voja Antonić
Rezultati novog kola konkursa za originalni projekat.

25 godina (mikro)bajtova, PC#20/144
Dejan Ristanović
Krećemo od daleke istorije i prvih mikroprocesora, ali se ostatak "Bajtova" bavi itekako modernim temama...

Softverski automobil, PC#20/146
Računarska industrija napreduje mnogo brže od svih ostalih, ali bi možda mogla ponešto da nauči i od drugih. Kako bi izgledao auto koji bi proizvodio Microsoft, da li je tele bolje od računara, šta se priča u školskom programu, u kakvom okruženju Oracle najbolje radi i druge priče sa neobavezne strane računarskog sveta...

PC vremeplov, PC#20/0
Milan Bašić
Štivo koje ćete sa zadovoljstvom čitati tokom nastupajućih praznika: Milan Bašiće je sakupio 15 priča u kojima se naši saradnici prisećaju raznih dogodovština iz njihove profesionalne karijere. Svakoj godini od nastanka PC računara do danas posvećena je po jedna priča, a neke od tema su: prvi PC računari, nastanak domaće računarske štampe, stvaranje ćiriličnih fontova, DTP bum, nailazak Windows-a, "švercovanje" na Internet tokom sankcija... tu je čak i jedna ljubavna priča. Autori priča su, uz Milana Bašića, Voja Antonić, Voja Gašić, Pavle Peković, Dejan Ristanović, Nenad Veljković, Sava Zdravković i Zoran Životić.

Kompjuter u svemiru, PC#21/9
Sava Zdravković
Trideset godina pošto je Artur Klark zamislio HAL-a, jedan računar će zaista predvoditi svemirsku misiju - Sava Zdravković piše o računaru koji će osvojiti Mars.

Moda ili potreba, PC#21/10
Bob Đurđević
Bob Đurđević analizira mrežne računare: da li su oni zbilja potreba tržišta, ili par velikih firmi nameće korisnicima takvu ideju samo da bi bila ugrožena pozicija Microsoft-a?

Vesti, PC#21/10
Milan Bašić

Bilova kristalna kugla, PC#21/16
Zoran Kehler
Zoran Kehler komentariše tekst Bila Gejtsa koji je nedavno objavio svoja predviđanja za 1997. godinu - da li će rast i profitabilnost Interneta biti ispod očekivanja većine prognostičara?

Office u kući strave, PC#21/18
Jelena Rupnik
Jelena Rupnik javlja se iz Londona, gde je, bez previše pompe, promovisan Office 97. Verovali ili ne, zainteresovanim novinarima ovaj paket je predstavljen u poznatoj kući strave!

Demo party u Finskoj, PC#21/20
Marko Savković je posetio takmičenje u pisanju introa, kratkih i efektnih programa koji često predstavljaju pravo čudo optimizacije...

U centru supermreže, PC#21/21
Dejan Ristanović, Pavle Peković
PentiumPro prestaje da bude "egzotika", ali mašina sa dva P6 procesora ne viđa se svaki dan. Pavle Peković i Dejan Ristanović testirali su HP NetServer LH Pro.

Kiseonik silicijumske doline, PC#21/24
Aleksandar Šušnjar
Silicon Graphics je dve godine je radio na novoj generaciji radnih stanica. Rezultat je O2, koji je stigao i u Beograd...

Sasvim novi svet, PC#21/27
Josip Modli
Alternative PC-ju? Josip Modli predstavlja PowerPc računar Umax Pulsar 2000.

DVD jelovnik, PC#21/29
Majkl Mijatović
Počeli su jednobrzinci, proslavili su se dvobrzinci, a sada se već najavljuju i 16X CD čitači. Majkl Mijatović predstavlja vaš sledeći CD... DVD

Računar sa iznenađenjem, PC#21/31
Aleksandar Veljković
Možete li da zamislite dobro opremljen, multimedijalni Pentium, sa kolor ekranom, prepun RAM-a i prostora na disku, a pri tome manji od A4 formata? Odgovor Aleksandra Veljkovića glasi - HP OmniBook

Mali i malo veći, PC#21/33
Branko Nikitović
Do skora se znalo: za kućne primene ručni, a za profi flatbed skener. Branko Nikitović predstavlja Mustek modele koji bi mogli da izmene ovu konvenciju.

Sve bolje digitalne slike, PC#21/35
Branko Nikitović
Želite li da budete u centru pažnje? Da se svi pitaju kakav li je to fotoaparat svemirskog oblika koji imate u ruci? Zahvaljujući (i) "Polaroidovoj" kameri, Branko Nikitović je prošlog meseca bio u centru pažnje.

Staro za novo, PC#21/36
Bojan Petrović
Došlo je vreme za upgrade vašeg računara? Bojan Petrović će vam pomoći da, uz minimalno ulaganje, obezbedite maksimalno ubrzanje.

Kartice za pokretne slike, PC#21/39
Dejan Veselinović
Dejan V. Veselinović je testirao četiri video kartice čija se cena ne može smatrati niskom - kakve su performanse?

Konverzija za male pare, PC#21/41
Saša Krstić
Brza, 64-bitna video karta sa 2 MB memorije, 3D akceleratorom, MPEG dekoderom, kompozitnim video i S-VHS izlazom, koja košta manje od $100... Saša Krstić predstavlja karticu koja zadovoljava sve te uslove!

Samo za hrabre, PC#21/44
Rastko Maglić
BIOS obično posmatramo kao deo matične ploče - Rastko Maglić pokazuje kako BIOS može da se unapredi...

Vidim te..., PC#21/48
Voja Gašić
Nije dosta što možemo da se dopisujemo, surfujemo, pa i telefoniramo preko Interneta. Voja Gašić predstavlja opremu pomoću koje ćemo se i gledati...

Prvi utisci, PC#21/51
Voja Gašić
Voja Gašić ovog meseca predstavlja nekoliko zanimljivih video, grafičkih i TV kartica, jedan modem privlačnog imena i druge interesantne novitete...

Tastatura u mreži (II), PC#21/139
Voja Antonić
Komunikacija tastature i računara nije tako jednostavna kao što to na prvi pogled izgleda. Voja Antonić u ovom broju predstavlja protokol.

Povratak starog mačka, PC#21/57
Darko Staničić
CorelDraw 7.0 - da li će proći u znaku novosti ili u znaku bagova? Darko Staničić na veće probleme nije naišao, pa predstavlja novosti...

Novi stari Excel, PC#21/61
Branko Nikitović
Excel 97, po rečima Branka Nikitovića, donosi poboljšavanje već viđenog. Rad je bolje prilagođen 32-bitnom okruženju, kod je optimizovan, a prava novost je Internet.

xBase u Windows vodama, PC#21/65
Milan Bašić
Nije malo programera koji egzistenciju zasnivaju na xBase dijalektima. Za njih je FoxPro važan alat, pa Milan Bašić predstavlja verziju 5.0.

Za čoveka sa idejom, PC#21/69
Dragan Sretenović
Ako volite lepo, najnovija verzija PowerPoint-a, koju predstavlja Dragan Sretenović sigurno će vam se svideti.

Terenski rendering, PC#21/74
Stevan Josimović
Stevan Josimović predstavlja rendering program izuzetnih karakteristika, Bryce 2.0.

Warp pod mrežom, PC#21/76
Vladimir Ilić
Warp 4.0 smo već predstavili, ali je ona svakako vredna dodatnih analiza. Vladimir Ilić je testirao Warp u mrežnom okruženju.

Koji je vaš Type, PC#21/80
Bojan Stojanović
Velika dilema digitalne tipografije je za koji se format slovnih likova opredeliti. Bojan Stojanović suočava argumente za TrueType i Adobe Type 1.

Raketa za Delphi, PC#21/84
Jovan Bulajić
Pišete baze podataka u Delphi-ju? Jovan Bulajić vam predlaže da probate Apollo.

Uslužni programi, PC#21/86
Jovan Bulajić
Američka kompanija 3M, izumitelj Post-It papirića, napravila je i elektronsku verziju - Post-It software notes. O ovakvim i sličnim sofverskim biserima piše Jovan Bulajić.

Oklopljeni Word, PC#21/88
Kristijan Lazić
Prošlo je više od godinu dana od kako se pojavio prvi makro virus za Word. U julu smo saznali i za postojanje Excel virusa. Kristijan Lazić savetuje kako da im se sklonite sa puta.

Domaća multimedija, PC#21/89
Zoran Koš
Izdavaštvo na CD-ROM-u u Srbiji je najzad počelo - Zoran Koš predstavlja nekoliko prvih poduhvata.

Jednostavnije modeliranje, PC#21/91
Maja Vilus
Ako ste se ikada našli pred zadatkom projektovanja kompleksne baze podataka, zanimaće vas razna rešenja. Maja Vilus predstavlja proizvode kompanije Logic Works.

Multimedija i(li) Internet, PC#21/135
Aleksandar Veljković
Iz bogate ponude domaćih cedeteka, Aleksandar Veljković je odabrao malo mitologije, malo geografije, malo biologije i, verovali ili ne, pravu školu klavira.

SezamPro danas, PC#21/93
Dejan Ristanović
Tehnologija na kojoj je zasnovan SezamPro doživela je toliko promena da vredi baciti pogled na blok shemu Sezamovog današnjeg hardvera i softvera...

Java sa dva plusa, PC#21/94
Milan Maksimović, Aleksandar Petrović
Posle uspešne bete, došla je finalna verzija Microsoft-ovog Java okruženja. Milan Maksimović i Aleksandar Petrović predstavljaju novosti.

Sa Netware-a na Web, PC#21/100
Vlada Ćalić
Predstavljajući verziju 2.5 svog Web servera za Netware, Novell je konačno uhvatio korak sa konkurencijom na važnom polju Web izdavaštva. Vlada Ćalić je isprobao Web server i IntranetWare, odnosno Netware 4.11.

Planetarni razgovor, PC#21/102
Dejan Sandić
IRC je konferencijski sistem koji radi na modelu klijent server arhitekture, a Dejan Sandić tvrdi da se tokom godina razvio u jedan od standardnih servisa na Internetu...

Komunikacioni Office, PC#21/105
Vlada Ćalić
U 1997. trka browser-a se nastavlja: stigla je prerelease verzija Netscape Communicator-a. Vlada Ćalić pažljivo prati događaje...

Od mašine do mašine, PC#21/108
Berislav Todorović
Posle rutiranja poruka između više mreža, Berislav Todorović objašnjava kako se poruke prosleđuju odredišnom računaru unutar mreže.

Računarski časopisi, PC#21/131
Dejan Ristanović
Dejan Ristanović predstavlja Web strane poznatih računarskih časopisa: PC Magazine, PC World, Byte, Personal Computer World... Od 1. januara ovom društvu pridružio se i "PC"...

List po list - stablo, PC#21/111
Maja Vilus
Nakon nizova i listi, u seriji tekstova Maje Vilus na red su došli redovi, stekovi i složenije strukture, stabla.

Rešenje sa druge strane, PC#21/113
Voja Antonić
Iskustvo nas ponekad navodi na potpuno pogrešan trag, ali iskočiti iz tog koloseka nije lako. A samo mali pomak može dati iznenađujuće jednostavna rešenja. Zoran Životić daje primer...

UART u zemlji čuda, PC#21/116
Miljan Jovanović
Nastavljajući priču o VxD drajverima, Miljan Jovanović ovoga puta opisuje osnove drajvera koji će komunicirati sa UART-om.

C idiomi, PC#21/120
Milan Maksimović
Šta biste pomislili kada bi vam neko, na pitanje "kako ide?", odgovorio sa: "brzo"? I programski jezici takođe imaju svoje idiome, kaže Milan Maksimović.

Dodaj mi listu, PC#21/124
Nebojša Vasiljević
Prenošenje složenijih tipova podataka kao parametrara i rezultata udaljenih procedura predstavlja poseban problem kojim se bavi XDR... i Nebojša Vasiljević

Za programere i ostale, PC#21/129
Duško Savić
I ovoga meseca Duško Savić je zavirio u izloge knjižara tragajući za naslovima koji će interesovati najveći broj čitalaca. Trenutno su hit teme Internet i Windows programiranje...

Bagovi i lekovi, PC#21/141
Dejan Ristanović
Sve moćniji komercijalni programi donose sve više bagova - ovoga meseca Odabrane bajtove posvećujemo velikim paketima i načinima da se oni poboljšaju, a problemi otklone. Za to vreme, Voja Antonić piše o hardverskim trikovima.

Koči kao Windows, PC#21/146
Kakvo smo ulje za kočnice našli na buvljaku, kako bi svet izgledao da se devojke upgrade-uju kao softver, može li se računar uklopiti u okolinu, nova funkcija za stari flopi i drugi događaji sa vedrije strane računara.

Access - ključ za pristup, PC#21/0
Čedomil Višnjić
Specijalni dodatak nosi naslov "Access, ključ za pristup". U pitanju je uputstvo za korišćenje popularne Microsoft-ove baze podataka prilagođeno pre svega početnicima: opisuje se osnova relacionog modela, kreiranje baze, upotreba wizard-a, postavljanje upita, štampanje rezultata... Autor je Čedomil Višnjić.

Godinu dana kasnije, PC#22/9
Berislav Todorović
Godinu dana od dolaska Interneta u naše krajeve, Berislav Todorović zapaža šta je od tada urađeno, a šta nam tek predstoji.

Japanci dolaze, PC#22/13
Bob Đurđević
Frank Keri šef IBM-a od 1973. do 1981. je, kaže Bob Đurđević, imao fobiju da će Japanci izvršiti invaziju na američko kompjutersko tržište. Tako je IBM drastično smanjio cene, rasprodao mašine koje su bile iznajmljene mušterijama i proširio proizvodni kapacitet, ne bi li postao proizvođač najjeftinije robe u računarskoj industriji. Japanci tada nisu došli, ali izgleda da sada spremaju iskrcavanje...

Vesti, PC#22/13
Milan Bašić

Novi putevi do Web-a, PC#22/20
Zoran Kehler
Zoran Kehler predstavlja fantastične mogućnosti koje donose nove tehnologije - sprega mobilnog telefona i računara upravo doživljava punu afirmaciju. Za to vreme, Internet se menja, i od medija po kome smo slobodno lutali, polako prerasta u sistem koji će željene informacije potpuno automatski isporučivati našem računaru.

Dani Lotusa u Nici, PC#22/22
Jelena Rupnik
Pritisnut Microsoft-om sa jedne i Novell-om sa druge strane, Lotus se, sada pod IBM-ovom kapom, bori za svoje uzdrmano mesto na tržištu groupware aplikacija. Ulaganja su ogromna, ali se već vide značajni rezultati; neki od njih prikazani su na skupu Lotusphere 97 koji je posetila Jelena Rupnik.

Kanski (PC) festival, PC#22/22
Jelena Rupnik
Azurna obala postaje centar kompjuterskih zbivanja u Evropi. U predvečerje slavnog filmskog festivala, Jelena Rupnik posetila je Milia '97 sajam, bez sumnje događaj godine za rastuću industriju multimedije.

Za grafičke pregaoce, PC#22/25
Voja Gašić
Voja Gašić je video kako Hewlett-Packard zamišlja beskompromisne performanse, za računarski beskompromisne, 3D bazirane NT aplikacije. Odgovor se zove Vectra XW.

MMX prvenci, PC#22/28
Majkl Mijatović
Dr Majkl Mijatović kaže da ovih dana u Americi nikome ne pada na pamet da kupi računar bez MMX procesora, a Intel ide i dalje, najavljujući Pentium II.

Compaq-ova Armada, PC#22/30
Aleksandar Veljković
Pentium procesor i multimedijalna oprema sada su već standard za prenosive računare, a kako je sve to uklopljeno u Compaq-ovom notebook računaru Armada 4120, piše Aleksandar Veljković.

(Ne)dostižni Pentium, PC#22/33
Bojan Tepavčević
Prisustvo Pentium kompatibilnih procesora alternativnih proizvođača neminovno postavlja pitanje njihovih performansi u odnosu na original. Bojana Tepavčevića najviše je interesovala numerika.

Diskovi u teoriji i praksi, PC#22/37
Bojan Petrović
Nabavka bržeg diska, kao i kod ostalih komponenti PC računara, zavisi od najmanje dva faktora: brzine i cene. Bojan Petrović pokušao je da te faktore premeri pravim aršinima...

Digitalna fotografija, PC#22/45
Branko Nikitović
Sećate li se revolucionarnih Polaroid fotoaparata koji su pravili sliku za nekoliko minuta? Branko Nikitović pokazuje da je elektronika je taj san ponovo učinila mogućim...

Video autoput, PC#22/49
Saša Krstić
Da li biste voleli da pritiskom na ALT+TAB pretvorite monitor u pravi pravcati TV, bez treperenja i zračenja? Saša Krstić opisuje kartice koje to obezbeđuju.

Monitor koji pleše, PC#22/52
Bojan Petrović
Monitore više ne čini samo ekran. Bojan Petrović probao je dva osveženja na našem tržištu. ADI monitori idu dalje...

Mali i malo veći, PC#22/53
Branko Nikitović
Minolta PagePro 6 bi se savršeno uklapala u poređenje malih štampača, a HP 6P se pojavio pre par meseci, ali su oba zaslužili pažnju Branka Nikitovića.

Dobra mreža u zalivu, PC#22/56
Dragan Sretenović
Od nedavno su u mreži ETF-a i switching hub-ovi čuvenog proizvođača mrežne opreme Bay Networks. Uz prve utiske, Dragan Sretenović nastavlja priču o konfigurisanju savremene mreže...

Prvi utisci, PC#22/58
Voja Gašić
Nešto novih ploča, nova zvučna kartica, nekoliko "vrućih" grafika su teme kojima su se bavio hardverski tim. Dosta je ostalo i za sledeći broj...

Instant projektovanje, PC#22/132
Voja Antonić
Nije prvi put da pišemo o tome kolike su potrebe naše industrije za uvođenjem automatizacije. Voja Antonić predstavlja industrijski kontroler proizašao je iz konkretnog projekta...

Slučaj dame koja nestaje, PC#22/65
Bojan Stojanović
Da li je za otmenost u zrelim godinama zaslužna stara slava, novi maniri ili je sve to samo make-up? Bojan Stojanović predstavlja Corel Venturu 7, koja je ujedinila sve te prednosti.

U vašoj kancelariji, PC#22/71
Dejan Ristanović
U prethodnim brojevima "PC"-ja predstavili smo komponente Office-a, a sada je vreme da ih prilagodimo našim uslovima. Dejan Ristanović daje nekoliko zgodnih saveta.

Modelarski koktel, PC#22/73
Stevan Josimović
Primetili ste da su programi za 3D modeliranje zapostavljeni? Ovoga puta Stevan Josimović im posvećuje više pažnje.

Aladinov čarobni emulator, PC#22/76
Bojan Stojanović
Kažu da besplatne stvari vrede koliko i koštaju. Bojan Stojanović našao je častan izuzetak - Aladdin Ghostscript, emulator PostScript Level 2 jezika koji ujedinjuje Acrobat Reader i Distiller.

Norton prati hrabre, PC#22/79
Aleksandar Veljković
Vremenom je Norton Utilities postao skup moćnih programa za održavanje sistema, a sa pojavom Windows-a 95, preselio se u novo okruženje. Aleksandar Veljković je pregledao verziju 2.0.

Internet iz kutije, PC#22/81
Pavle Peković
Trenutni hit su "sve u jednoj kutiji" Internet/intranet paketi kao što je SCO Internet FastStart, koji predstavlja Pavle Peković...

Strogo kontrolisani radovi, PC#22/85
Vlada Klisić
Jeste li se zapitali kako se Microsoft-ovi razvojni timovi snalaze u mnoštvu složenih projekata? Vlada Klisić objašnjava da se rešenje zove Visual Source Safe...

VisualAge Basic, PC#22/88
Vladimir Ilić
Pre tri meseci pisali smo o beta verziji VisualAge bejzika. U međuvremenu je IBM završio projekat, a do Vladimir Ilića je stigla i finalna verzija razvojnog okruženja za razne operativne sisteme.

Uslužni programi, PC#22/90
Jovan Bulajić
Jovan Bulajić i u ovom broju predstavlja pregršt malih, ali korisnih programa.

Moderni trojanci, PC#22/105
Kristijan Lazić
Ako vam Navigator ili Explorer obore sistem, nemojte odmah kriviti programere. Kristijan Lazić sada nas plaši trojanacima koji se kriju na Web stranama...

Nauka na CD-u, PC#22/130
Zoran Koš
McGraw-Hill se pretežno bavi izdavanjem naučne i stručne literature. Zato je Zoran Koš sa velikim interesovanjem pogledao njihovo CD izdanje Encyclopedia of Science & Technology...

Štrumfovanje sa disketama, PC#22/92
Nenad Batoćanin
Komandu COPY korisnici upoznaju već u prvim danima rada sa računarom. Kada je Nenad Batoćanin dobio zadatak da implementira "obično" kopiranje podataka, stvari su se iskomplikovale.

Delphi i njegov asembler, PC#22/96
Dražen Kosić
Dražan Kosić kaže da mnogi i ne znaju da je u Delphi ugrađen sasvim solidan asembler.

Servisi i događaji, PC#22/98
Miljan Jovanović
U prošlom broju saznali ste šta znači virtualizacija uređaja; došlo je vreme da Miljan Jovanović zaplovi u veće dubine i realizuje neke "nemoguće" stvari.

Škola lepog pevanja, PC#22/101
Dejan Jelović
Osnovni problem koji se javlja kada saznate za neku novu metodologiji rada jeste "kako znati da je dobra"? Dejan Jelović posmatra moderno programiranje iz tog ugla.

Programiranje pod X-om, PC#22/103
Nebojša Vasiljević
Grafički korisnički interfejs (GUI) se i na Unix-u realizuje kroz sistem prozora. Ime mu je X Window System, a objašnjava ga Nebojša Vasiljević.

Internet u poslovanju, PC#22/107
Nikola Mitrović
Internet nije samo šareni Web; za firmu koja intenzivno posluje sa svetom to je i način da se postignu spektakularne uštede. Pogledajmo primer Nikole Mitrovića.

Pomoću štapa i kanapa, PC#22/109
Berislav Todorović
U nedostatku profesionalne opreme, običan PC može da posluži kao jeftin ruter ili access server. Prednosti i mane tog rešenja objašnjava Berislav Todorović.

Mrežni radio, PC#22/115
Vlada Ćalić
Lutajući Web-om, svakako ste nailazili i na zvuk, a možda i radio stanice koje emituju program preko RealAudio sistema. Krajnje je vreme da vas Vlada Ćalić upozna sa njim...

Noviteti i brzina, PC#22/117
Aleksandar Petrović, Milan Maksimović
Aleksandar Petrović i Milan Maksimović uporedili su performanse različitih Java okruženja i bacili pogled na novitete iz Sun-ove i IBM-ove kuhinje.

Web sa stilom, PC#22/121
Dejan Kuga
Kada je počela masovna seoba sadržaja na Web, Dejan Kuga pomislio je da je 600 godina tipografije bačeno u vodu. Sve dok se nisu pojavili stilovi...

Za ostatak sveta, PC#22/124
Dejan Ristanović
Kao komercijalni sistem, SezamPro je najveći deo ponude usmerio prema svojim pretplatnicima. Dejan Ristanović primećuje da se pojavljuje sve više sadržaja dostupnih i onima koji samo lutaju Mrežom.

Virtuelni SF svetovi, PC#22/125
Aleksandar Petrović
Scenografija prosečnog SF filma se ne može zamisliti bez računara, Aleksandar Petrović kaže da računari dosta duguju SF-u, pa je došlo vreme da se dug vrati...

U društvu je lepše, PC#22/127
Vladimir Prelovac
Igrati protiv čoveka je i dalje daleko veće zadovoljstvo nego protiv kompjutera. A uz Internet na dohvatu, Vladimir Prelovac lako stiže do čitavog igračkog sveta...

Elektronski novac, PC#22/128
Miloš Nikolić
U proteklih nekoliko hiljada godina, ljudi su novcu davali mnogo različitih oblika. Miloš Nikolić predviđa da dolazak Interneta otvara novo poglavlje vekovne Knjige o novcu.

Varljivo leto '96, PC#22/136
Zoran Budimlić
Kada je Zoran Budimlić upisao postdiplomske studije na Rajsu, nije imao predstavu čime će se baviti u budućnosti. A onda je došla Java i okrenula sve naopačke...

Jedna mala podvala, PC#22/140
Voja Antonić
Voja Antonić će vam pomoći da za svoj dodatak ne realizujete posebno napajanje...

Od Kancelarije do Mreže, PC#22/141
Dejan Ristanović
Još jedan koktel trikova koji će vam pomoći da efikasnije koristite PC, Windows i mrežu.

Hardver za ovo leto, PC#22/146
Znate li, recimo, zašto se plavuša prehladila sedeći ispred kompjutera? Nije umela da zatvori Windows... A druga plavuša je kucala tekst na upravo pristiglom Microsoft-ovom CD-u. Posetite vedru stranu časopisa "PC"...

WinWord - kompletno uputstvo za upotrebu, PC#22/0
Ana Mijušković
Specijalni dodatak posvećen je programu Microsoft Word 97 - ovo kompletno uputstvo za upotrebu najpopularnijeg tekst procesora na svetu pomoći će vam da upoznate sve važne novosti koje su ugrađene u verziju 97, ali i da racionalno iskoristite mogućnosti koje Word ima već godinama i kojima duguje svoju slavu. Od poslovnog pisma pa do dizajna Web prezentacije, sve se sada može uraditi u jednom programu. Autor dodatka je Ana Mijušković.

Kolaps telefona, PC#23/9
Sava Zdravković
Žalimo se na loše telefonske linije? Sava Zdravković nas "teši" da ni u Americi nije bolje - Internet i Web prete da potuno unište telefonski sistem!

Compaq i Vol Strit, PC#23/13
Bob Đurđević
Compaq-ove akcije su poslednjih dana žestoko skočile, a berza slavi firmu koju je pre samo godinu dana olajavala. Bob Đurđević se pita da li je pre godinu dana situacija bila tako loša, i da li je danas tako dobra...

vesti, PC#23/14
Milan Bašić

Pazite šta download-ujete, PC#23/20
Zoran Kehler
Zoran Kehler se javlja iz Vašingtona, izveštavajući o dilemama pred kojima se nalaze administratori kompanijskih mreža - da li biti dosledno konzervativan, ili se uklopiti u trend automatskog update-a softvera posredstvom Interneta...

CeBIT i njegove mreže, PC#23/21
Nenad Repac
Nenad Repac je posetio CeBIT, najveći i najznačajniji računarski sajam u Evropi. Najviše su ga interesovale mreže i komunikacije, a ponude te vrste bilo je na svakom koraku... pogledajte šta velike firme planiraju za sledeću godinu, i kako se u to uklapa naš PTT...

Moderne mreže na snegu, PC#23/22
Jelena Rupnik
U poznatom zimskom centru Garmiš Partepartenkirhenu održan je trodnevni simpozijum na kome su računarski novinari imali priliku da "prorešetaju" pitanjima vrhunske stručnjake najvećih firmi koje se bave mrežama. Jelena Rupnik je bila tamo...

San i java Bila Gejtsa, PC#23/143
Milan Bašić
Časopis PC Magazine objavljuje opširan intervju sa prvim čovekom računarske industrije. Milan Bašić je izdvojio najinteresantnije delove koji oslikavaju Gejtsov pogled na prošlost, sadašnjost i budućnost računarske industrije.

Compaq-ova mreža, PC#23/25
Pavle Peković
Računari sa imenom su i kod nas sve češći, pa su Pavlu Pekoviću na test stigla dva snažna Compaq-ova servera i jedna radna stanica.

Mrežni računari, PC#23/29
Majkl Mijatović
Posle višemesečne žestoke polemike koja je vođena na konceptualnom nivou, mrežne računare sada možemo i da isprobamo. U ruke Majkla Mijatovića stigli su prvi modeli.

Još šest prozora, PC#23/31
Bojan Petrović
Sve veći izbor monitora naveo je Bojana Petrovića da pregleda još nekoliko ADI i Gold Star monitora iz najnovije ponude...

Gorivo od R10000 oktana, PC#23/33
Aleksandar Šušnjar
Silicon Graphics i dalje zamenjuje klasične arhitekture novima. Tako Indigo2, odlazi u penziju; na radost Aleksandra Šušnjara, zamenjuje ga Silicon Graphics Octane.

Skener za profesionalce, PC#23/36
Milan Bašić
Krajem prošle godine pojavila se nova klasa skenera koji, po pristupačnoj ceni, nude kvalitet za koji ste do skora morali da platite preko 10K dolara. Milan Bašić je testirao rodonačelnika klase - Agfa DuoScan.

SCSI diskovi, PC#23/40
Bojan Petrović
Nakon IDE diskova, na red je došao i SCSI. Bojan Petrović testira diskove, ali i objašnjava osnove i svrsishodnost ovog standarda.

Čekajući brzinu, PC#23/48
Saša Krstić
Tehnologija uređaja za snimanje CD-ROM-ova brzo napreduje, pa su velike firme krenule korak dalje. Saša Krstić predstavlja najnovije modele.

Trostruka kamera, PC#23/50
Branko Nikitović
Minolta RD-175 je elektronski fotoaparat sa čak tri CCD čipa. Ostavljena je mogućnost korišćenja standardnih objektiva, bliceva i druge fotoopreme - prava poslastica za Branka Nikitovića.

Na 75 MHz, PC#23/52
Rastko Maglić
Pre nekoliko meseci, firma Cyrix je predstavila je P200+, koji punu snagu postiže na ploči koja radi na 75 MHz. Isprobao ju je Rastko Maglić...

U šezdeset četiri glasa, PC#23/53
Stevan Josimović
Stevan Josimović predstavlja novu verziju Sound Blaster-a koja nosi oznaku AWE64 i predstavlja direktnog naslednika modela AWE32.

Mrežni doktor, PC#23/54
Zoran Životić
Instalirali ste mrežu, ali da li će ona optimalno raditi? Zoran Životić predstavlja uređaje uz pomoć kojih ćete to proveriti.

Mreže i kablovi, PC#23/57
Slobodan Ljubišić
Koaksijalni kabl je stvar prošlosti, ali put do moderne mreže nije uvek jasan. Slobodan Ljubišić predstavlja SegWay Port Switch, uređaj koji će administratora mreže lišiti mnogih glavobolja...

Prvi utisci, PC#23/61
Voja Gašić
Pregršt grafičkih kartica, 16-brzinski CD-ROM čitač, daljinski upravljač, novi VGA-TV konverter i drugi uređaj pod lupom naših saradnika...

Miki Maus i programiranje, PC#23/132
Voja Antonić
Na primeru jednog meteorološkog uređaja, Voja Antonić demonstrira različite konstruktorske pristupe u projektovanju hardvera.

DTP u jednoj kutiji, PC#23/67
Darko Staničić
Pre 12 godina, kompanija Aldus je predstavila PageMaker. Sada je do Darka Staničića stigla verzija 6.5...

I dalje na vrhu, PC#23/72
Čedomil Višnjić
Kampanja koja je pratila Access 97 bila je relativno skromna, a noviteti su opisivani uglavnom uopšteno. Čedomil Višnjić je otkrio prave novosti tek u radu...

Ključ vaše prezentacije, PC#23/74
Dejan Ristanović
Kada se radi o programima za dizajniranje Web strana, nema mu ravnog! FrontPage munjevito osvaja tržište, a verziji 97 i Dejan Ristanović teško nalazi zamerku.

Poslednji dani kasete, PC#23/81
Nebojša Stanojević
Pisaća mašina je već u muzeju, a kada će se video mašina naći pored nje, zavisi od brzine rešavanja problema koji se trenutno nalaze pred digitalnom medijem. Nebojša Stanojević piše o nelinearnoj montaži.

HiFi Boje, PC#23/85
Dejan Kuga
Šta da radite ako vam je potrebna publikacija koja će, već na prvi pogled, zračiti živošću, intenzitetom i preciznošću boja? Dejan Kuga predlaže da bojama dodate još jednu dimenziju...

Izaberite operativni sistem, PC#23/88
Miljan Jovanović
System Commander i Miljan Jovanović će vam pomoći da izaberete operativni sistem već pri startovanju računara: samo odaberete opciju iz meniju.

Potomak sam, tim se dičim..., PC#23/89
Brankica Rakić
Pravljenje genealoškog stabla je pozamašan posao; Brankica Rakić je pozvala u pomoć namenski softver...

Brzi pregled slike, PC#23/90
Jovan Bulajić
Ovomesečni biser iz kuhinje Jovana Bulajića je ACDSee za Windows 95. Ali ima tu i drugih kratkih i korisnih programa...

Iz Clipper-a u Windows, PC#23/92
Jovan Bulajić
Jovan Bulajić predstavlja još jednu biblioteku pomoću koje će se vaši Clipper programi preseliti u Windows okruženje.

Šarena ponuda, PC#23/134
Aleksandar Veljković
Aleksandar Veljković pregledao je niz novih CD izdanja o religijama, skijanju, Diznijev istraživač sveta...

Zatvaranje kartica, PC#23/96
Nenad Batoćanin
Nenad Batoćanin i ovoga puta predstavlja rešenje praktičnog problema: zatvaranje kartica kupac/dobavljač.

D(r)ugi pogled na stabla, PC#23/99
Maja Vilus
Maja Vilus piše o binarnim stablima, njihovoj računarskoj implementaciji i, na primeru algoritma za kompresiju podataka, opisuje koncept rekurzije.

Kompajleri i optimizacija, PC#23/104
Zoran Budimlić
Pisanje optimizacionog kompajlera je jako komplikovan i obiman proces, čak i za velike softverske kuće. Zoran Budimlić objašnjava kako taj posao počinje.

Windows i bitmape, PC#23/106
Ivica Nikolić
DIB format se tek u 32-bitnim verzijama Windows-a može nazvati konačnim rešenjem. Ivica Nikolić će vam pomoći da iz vašeg programa kontrolišete bitmape...

Prozori su prozori, PC#23/112
Nebojša Vasiljević
Nebojša Vasiljević upotpunjava prikaz X window sistema iz prošlog broja. Posebnu pažnju obratio je na sličnosti i razlike u odnosu na Windows API.

Jedan Sezamov dan, PC#23/116
Dejan Ristanović
U dinamičnom Internet svetu svaki dan je čitav vek. Dejana Ristanovića je baš zanimalo ko je sve pristupao Sezamovom Web serveru 4. marta ove godine...

Neposlušni ruteri, PC#23/117
Berislav Todorović
Berislav Todorović završava seriju tekstova o adresiranju i rutiranju na Internetu, opisujući probleme na koje se nailazi pošto je mreža povezana i naoko konfigurisana.

Atomsko vreme, PC#23/121
Bojan Stojanović
Neka vreme na vašim računarima otkucava u ritmu svetskog standarda vremena! Bojan Stojanović predlaže da se povežete se sa cezijumskim atomskim časovnicima koji greše manje od sekunda u milion godina...

Java klijenti, PC#23/125
Ivan Mitrović
Surfovali ste Web-om i videli veliki broj sajtova na kojima se vrte cool apleti rađeni u Javi? Ivan Mitrović vas uči kako da dobijete nešto slično i na svojoj Web strani.

Internet telefaks, PC#23/128
Miloš Nikolić
Često je teško poslati telefaks iz Jugoslavije. Miloš Nikolić i Internet će nam pomoći ne samo da sačuvamo živce, već i novac...

Vesti preko Mreže, PC#23/129
Aleksandar Petrović
Aleksandar Petrović razmišlja može li Web već sada da zadovolji jednu od glavnih potreba modernog društva: brzo, precizno i tačno informisanje.

Na četiri točka, PC#23/131
Voja Gašić
Voja Gašić je prošetao Internetom u potrazi za svojim sledećim automobilom...

Sigurnost pre svega, PC#23/136
Voja Antonić
Put konstruktora računarske opreme nije jednostavan - Voja Antonić ovoga meseca opisuje rešenje problema koji ga je danima mučio...

Priča o novom Office-u, PC#23/137
Dejan Ristanović
Izašao je novi Office, eto materijala za "Odabrane bajtove". Uz par bagova i nešto više korisnih saveta, Dejan Ristanović nije zaboravio ni one koji i dalje koriste prethodnu generaciju softvera, a našlo se mesta i za Internet...

Verujemo u računare, PC#23/146
Kako srpski bitovi rastu, priča o svakodnevnom životu u starom Egiptu, avioni koje softveraši projektuju, adresa firme Internet, savršena slova devojke, cveća i računara... to smo, uz malo hrvatskog "računarskog novogovora" i bisere sa domaće televizije, odabrali za onu drugu, vedriju stranu računarskog sveta.

Corel Ventura 7 - uputstvo za upotrebu, PC#23/0
Nenad Veljković, Marijana Anastasijević
Stara dobra Ventura se konačno potpuno prilagodila Windows okruženju, pa je verzija 7 veoma upotrebljiv alat za prelom knjiga. Nenad Veljković i Marijana Anastasijević pomoći će vam da taj alat primenite na najbolji način...

Servisi važniji od fabrika, PC#24/9
Bob Đurđević
Bob Đurđević analizira godišnji izveštaj IBM-a za 1996... šta se krije iza 27 milijardi potpisanih ugovora?

Vesti, PC#24/12
Milan Bašić

Intranet EXPO '97, PC#24/16
Jelena Rupnik
Englesko kompjutersko tržište je poslednjih godina toliko napredovalo da je izložbena scena potpuno promenjena. Umesto nekoliko gigantskih sajmova namenjenih velikom broju posetilaca, sve je više specijalizovanih izložbi koje se obraćaju precizno definisanom profilu korisnika. Intranet Expo, koji je posetila Jelena Rupnik, predstavlja odgovor na veliko interesovanje ovdašnje publike za sve što se tiče Intraneta.

YU Info '97: Protiv lavine, PC#24/17
Jelica Protić
Početak aprila domaći informatičari pamte po simpozijumu YU INFO koji se već po treći put održan na Brezovici. Sve je bilo besprekorno pripremljeno: unapred odštampan zbornik, ugledni strani gosti, zanimljiv program... a onda je pao neverovatan sneg, priredivši neslanu prvoaprilsku šalu. Jelica Protić piše o svemu što je viđeno na Brazovici - posebno su je impresionirali strani gosti...

Čekajući velike promocije, PC#24/19
Bojan Zanoškar
Sledećih meseci na tržištu će se pojaviti više Oracle-ovih proizvoda, ideja i projekata nego u nekadašnje četiri mirne računarske godine. Bojan Zanoškar je prisustvovao početku "vatrometa" u Beču, na najvećem evropskom Oracle skupu...

Virtuleni valcer u Beču, PC#24/20
Dragan Sretenović
Niz utisaka sa Oracle OpenWorld skupa doneo je i Dragan Sretenović - on pre svega piše o mrežnom računaru, koji predstavlja jednu od osnova Oracle-ove strategije za naredne godine.

NT 5.0, PC#24/140
Dejan Ristanović
Poslednja vest, pristigla upravo pred zaključivanje ovog broja "PC"-ja: konačno je viđena prva probna verzija sledeće generacije Microsoft-ovog najmoćnijeg operativnog sistema, Windows NT 5...

U saradnji sa IBM-om, PC#24/143
Milan Bašić
Comtrad je ovih dana postao Business Partner IBM-a, najvećeg proizvođača računar na svetu. Milan Bašić je o tome razgovarao sa Veselinom Jevrosimovićem, predsednikom Comtrade Group...

Predikcija procesora, PC#24/144
Dejan Ristanović
Zvezda ovogodišnje konferencije YU INFO bio je Yale Patt, profesor sa Univerziteta Mičigen. Dejan Ristanović je sa njim razgovarao o sadašnjim i budućim mikroprocesorima.

A sada, Pentium II, PC#24/22
Majkl Mijatović
Prvi primerci novog Intel-ovog procesora već su krenuli u svet, a testovi dr Majkla Mijatovića pokazuju nešto neočekivano: korak koji Klamath čini nije usmeren uvis, već ustranu...

Disketa umesto diskete, PC#24/25
Aleksandar Veljković
Konkurs za naslednika diskete je i dalje otvoren, a a:drive je na dobrom putu da se nametne: čita obične diskete, ali i 120 MB kartridže, kaže Aleksandar Veljković.

Neka bude slika, PC#24/28
Voja Gašić, Aleksandar Veljković
Ako želite da uložite najmanje novca, a da razliku u radu vašeg računara odmah osetite, menjajte grafičku karticu! Šta se trenutno nudi i koliko vredi, pokušali su da otkriju Voja Gašić i Aleksandar Veljković.

Četvrta lasta čini proleće, PC#24/36
Saša Krstić
Pojavom MMX procesora, SDRAM memorija, AMD K6 i CxP200 procesora, morao je da se širi i I430 FX/VX/HX set čipova. Tako je nastao TX, "novi Triton". Saša Krstić je isprobao jedan od prvih primeraka.

Pritiskom na dugme, PC#24/37
Branko Nikitović
Hewlett-Packard-ov ScanJet 5p, namenjen kućnoj i poslovnoj upotrebi, iznenadio je Branka Nikitovića ne samo novim dizajnom i pristupom radu, već i izuzetnim softverom.

Ponovo na stazi slave, PC#24/41
Josip Modli
Pre nekoliko godina, Apple PowerBook je bio jedan od glavnih modnih detalja poslovnog čoveka. Josip Modli je dočekao nove modele, a čekanje se isplatilo...

Miro Adventure Set, PC#24/46
Dejan Veselinović
Računarske igre se odavno moraju posmatrati kao veoma ozbiljna stvar i značajan segment tržišta. Dejan Veselinović je isprobao paket koji je spakovala nemačka firma Miro.

Kako uslikati fajl, PC#24/51
Voja Antonić
Testirali smo jedan slide maker, a pored ocene, Voja Antonić se potrudio da nam objasni šta su slajd mejkeri i kako oni rade.

Ništa bez zvuka, PC#24/52
Miljan Jovanović
Nemata previše iskustva sa zvučnim (i raznim drugim) karticama, a želeli biste da vaš PC "propeva"? Miljan Jovanović će vam pomoći da izaberete i montirate Sound Blaster... ili nešto bolje.

Mreže bez žica, PC#24/55
Berislav Todorović
Reč mreža mnoge obično asocira na beskrajnu šumu kablova kojima su računari povezani. Berislav Todorović tvrdi da može i bez tih kablova...

Na sledećoj stepenici, PC#24/59
Bojan Petrović
Dva procesora koja su se ovog meseca našli na stolu Bojan Petrovića su, na neki način, klonovi Pentiuma, ali se njihova sličnost tu završava: uporedimo rezultate koje su postigli AMD K5 PR166 i Pentium 200 MMX.

Prvi utisci, PC#24/62
Voja Gašić
Voja Gašić sa saradnicima vodi vas kroz novosti na našem hardverskom tržištu. Ovaj put posebno će se obradovati serviseri...

Potraga za crnim šeširom, PC#24/130
Voja Antonić
Šta su White Hat Bits i Black Hat Bits? Voja Antonić predstavlja instrument koji će vam pomoći da ih razlikujete.

One 4 You, PC#24/65
Slobodan Lazić
Septembra prošle godine, Autodesk je počeo da testira Release 14 čuvenog programa AutoCAD. Nakon šest meseci, konačna verzija stigla je u ruke Slobodana Lazića.

Reprizna premijera, PC#24/70
Voja Gašić
Na tržištu postoji nekoliko paketa za DVE (Digital Video Editing), a od onih koji ne zahtevaju dodatni hardver, najpoznatiji je Adobe-ov Premiere, čiju je verziju 4.2 pregledao Voja Gašić.

Na trećem spratu, PC#24/73
Bojan Stojanović
Pripremljene "vitaminske injekcije" marke Level 3, nemaju za cilj samo da učvrste poziciju PostScript-a. Bojan Stojanović piše šta nas čeka na sledećem spratu?

Viri li ko kroz prozor?, PC#24/77
Slobodan Ljubišić
Postoji li neki način da se podaci na "svakodnevnom PC-ju" zaštite od radoznalih očiju i zlonamernih prstiju? Taj način proverio je Slobodan Ljubišić, na primeru Windows NT-a.

GreenRiver je stigao, PC#24/81
Vlada Ćalić
Posle mnogo nagađanja, pred Vladom Ćalićem konačno se pojavio Novell-ov GreenRiver, Netware 4.11 ili, kako Novell voli da ga zove, IntranetWare.

YU slova po meri Prozora, PC#24/85
Bojan Stojanović
Dok Unicode ne zaživi, pitanje "kako da dobijem YU slova" i dalje je aktuelno. Ovog puta Bojan Stojanović je pokušao da pronađe univerzalno rešenje za Windows 95 i NT 4.0.

Domaća multimedija, PC#24/89
Zoran Koš
Zoran Koš pregledao je najnovija izdanja Centar Group-a. Posle "Telefonskog imenika" i "Marki Jugoslavije", na redu su CD-ovi o izložbi posvećenoj Leonardu da Vinčiju kao i o poznatim ikonama.

Uslužni programi, PC#24/90
Jovan Bulajić
Jovan Bulajić vas u ovom broju štiti od virusa, čisti "otežali" registry, ubrzava pregled slika ili traženje neuobičajenih simbola u fontovima.

U čvrstom okruženju, PC#24/92
Nenad Veljković
Visual Basic je izrastao u moćan razvojni sistem, sasvim sličan tradicionalno "ozbiljnijim" jezicima. Nenad Veljković pregledao je verziju 5.0 i uočio "tačku na i - optimizacioni kompajler.

Windows i Web zajedno, PC#24/107
Vlada Ćalić
Nakon mnogo špekulacija o odlaganju i kašnjenju, Microsoft je objavio preview verziju Internet Explorer-a 4.0, označenu kao developers-only release. Prve utiske prenosi Vlada Ćalić

Kućni CD bioskop, PC#24/134
Aleksandar Veljković
MPEG standard za kompresiju pokretnih slika sa nama je već nekoliko godina, ali se tek sada našim cedetekama šire diskovi sa filmovima. Aleksandar Veljković pogledao je neke od njih.

Napredne optimizacije, PC#24/97
Zoran Budimlić
Zoran Budimlić stalno istražuje i unapređuje algoritme - iako su mnoge stvari davno "izmišljene", pronalaženje efikasnijih načina da se problemi reše dovoljno je da vam donese zvanje doktora nauka na nekom od američkih univerziteta.

Crtanje MFC prozora, PC#24/100
Vladimir Ilić
Najčešća pitanja koje postavljaju C programeri glase: "koje su prednosti izrade Windows programa uz pomoć C++-a" i "gde mogu da pročitam nešto o tome". Odgovor nudi Vladimir Ilić...

Upotreba svemirskog broda, PC#24/102
Vlada Klisić
Početne teškoće u radu sa kompleksnim alatom kakav je MS Developer Studio mogu da budu više nego dovoljan razlog za odustajanje od Windows programiranja. Vlada Klisić je uporan...

Pristup nove generacije, PC#24/109
Dejan Ristanović
Došlo je vreme da Sezam načini poslednji korak prema 32-bitnoj platformi. Na svih 26 linija sada može da se pristupa bilo klasičnom Sezamu, bilo Internetu...

Za efektan nastup, PC#24/112
Nenad Rogić
Web izdavaštvo napreduje, ali i nameće nove zahteve: treba biti primećen u moru informacija i prezentacija. Nenad Rogić upoznaje nas sa nekim od alata koji će Web strane učiniti efektijim.

Za ljubitelje konferencija, PC#24/117
Milan Maksimović
Internet News, 18 godina star servis, ne gubi na aktuelnost. Milan Maksimović vas uči kako da učestvujete u globalnim Usenet diskusijama.

Tražite i naćićete, PC#24/120
Dejan Foro
Web je prava džungla koja se sastoji od miliona dokumenata razbacanih na stotinama hiljada računara u svetu. Dejan Foro objašnjava kako naći podatak koji vam je potreban.

Domaće vesti, PC#24/121
Aleksandar Petrović
Ovoga puta Aleksandar Petrović usmerio je pažnju prema Web stranama na kojima možete da pratite domaće vesti, političke i druge nedeljnike i mesečnike...

Pajtonovci i društvo, PC#24/127
Vesna Milošević
Uz razne ozbiljne teme, na Mreži se nalaze i prezentacije najvećih svetskih komičara. Smeh je, kaže Vesna Milošević, preduslov mentalnog zdravlja...

Optokaplerom na lopove, PC#24/136
Voja Antonić
Voja Antonić vam predlaže kako da primenite optokaplere u alarmnim centralama...

Šetnja Registry bazom, PC#24/137
Emin Smajić
Emin Smajić, u "Odabranim bajtovima", izlaže uobičajeni koktel Windows i Internet trikova...

PC na razne načine, PC#24/142
Duško Savić
Večiti hit našeg tržišta su knjige za računarske početnike - ovoga puta Duško Savić predstavlja nekoliko raznovrsnih naslova iz te grupe, ne zaboravljajući ni knjigu posvećenu poznatoj igri...

Još jedan prevod, PC#24/146
Do sada smo nekako živeli sa džamperima i kratkospojnicima. Kome su samo i zašto bili potrebni skočni kontakti? Na vedroj strani ćete ovoga meseca pročitati i šta se sve traži u sarajevskim i drugim oglasima, čime ćemo zameniti disketu, koji je monitor najskuplji na svetu i još poneku sitnicu...

Excel 97 - kompletno uputstvo za upotrebu, PC#24/0
Branko Nikitović
Branko Nikitović detaljno opisuje novu verziju programa za unakrsna izračunavanja Excel 97, iz paketa Microsoft Office 97. Naučite da radite sa velikim količinama podataka, predstavljate ih grafikonima, razmenjujete sa ostalim Office programima...

IBM i njegove deonice, PC#25/9
Bob Đurđević
Bob Đurđević je nedavno postavio jedno zanimljivo pitanje prvom čoveku IBM-a. Odgovor nije bio baš deskriptivan, ali se iza njega kriju brojne implikacije...

Vesti, PC#25/10
Milan Bašić

Šta sprema Novell, PC#25/144
Zoran Cvetković
Šta o budućnosti misli Michael Chang, jedan od vodećih Novell-ovih sistem inženjera, proverio je Zoran Cvetković...

Promocija Pentium-a II, PC#25/16
Jelena Rupnik
Jelena Rupnik baš je iznenađena: Intel je zakupio omanju salu u Komonvelt institutu, poslužio novinare čajem i sitnim kolačima i... predstavio Pentium II.

COMDEX u britanskoj verziji, PC#25/16
Nebojša Vasiljević
Engleska verzija COMDEX-a, jednog od skupova najznačajnijih za strateška planiranja, održana je po drugi put. Tamo je bio Nebojša Vasiljević.

Kompjuterska putešestvija, PC#25/19
Zoran Kehler
Svet se svakim danom smanjuje - komunikaciona infrastruktura je toliko napredovala da razglednicu iz Vašingtona Zoran Kehler može da napiše sedeći u Džakarti!

Osmeh umesto gužve, PC#25/21
Milan Bašić
Beogradska prolećna smotra računarske tehnike pokazala je Milanu Bašiću da smo na prekretnici razvoja domaćeg tržišta...

Pentium II prvenci, PC#25/24
Majkl Mijatović
April, maj i jun su tradicionalno uzbudljivi meseci kada se radi o procesorima - dr Majkl Mijatović pregledao je prve Pentium II računari.

Kako mama kaže, PC#25/25
Bojan Petrović
Matična ploča je centar računarskog sveta - nema dobrog računara bez dobre i brze matične ploče. Zato njen izbor, ni za Bojana Petrovića, nije lak zadatak...

Potpuna multimedija, PC#25/32
Voja Gašić
Mnogi najavljuju razne vidove saradnje računara i ostatka "kućne zabave", ali Packard Bell ne sedi skrštenih ruku... Ispred Voje Gašića obreo se jedan od novih modela.

Windows na dlanu, PC#25/33
Jovan Bulajić
Koliko je "teška" minimala Windows instalacija? Nešto preko 400 grama, tvrdi Jovan Bulajić posmatrajući palmtop računar HP 300LX

Potpuno modularan, PC#25/35
Aleksandar Veljković
Aleksandar Veljković je CTX EZ Book, bez mnogo premišljanja, svrstao u sam vrh ponude notebook računara koje je prethodnih meseci testirao...

Brže od najbržeg, PC#25/36
Bojan Petrović
Performanse CD-ROM čitača rastu iz meseca u mesec, a Bojan Petrović razmatra SDX tehnologiju firme Western Digital, koja daje nadu da će ta ubrzanja biti i iskorišćena...

Majstori sinhronizacije, PC#25/37
Voja Gašić
Najprijatnije iznenađenje na megatestu monitora za Voju Gašića bili su Samsung modeli. Da je reč o ozbiljnom nastupu, svedoči i najnovija serija...

Boje na vašem stolu, PC#25/41
Branko Nikitović
Niska cena, tih rad, solidan kvalitet ispisa i kolor izlaz učinili su ink-jet štampače veoma popularnim. Branko Nikitović pregledao je novu generaciju...

Milijardu bita u sekundi, PC#25/44
Berislav Todorović
Nakon koaksijalnih, na red su došli optički kablovi i bakarne parice. Berislav Todorović opisuje buduće gigabitne Ethernet mreže...

Dva nova Zyxel-a, PC#25/48
Pavle Peković
Zyxel je i u našim krajevima poznat po proizvodnji veoma kvalitetnih modema. Pavle Peković pregledao je novu seriju 28800 i 33600 bps modela.

Pazi, ptičica!, PC#25/49
Voja Antonić
U fotografskim radnjama, sada zatičemo samo priučene devojke... i ponekad Voju Antonića. Svraća li tamo zbog devojaka, ili ipak zbog mikroprocesora u savremenim foto mašinama?

Prvi utisci, PC#25/52
Voja Gašić
Među zanimljivostima sa hardverske scene izdvajamo Panasonic-ov 24-brzinski CD-ROM čitač koji, uprkos brzini - sve čita...

Memphis - Windows 98, PC#25/59
Emin Smajić
Svake godine po jedan Windows 95... Do Emina Smajića je stigla Developers Release verzija Windowsa 98 pod radnim imenom Memphis.

Borland Delphi 3.0, PC#25/65
Dejan Ristanović
Borland-ov najpoznatiji RAD alat doživeo je još jedno izdanje, ovoga puta usmereno prema Web programiranju. Dejan Ristanović isprobao je finalnu beta verziju.

Čime da te složim, PC#25/66
Marijana Anastasijević, Darko Staničić, Zoran Dimić
Istorija DTP-a je i istorija PC računara. Ekipa saradnika časopisa "PC" suočila je četiri najznačajnija DTP programa - koji od njih omogućava da, uz minimum truda, pripremite knjigu koja će dobro izgledati?

AutoCAD za mašince, PC#25/72
Slobodan Lazić
Nemačka kompanija Genius je vodeći proizvođač modula za mašinsku struku u AutoCAD okruženju. A ta tema veoma zanima Slobodana Lazića...

Predeo svetlosti, PC#25/75
Stevan Josimović
Iako se za radiosity algoritam znalo i ranije, Lightscape je prvi program koji koristi njegove prednosti. Stevan Josimović opisuje rezultate.

Studio za prave programere, PC#25/77
Dejan Jelović
Developer Studio je sledeća reč Microsoft-a na polju programerskih alata, smatra Dejan Jelović i prikazuje najvažniju komponentu, Visuaal C++ 5.0.

Obezbedite NT, PC#25/81
Slobodan Ljubišić
Slobodan Ljubišić će vam pomoći da instalaciju NT-a učinite bezbednijom.

U susret verziji 8, PC#25/85
Bojan Zanoškar
Oracle će u junu predstaviti verziju 8, zasnovanu na NCA konceptu. Bojan Zanoškar ju je dugo očekivao...

Od ideje do baze, PC#25/87
Dragan Sretenović
Dragan Sretenović predstavlja odličan CASE alat za projektovanje informacionih sistema, Oracle Designer 2000.

Pišem kao što govorim..., PC#25/92
Bojan Stojanović
Upotreba ćiriličnog pisma na PC računarima često je skopčana sa brojnim problemima: Bojan Stojanović piše o Type 1 ćiriličnim fontovima.

Uslužni programi, PC#25/94
Jovan Bulajić
Jovan Bulajić posvetio je pažnju sitnicama koje omogućavaju bolje arhiviranje, katalogiziranje i pregledanje sadržaja vašeg kompjutera.

Virus za ovo leto, PC#25/96
Kristijan Lazić
Dugo se na (anti)virusnoj sceni nije događalo ništa posebno. Kristijan Lazić se baš zabrinuo da će ostati bez posla, a onda su vodeće antivirusne kuće počele da objavljuju ne baš prijatne podatke...

Dan posle, PC#25/97
Bojan Stojanović
Pobeda šahovskog programa Deep Blue u meču protiv svetskog šampiona Garija Kasparova dirnula je Bojana Stojanovića...

Koktel multimedije, PC#25/134
Aleksandar Veljković
Šetnju cedetekama Aleksandar Veljković počinje u srednjevekovnom zamku, onda ide na kauč psihoanalitičara, pa šeta svetom, svraća u muzej savremene umetnosti i na kraju peče picu. Prijatno!

Rokovnik programera, PC#25/100
Nenad Batoćanin
Važna komponenta programa je njegovo stalno usavršavanje. Nenad Batoćanin razmatra problem instalacija novih verzija.

Mali, manji, najmanji..., PC#25/102
Maja Vilus
Vašem programu nedostaje dobra rutina za sortiranje? Maja Vilus ovog meseca predstavlja klasična rešenja.

Superračunari i kompajleri, PC#25/105
Zoran Budimlić
Verovatno su svi već čuli čuli za Cray ili neki sličan superkompjuter. Zorana Budimlića zanimaju pre svega superkompajleri za ove računare.

Primenjene bitmape, PC#25/109
Ivica Nikolić
Došlo je vreme da se pozabavimo primenom bitmapa pod Windows-om. Ivica Nikolić nastavlja svoju seriju tekstova...

Explorer za programere, PC#25/113
Milan Maksimović
Sklapanje računara je tako lako, vajka se Milan Maksimović - sakupiš komponente, utakneš ih, zatvoriš kućište i - gotovo. Kad bi i programeri mogli tako...

Boot sa CD-ROM-a, PC#25/116
Dejan Batić
Dejan Batić sistem ne mora da podiže samo sa diska ili diskete, već i sa CD-ROM-a: brzo, pouzdano, višesistemsko i zaista praktično!

Nove linije i usluge, PC#25/117
Dejan Ristanović
Petnaest novih dial-in linija i dvostruko ubrzanje Internet linka zaokružuju jednu važnu fazu razvoja Sezama Pro...

Internet na guranje, PC#25/119
Aleksandar Petrović
Magična reč kada je u pitanju Internet poslednjih meseci je push tehnologija. Aleksandar Petrović istražuje šta se krije iza ovog noviteta.

Betom na betu, PC#25/123
Vlada Ćalić
U prošlom broju predstavljena je prerelease verzija Internet Explorer-a. Vlada Ćalić zavirio je i u protivnički tabor i pogledao Netscape Communicator 4b4.

Riznica znanja, PC#25/127
Aleksandar Petrović
Kažu da je Internet ogromna riznica znanja, ali ćete se brzo uveriti da do tog znanja nije lako doći... osim ako znate da tražite, kao Aleksandar Petrović.

Nauka i Internet, PC#25/128
Jelica Protić
Nekada su naučnici slali poštom kartice, sa molbom da im autor pošalje kopiju rada. Jelica Protić takvu karticu je dobila samo jednom - od tada sve teče preko Interneta.

Logička sonda (II), PC#25/133
Voja Antonić
Šemu i funkciju logičke sonde sa analizatorom Voja Antonić je opisao u prethodnom broju, a sada su na redu praktična pitanja samogradnje.

Trinarni kompjuter?, PC#25/136
Voja Antonić
To što se brojni sistem sa osnovom tri ne pominje baš često, ne znači da Voja Antonić ne sme da ga primeni.

A gde je Start, PC#25/137
Emin Smajić
Odabrani bajtovi ovog meseca počinju jednim pravim kuriozitetom: jeste li znali da se Start meni može pomeriti... ili čak ukloniti? Tu su, naravno, i mnogi drugi korisni saveti koje je sakupio Emin Smajić.

Operacija na tački plutanja, PC#25/146
U jednom domaćem časopisu pre deset godina ovako je preveden izraz floating point operation. Da nismo mnogo napredovali svedoče najnoviji primeri sa vedre strane računara...

Linux Slackware - instalacija i upotreba, PC#25/0
Mario Vodopivec
Linux, verzija UNIX-a u javnom vlasništvu, ne privlači više pažnju samo onih koji bi hteli da upoznaju UNIX, već predstavlja ozbiljnu osnovu komunikacionih servera. Instalacija Linux-a se, nažalost, ne završava ni brzo ni lako kao instalacija Windows-a, što otežava prve dane. Mario Vodopivec daje detaljno uputstvo za pripremu i particionisanje diska, instalaciju Linux Slackware 3, konfigurisanje modema i mreže, kao i spisak najčešće korišćenih komandi Linux-a, sa sintaksom i opisima.

Virus preprodaje servisa, PC#26/8
Bob Đurđević
Bob Đurđević govori o novim trendovima outsourcing-a: više nije cilj samo poveriti deo posla drugome, već na tome i zaraditi...

Šta nam to treba?, PC#26/9
Milan Bašić
Da li smo zaista dovoljno pametni, bogati i mudri da nam konsultanti nisu potrebni, pita se Milan Bašić.

Vesti, PC#26/10
Milan Bašić

Microsoft i sledeći Millenium, PC#26/16
Zoran Kehler
Zoran Kehler opisuje projekte Microsoft-ovih stručnjaka za sledeći vek, tajanstveni projekat Millenium.

Proleće na Internetu, PC#26/18
Mira Andrić
Internet World Spring 97 održan 20-22. maja u Londonu posetila je Mira Andrić.

Računari koji razumeju, PC#26/18
Jelena Rupnik
Jelena Rupnik posetila je Belgijsku kompaniju koja zauzima vodeće mesto na tržištu softvera za prepoznavanje govora.

Unisys ide napred, PC#26/49
Emin Smajić
Na strategijskom brifingu u Milanu, Eminu Smajiću postalo je jasno da su posvećenost serverima i Windows NT-u glavni aduti ove kompanije za prve godine sledećeg veka.

Demo manifestacije, PC#26/113
Marko Savković
Demo party manija došla je i kod nas. Marko Savković morao je tokom maja posetio čak dve ovakve manifestacije.

Vrhunac multimedije, PC#26/21
Voja Gašić
Kad Hewlett-Packard ponudi da nešto od najjače artiljerije sa kojom raspolaže, Voja Gašić teško odoleva iskušenju...

Dva mrežna džina, PC#26/24
Pavle Peković
U Redakciju su ovog meseca stigla dva "džina" sa po dva Pentium Pro procesora: Acer Altos 9000/X1B i Compaq Proliant 5000. Testirao ih je Pavle Peković.

Ekran do krajnjih granica, PC#26/25
Majkl Mijatović
Leto je vreme za notebook računare, a dr Majkl Mijatović kaže da se ove godine najbolje snašla Tošiba, promovišući Tectra 740CDT.

LCD Monitori, PC#26/26
Milan Četić
Ekspanzija prenosivih računara je dovela do snažnog razvoja tehnologije LCD ekrana. Jedini problem za Milana Četića ostaje cena...

Sredina - napred, PC#26/28
Voja Gašić
Daewoo monitori su već više godina prisutni na našem tržištu i uživaju solidan renome. Konačno su se stekli uslovi da ih Voja Gašić predstavi.

Tragajući za standardom, PC#26/30
Bojan Petrović
Izbor Pentium matičnih ploča nikada nije bio veći, ali njihove performanse nikada nisu bile približnije. Bojan Petrović kaže da izbor ipak nije jednostavan.

3D Akceleracija, PC#26/34
Aleksandar Veljković
Za dobru 3D sliku trebaće vam odlična 3D kartica. Srećom, Aleksandar Veljković konstatuje da je ponuda na domaćem tržištu sve bolja.

Intenzivno trodimenzionalno, PC#26/37
Aleksandar Šušnjar
PC računari polako u kuće dovode hardverski ubrzanu 3D grafiku. Aleksandar Šušnjar pogledao je Intergraph-ov Intense 3D.

MPEG diskoteka, PC#26/40
Saša Krstić
Saša Krstić stavio je 13 sati muzike, u CD kvalitetu, na običan CD-ROM. MPEG kompresija osvojila je i jednu beogradsku radio stanicu...

K6 ili Pentium?, PC#26/41
Bojan Petrović
Konačno je i u Beograd stigao K6, nova nada kompanije AMD protiv Pentium Pro i Pentium II. Bojan Petrović tvrdi da će borba biti žestoka...

Džepni pilot, PC#26/43
Jovan Bulajić
Firma U.S. Robotics više nije poznata samo po dobrim modemima - Jovan Bulajić predstavlja Pilot, organajzer koji čita vaš rukopis.

Džinovi od 100 grama, PC#26/45
Kristijan Lazić
Paralelno sa razvojem PC-ja, u senci se ne manje iznenađujućom brzinom razvijaju i džepni računari. Kristijan Lazić pregledao je nekoliko najpopularnijih modela koje proizvodi Casio.

Ime vašeg računara, PC#26/48
Emin Smajić
Osim tržišta "žutih" računara na koje smo navikli, razvija se i segment tržišta posvećen korisnicima velikih zahteva. Emin Smajić uočava da stižu i "ozbiljni igrači".

Prvi utisci, PC#26/51
Voja Gašić
Skener pogodan za kancelarije, zvučnici i nove kartice koje, sve češće, imaju vezu sa video ili TV uređajima, su aktuelnosti ovog meseca...

Letnje čarolije, PC#26/57
Jelica Protić
Ljubitelje računara teško je nagovoriti i na kraće putovanje - pravdaju se alergijom, simuliraju išijas - i gledaju da kupe neku "džiža-bidžu" za njihov PC. Jelica Protić dobro zna kako to izgleda...

NT 5 i posle njega, PC#26/60
Dejan Ristanović
Beta verziju Memphis-a smo već isprobali, a sledeći Windows NT stigao je do Dejana Ristanovića... za sada u obliku specifikacija i obećanja.

Organizacija (udruženog) rada, PC#26/63
Brankica Rakić
Blic testiranjem Outlook-a, početkom godine, čak ni Brankica Rakić nije mogla da ustanovi njegovu pravu upotrebnu vrednost ili nedostatke. U praksi se on pokazao mnogo bolje nego što na prvi pogled izgleda.

Prava stvar ili kozmetika, PC#26/65
Ivan Sekulović
Visual Basic već dugo važi za popularno okruženje za brz razvoj Windows aplikacija. U verziji 5, Microsoft je konačno obezbedio dugo očekivani kompajler. Da li je sve baš onako kako je Ivan Sekulović priželjkivao?

Paskaloliki C++, PC#26/69
Aleksandar Petrović
Aleksandar Petrović je dugo čekalo, i najzad je stigao novi Borland-ov C++ kompajler, ovoga puta obučen u ruho Delphi-ja i pretvoren u RAD alat.

Virtuelni svetovi, PC#26/73
Branislav Bubanja
Sve je počelo od zabave, ali Branislava Bubanju više zanimaju ozbiljnije primename virtuelne realnosti i problemi koji nastaju pri korišćenju VR uređaja.

Napredne rendering tehnike, PC#26/81
Stevan Josimović
Pojavljuju se sjajni programi namenjeni grafičkoj vizuelizaciji i animaciji. Stevan Josimović opisuje puteve kojima mogu da krenu početnici u ovoj oblasti...

Povratak u ravan, PC#26/86
Slobodan Lazić
Postupak projektivanja često se svodi na izradu i ažuriranje 2D dokumentacije. Zato je Slobodanu Laziću od velike pomoći Icemetrix Editor.

Akrobat na mreži, PC#26/89
Darko Staničić
Darko Staničić na Internetu nalazi sve veći broj dokumenata u Adobe Acrobat-u. PDF obezbeđuje da izgled dokumenta ne zavisi od platforme, aplikacije i hardvera.

Brzinom lasera, PC#26/93
Bojan Stojanović
Recept za efikasno korišćenje laserskih štampača nije se promenio: Bojan Stojanović i dalje preporučuje malo čitanja uputstva i malo više podešavanja drajvera.

Za dizajnere amatere, PC#26/97
Brankica Rakić
Brankica Rakić, uz pomoć programa i publish 1.0, brzo i lako priprema pisma, faksove, kataloge, izveštaje, pa čak i neku složeniju publikaciju.

Uslužni programi, PC#26/98
Jovan Bulajić
Jovan Bulajić piše o obilju korisnih programa. Tu su ARJ i JAR, PhotoImpact Explorer, Sidekick 97...

U zamci vlastite mreže, PC#26/100
Slobodan Ljubišić
Bezbedan računar u mreži uglavnom predstavlja bajku. To, ipak, nije razlog da se ne potrudite da, po savetima Slobodana Ljubišića, obezbedite svoj NT server.

U znaku Microsoft-a, PC#26/134
Aleksandar Veljković
Microsoft uvek pronalazi originalne multimedijalne teme koje prezentira na tehnološki superioran način. Aleksandar Veljković pregledao je njihovu softversku kolekciju...

Sam svoj majstor, PC#26/136
Branislav Bubanja
Naši ljudi su poznati po tome što im majstor ne treba - sve umeju sami. Ako baš zapnete, Branislav Bubanja preporučuje Home Repairs - Home Survival Toolkit.

Kontrola servisa, PC#26/103
Zoran Životić
Servisi su, pod Windows NT-om, programi koji se startuju odmah po podizanju sistema. U ulozi njihovog kontrolora i ovaj put je Zoran Životić.

Četvrta dimenzija, PC#26/105
Vladimir Stojanović
Zvuk i muzika na PC-ju nisu novost, ali programiranje ovog hardvera za mnoge i dalje predstavlja tajnu koju razjašnjava Vladimir Stojanović.

Java chat sistem, PC#26/109
Ivan Mitrović
Uz malo programiranja, Ivan Mitrović pokazuje kako možete interaktivno razmenjivati informacije sa drugom čitaocima neke Web strane.

Zabava u 256 bajtova, PC#26/112
Gojko Adžić
Na nedavno održanom YALP-u, jedna od kategorija bila je i 256-bajtni intro. Gojko Adžić se okušao u ovoj oblasti...

Poruka iz nultog prstena, PC#26/115
Miljan Jovanović
Miljan Jovanović otkriva da komunikacija sa manje privilegovanim programima nije uopšte jednostavna - zahteva veoma precizno "zakazivanje sastanaka".

DirecPC u Beogradu, PC#26/117
Nebojša Vasiljević, Vladislav Bjelić, Miljan Vuletić
Modemi su odavno postali spori, ali šta biste rekli o 400 kbit/s Interneta u vašem stanu ili kancelariji? Da to nije skupo, pokazuju Nebojša Vasiljević, Vladislav Bjelić i Miljan Vuletić.

Web tipografija, PC#26/120
Bojan Stojanović
Može li ekran zameniti papir? Bojan Stojanović otkriva tajnu: šta je Microsoft učinio da bi čitanje elektronskih dokumenata bilo lakše?

YU Internet u brojkama, PC#26/124
Berislav Todorović
Da li ste se ikada zapitali koliko ljudi u našoj zemlji koristi Internet? Koliko je domaćih računara povezano? Ko bi to znao, ako ne Berislav Todorović...

Internet arhive, PC#26/126
Vlada Klisić
Arhive sa uslužnim programima su se preselile iz polu-zatvorenih BBS-ova na Internet. Vlada Klisić posetio je najzanimljivija mesta...

Oracle na Web-u, PC#26/128
Bojan Zanoškar
Surfom koji počinje od www.oracle.com može se doći do ogromne količine informacija. Kojim putem nastaviti, objašnjava Bojan Zanoškar.

Elektronski Ezop, PC#26/130
Aleksandar Petrović
Interaktivna priroda Interneta je "dušu dala" za priče o životinjama. Aleksandar Petrović uživao je tražeći po interesantne sajtove sa ovom tematikom.

Univerziteti na Internetu, PC#26/131
Jelica Protić
Još jedna generacija maturanata spremna je da krene u avanturu zvanu studiranje... možda na nekom stranom univerzitetu. Jelica Protić će im pomoći da potraže mesto...

Sezamovi CD-ROM-ovi, PC#26/133
Dejan Ristanović
Vreme da se bogata biblioteka softvera sa SezamaPro ponudi i široj publici - SezamPro i PC Press pripremili su veliku kolekciju softvera na dva CD-ROM-a.

Džepni programator, PC#26/137
Voja Antonić
Voja Antonić pravi programator mikrokontrola ne veći od kutije šibica, kome napajanje nije potrebno...

Priča ima tužan kraj, PC#26/141
Voja Antonić
Umesto teorijske tirade, Voja Antonić ovoga puta priča istinitu priču o rađanju jednog projekta koji je još uvek daleko od završetka.

Lektira za ovo leto, PC#26/144
Emin Smajić
Ovomesečne "Odabrane bajtove" Emin Smajić počinje letnjim temama... da bi stigao do problema koji vas muče i u drugim godišnjim dobima...

Jedan dobar savet, PC#26/146
Pokrenite neku noviju verziju Microsoft Word-a, otkucajte zzzz i izaberite Tools / Spelling. Dočekaće vas zanimljiva sugestija koju, zajedno sa mnogim drugim dogodovštinama, otkriva Vedra strana računara...

Kako se kalio mikroprocesor, PC#26/0
Voja Antonić
Poslednjih meseci na tržištu mikroprocesora događaju se veoma zanimljive stvari koje, po nekima, ugrožavaju čak i samu dominaciju Intel-a na ovom tržištu. Drugi će reći da je istorija učiteljica života i da je čak i u kratkoj istoriji mikroprocesora sve to "već viđeno", doduše na nižem nivou performansi. Voja Antonić vas vodi kroz čitavu istoriju mikroprocesora, od prvog 4004 do najmodernijih, kao što su P6, P7, DEC Alpha...





Novi brojArhiva - Indeks tekstovaPretrazivanje po bazi tekstova